eISSN: 1897-4295
ISSN: 1734-9338
Advances in Interventional Cardiology/Postępy w Kardiologii Interwencyjnej
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
1/2005
vol. 1
 
Share:
Share:

ORIGINAL PAPER
Patient with acute myocardial infarction with ST-segment elevation hospitalized more than 12 hours from the onset of symptoms: should we consider invasive treatment? Analysis of PL-ACS Registry

Marek Gierlotka
,
Mariusz Gąsior
,
Krzysztof Wilczek
,
Zbigniew Kalarus
,
Lech Poloński

Post Kardiol Inter 2005; 1, 1: 25–34
Online publish date: 2005/09/19
Article file
- Pacjent z zawałem.pdf  [0.12 MB]
Get citation
 
 
Adres do korespondencji/Corresponding author: prof. dr hab. n. med. Lech Poloński, III Katedra i Oddział Kliniczny Kardiologii, Śląska Akademia Medyczna,
Śląskie Centrum Chorób Serca, ul. Szpitalna 2, 41-800 Zabrze, tel. +48 32 273 23 16, faks +48 32 273 26 79, e-mail: scchs@slam.katowice.pl



Wstęp
Wyniki wielu badań wykazały, że wczesna reperfuzja u chorych z ostrym zawałem serca z uniesieniem odcinka ST (STEMI) zmniejsza obszar zawału, pozwala zachować funkcję skurczową lewej komory oraz poprawia przeżycie [1]. Udrożnienie tętnicy dozawałowej można uzyskać za pomocą trombolizy lub przezskórnych interwencji wieńcowych (PCI). Jednakże w przypadku wielu chorych pierwszy kontakt medyczny następuje późno, dopiero po 12 godzinach od początku zawału [2–4]. W tych przypadkach leczenie fibrynolityczne nie przynosi korzyści, a nawet może być szkodliwe, dlatego w zaleceniach ogranicza się stosowanie trombolizy do 12 godzin trwania bólu zawałowego [5, 6]. Podobnie w przypadku pierwotnej angioplastyki w STEMI, klasa I wskazań dotyczy niemal wyłącznie chorych z zawałem poniżej 12 godzin od wystąpienia objawów [5–7]. Należy jednak zauważyć, iż badania, w których wykazano przewagę pierwotnej PCI nad trombolizą były z oczywistych względów ograniczone do chorych z czasem trwania bólu poniżej 12 godzin [8]. Nieliczne są natomiast doniesienia o skuteczności PCI u chorych ze STEMI po 12. godzinie bólu [9–11]. W obecnych zaleceniach nie definiuje się jednoznacznie strategii postępowania w tej grupie pacjentów [5–7].

Celem niniejszej analizy jest przedstawienie sposobu leczenia chorych ze STEMI hospitalizowanych po 12. godzinie bólu, ze szczególnym uwzględnieniem angioplastyki wieńcowej i jej wyników, w populacji mieszkańców województwa śląskiego.
Metodyka
Do analizy włączono wszystkich pacjentów z zawałem serca z uniesieniem odcinka ST, zarejestrowanych w Ogólnopolskim Rejestrze Ostrych Zespołów Wieńcowych (PL-ACS) w ciągu 12 miesięcy (od października 2003r. do września 2004 r.) w 72 szpitalach województwa śląskiego. Czas od początku dolegliwości bólowych w klatce piersiowej do przyjęcia do szpitala notowano w następujących przedziałach: 0–2 godz., 2–4 godz., 4–6 godz., 6–12 godz., >12 godz. Jeżeli czas bólu był niemożliwy do określenia, zaznaczano brak danych. Jeżeli objawy ostrego zespołu wieńcowego wystąpiły w szpitalu podczas hospitalizacji pacjenta z innej przyczyny, wtedy czas od początku dolegliwości zdefiniowano jako opóźnienie pomiędzy wystąpieniem objawów a rozpoznaniem OZW w danym szpitalu. Zakres danych zbieranych w tym okresie trwania Rejestru nie pozwalał na określenie wskazań do wykonywania przezskórnej rewaskularyzacji po 12. godzinie trwania bólu zawałowego (poza faktem występowania zaburzeń hemodynamicznych). Wśród chorych z bólem zawałowym trwającym powyżej 12 godzin wyodrębniono pacjentów, u których zastosowano postępowanie inwazyjne (wykonana koronarografia) oraz nieinwazyjne (leczonych zachowawczo lub trombolizą, bez koronarografii).

W ogólności, Rejestr PL-ACS jest prospektywnym, populacyjnym rejestrem, realizowanym od października 2003 r. przez Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia w ramach Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego na lata 2003–2005 – POLKARD 2003–2005 Ministerstwa Zdrowia RP. Szczegółową metodykę Rejestru opisano uprzednio [12]. W Rejestrze zakłada się zebranie kompletnych danych o epidemiologii i leczeniu wszystkich pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi (OZW) na terenie Polski. W tym celu zaproszono do współpracy wszystkie szpitale leczące OZW, wybrane na podstawie informacji uzyskanych z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pacjenci
Zgodnie z protokołem wszyscy pacjenci przyjmowani do szpitali z podejrzeniem OZW byli oceniani pod kątem włączenia do Rejestru. Ostatecznie jednak włączani byli tylko ci pacjenci, u których rozpoznano OZW w danym szpitalu po wykonaniu niezbędnych badań (EKG, markery martwicy miokardium). Pierwsze rozpoznanie OZW w danym szpitalu klasyfikowało pacjenta do jednej z trzech postaci OZW (zawał serca z uniesieniem odcinka ST, zawał serca bez uniesienia odcinka ST, niestabilna choroba wieńcowa). W szczególności zawał serca z uniesieniem odcinka ST zdefiniowano jako współwystępowanie: (1) dodatniego wyniku przynajmniej jednego z markerów martwicy miokardium oraz (2) obecności nowych lub przypuszczalnie nowych uniesień odcinka ST o co najmniej 1 mm, obecnych w przynajmniej dwóch odprowadzeniach kończynowych lub o co najmniej 2 mm w odprowadzeniach przedsercowych lub nowego bloku lewej odnogi pęczka Hisa w kwalifikującym EKG.

Gromadzenie danych
W skrócie logistyka Rejestru była następująca: (1) lekarze wprowadzali informacje o każdym pacjencie z OZW do formularza Rejestru; (2) następnie dane te przenoszono w poszczególnych szpitalach do systemu komputerowego; (3) raz w miesiącu dane Rejestru przesyłane były do NFZ, który kontrolował liczbę i jakość nadesłanych informacji; (4) NFZ przekazywał dane z każdego miesiąca do Śląskiego Centrum Chorób Serca, które konsolidowało, archiwizowało, przetwarzało dane i opracowywało raporty.

Formularz Rejestru pozwalał na zebranie następujących danych: data urodzenia pacjenta, płeć, miejsce (gmina) zamieszkania, daty rozpoczęcia i zakończenia hospitalizacji, oddziały, na jakich przebywał pacjent w szpitalu, rodzaj OZW, lokalizacja zawału serca z uniesieniem odcinka ST, czas trwania bólu zawałowego do przyjęcia, zaburzenia hemodynamiczne przy przyjęciu, czynniki ryzyka choroby wieńcowej, informacje o przebytych zawałach serca i zabiegach rewaskularyzacyjnych, leczenie farmakologiczne i wykonane procedury inwazyjne w trakcie hospitalizacji, wyniki oznaczeń markerów martwicy miokardium, frakcja wyrzutowa lewej komory serca, powikłania w trakcie hospitalizacji, leczenie farmakologiczne zalecone przy wypisie.

Ponadto ośrodki dysponujące możliwością leczenia inwazyjnego podawały informacje związane z wykonaną koronarografią lub angioplastyką (daty zabiegów, lokalizacja tętnicy odpowiedzialnej za OZW, liczba istotnie zwężonych tętnic, szczegóły zastosowania inhibitora receptora płytkowego IIb/IIIa i implantacji stentu wieńcowego, przepływ wyjściowy i końcowy w tętnicy dozawałowej), zastosowaniem kontrapulsacji wewnątrzaortalnej, koniecznością ponownej angioplastyki zmiany odpowiedzialnej za OZW oraz łącznej liczby naczyń poddanych rewaskularyzacji w trakcie hospitalizacji.

Definicje
Wstrząs kardiogenny przy przyjęciu definiowano jako współwystępowanie: (1) trwającego przynajmniej 30 min spadku ciśnienia tętniczego do <90 mmHg (lub konieczność zastosowania amin presyjnych/kontrapulsacji wewnątrzaortalnej dla utrzymania ciśnienia tętniczego >90 mmHg) oraz (2) klinicznych objawów hipoperfuzji obwodowej.

Obrzęk płuc przy przyjęciu definiowano jako współwystępowanie: (1) osłuchowych cech zastoju (trzeszczenia), obejmujących więcej niż połowę pól płucnych oraz (2) klinicznie nasilonej duszności.

Ponowny zawał serca w okresie wewnątrzszpitalnym rozpoznawano, jeżeli po wstępnej stabilizacji klinicznej doszło do ponownego wzrostu poziomów markerów martwicy miokardium o co najmniej 50% w stosunku do wartości sprzed momentu kwalifikującego do niniejszego powikłania.

Udar ośrodkowego układu nerwowego (OUN) rozpoznawano, jeżeli w trakcie hospitalizacji doszło do ostrego incydentu neurologicznego, powodującego nieprawidłowości w badaniu neurologicznym trwające powyżej 24 godzin lub prowadzące do zgonu. Potwierdzenie udaru OUN w badaniu obrazowym (tomografia komputerowa, TK) w przypadku spełnienia powyższego kryterium nie było konieczne. Potwierdzenie ostrego udaru OUN w badaniu obrazowym przy niespełnieniu kryteriów klinicznych traktowano jako wystąpienie udaru OUN.

Duże krwawienie rozpoznawano, jeżeli w trakcie hospitalizacji doszło do krwawienia, które spowodowało zmniejszenie stężenia hemoglobiny o 5 g/dL lub hematokrytu o więcej niż 0,15, lub było przyczyną zaburzeń hemodynamiki krążenia, lub wymagało przetoczenia krwi.

Śmiertelność wewnątrzszpitalną włączonych do Rejestru chorych dodatkowo weryfikowano przy pomocy informacji uzyskanych z bazy NFZ.

Śmiertelność 30-dniową ustalono na podstawie numerów identyfikacyjnych pacjentów włączonych do Rejestru przy wykorzystaniu danych NFZ.
Wstępna kontrola zbieranych danych odbywała się w programie komputerowym Rejestru. Ponadto prowadzono losową weryfikację w szpitalach uczestniczących w Rejestrze pod kątem kompletności i wiarygodności przesyłanych danych za pomocą audytów w wybranych ośrodkach.

Analiza statystyczna
Parametry ciągłe przedstawiono jako średnią ± odchylenie standardowe lub medianę i odstęp międzykwartylowy, w zależności od rozkładu danych. Istotność różnic pomiędzy grupami testowano odpowiednio za pomocą testu t-Studenta lub testu U Manna-Whitneya. Parametry jakościowe porównywano testem chi-kwadrat. Analizę wpływu wyjściowej charakterystyki chorych i zastosowanego sposobu leczenia u chorych z czasem trwania bólu powyżej 12 godzin na śmiertelność 30-dniową przeprowadzono za pomocą wieloczynnikowej regresji metodą proporcjonalnych zagrożeń Coxa, wyniki przedstawiając jako względne ryzyko (RR) i 95% przedział ufności. Jako istotne statystycznie przyjęto p<0,05 (dwustronne). Obliczenia i analizy statystyczne wykonano za pomocą programu Statistica PL wersja 5.5 (StatSoft Inc.).
Wyniki
W ciągu 12 miesięcy w 72 szpitalach województwa śląskiego zarejestrowano 14 581 hospitalizacji z powodu ostrych zespołów wieńcowych. W tej liczbie OZW bez uniesienia odcinka ST rozpoznano u 9 515 chorych (65,3%): u 6 425 chorych (44,1%) niestabilną chorobę wieńcową i u 3 090 chorych (21,2%) zawał serca bez uniesienia odcinka ST. Zawał mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST wystąpił u 5 066 chorych (34,7%). Do 12. godziny od początku zawału hospitalizowano 70% chorych. Natomiast co 4. chory trafiał do szpitala po 12. godzinie bólu. U 5,3% chorych nie ustalono czasu trwania dolegliwości (ryc. 1.).

Wśród chorych z czasem trwania bólu powyżej 12 godzin strategię inwazyjną zastosowano u 308 (24,6%). Wyjściową charakterystykę kliniczną chorych z czasem trwania bólu powyżej 12 godzin leczonych inwazyjnie i nieinwazyjnie przedstawiono w tab. 1. Chorzy leczeni inwazyjnie byli średnio 7 lat młodsi i mniejszy odsetek w tej grupie stanowiły kobiety. Częściej natomiast stwierdzano u nich palenie tytoniu, hipercholesterolemię oraz przebyte zabiegi rewaskularyzacyjne. Wstrząs kardiogenny przy przyjęciu stwierdzano podobnie często w obu grupach (10,3% vs 11,0%), aczkolwiek obrzęk płuc częściej dotyczył chorych leczonych nieinwazyjnie (5,8% vs 1,9%).

Leki stosowane w trakcie hospitalizacji oraz zalecane przy wypisie przedstawiono w tab. 2. i 3. Chorzy leczeni inwazyjnie istotnie częściej otrzymywali kwas acetylosalicylowy oraz inne leki przeciwpłytkowe. W trakcie hospitalizacji rzadziej stosowano u nich heparyny drobnocząsteczkowe, a częściej heparynę niefrakcjonowaną. Tym niemniej przy wypisie częściej zalecano u nich kontynuację leczenia heparynami drobnocząsteczkowymi. Szczególną uwagę zwraca częstsze użycie u chorych leczonych inwazyjnie leków o udowodnionej skuteczności, jakimi są β-adrenolityki, inhibitory konwertazy angiotensyny i statyny.

Sposób leczenia chorych zestawiono w tab. 4. Wśród pacjentów z czasem trwania zawału powyżej 12 godzin trombolizę zastosowano u 3,3% chorych leczonych ostatecznie inwazyjnie i u 1,6% chorych leczonych nieinwazyjnie. Wśród chorych leczonych inwazyjnie odsetek chorych kwalifikowanych do angioplastyki po koronarografii był wysoki (91%). Częstość implantacji stentów wyniosła 85,9%, a częstość zastosowania inhibitorów receptora płytkowego IIb/IIIa wyniosła 20,8%. Skuteczność udrożnienia tętnicy dozawałowej (oceniana w skali TIMI) była na poziomie 87%.

Wśród leczonych inwazyjnie stwierdzano wyższe szczytowe wartości kinazy kreatynowej oraz jej frakcji sercowej. Frakcja wyrzutowa lewej komory była natomiast porównywalna w obu grupach. Chorzy leczeni inwazyjnie byli ponadto przeciętnie o 4 dni krócej hospitalizowani (tab. 5.). W tab. 5. przedstawiono również rokowanie wewnątrzszpitalne chorych. Stwierdzono istotnie niższą śmiertelność wśród chorych leczonych inwazyjnie (6,8% vs 16,8%; p<0,0001). Częstość ponownych zawałów serca, udarów ośrodkowego układu nerwowego, jak i dużych krwawień była porównywalna w obu grupach. Konieczność ponownej interwencji w tętnicy dozawałowej w trakcie hospitalizacji u chorych leczonych angioplastyką wystąpiła u 1% pacjentów. Śmiertelność 30-dniowa pacjentów leczonych inwazyjnie była mniejsza niż chorych leczonych nieinwazyjnie (8,0% vs 19,7%; p<0,0001) (ryc. 2.).

U chorych z czasem trwania bólu zawałowego powyżej 12 godzin strategia inwazyjna była niezależnym czynnikiem związanym z mniejszą śmiertelnością 30-dniową: względne ryzyko (RR) =0,57; 95% przedział ufności (95%CI) =0,37–0,88; p=0,011, co przedstawiono na ryc. 3. Z lepszym rokowaniem wiązało się również współistnienie nadciśnienia tętniczego (RR=0,65; 95%CI=0,49–0,87; p=0,0033). Natomiast niekorzystnie na 30-dniową śmiertelność wpływała obecność wstrząsu kardiogennego lub obrzęku płuc przy przyjęciu (RR=6,97; 95%CI=5,24–9,28; p<0,0001), wiek (na każde 10 lat więcej RR=1,54; 95%CI=1,34–1,77; p<0,0001) oraz palenie tytoniu (RR=1,49; 95%CI=1,05–2,13; p=0,026).
Dyskusja
Przedstawione przez nas wyniki wskazują, iż u wybranych chorych z czasem trwania zawału serca dłuższym niż 12 godzin postępowanie inwazyjne (koronarografia, wiążąca się w większości przypadków z decyzją o rewaskularyzacji przezskórnej) przynosi wymierną korzyść, zmniejszając krótkoterminową śmiertelność. Jednakże, jak zaznaczono w opisie metody, określenie precyzyjnych wskazań, jakimi kierowali się lekarze przy wyborze inwazyjnej lub nieinwazyjnej metody postępowania w tej grupie chorych pozostaje nieznane. W związku z tym komentarza wymaga zarówno stan aktualnej wiedzy w tym zakresie, jak również opis ograniczeń niniejszej analizy.

Zahn i wsp., analizując bazę danych połączonych rejestrów MITRA i MIR, stwierdzili, że 3,7% chorych było leczonych z powodu STEMI pomiędzy 12. a 24. godziną trwania bólu zawałowego [9]. Wśród nich u 11,1% wykonano pierwotną angioplastykę wieńcową. Podobnie jak w Rejestrze PL-ACS, chorzy leczeni inwazyjnie byli młodsi (przeciętnie około 10 lat) i rzadziej płci żeńskiej. Śmiertelność w badanych grupach była podobna, jak w naszej analizie (8,5% vs 17,1%; p=0,033), z korzyścią dla chorych leczonych inwazyjnie. Jednakże w analizie wieloczynnikowej, w przeciwieństwie do prezentowanych przez nas wyników, leczenie inwazyjne powodowało jedynie trend w kierunku lepszego rokowania (iloraz szans = 0,54; 95% przedział ufności = 0,20–1,23).

W analizie danych z dużego amerykańskiego rejestru NRMI-2 wyodrębniono grupę pacjentów, leczonych z powodu STEMI powyżej 12. godziny od początku bólu, bez wstrząsu kardiogennego, w szpitalach z możliwością leczenia inwazyjnego (N=7 358) [10]. Wśród nich u 22% zastosowano strategię inwazyjną, z czego 79% pacjentów leczono ostatecznie pierwotną angioplastyką wieńcową. Podobnie jak w naszym Rejestrze, chorzy leczeni inwazyjnie okazali się młodsi o około 4 lata i rzadziej były to kobiety. Równocześnie chorzy ci częściej leczeni byli kwasem acetylosalicylowym, heparyną niefrakcjonowaną oraz b-adrenolitykami, co jest zgodne z naszymi obserwacjami. Wynika z tego, iż chorzy leczeni nieinwazyjnie otrzymują gorsze leczenie farmakologiczne, co najpewniej również wpływa na mniej korzystne rokowanie u nich. W badaniu tym wykazano ponadto, iż chorzy leczeni w sposób inwazyjny rzadziej umierają oraz rzadziej występują u nich nawroty niedokrwienia w trakcie obserwacji wewnątrzszpitalnej. Jednakże w analizie wieloczynnikowej stwierdzono tylko korzystny trend w kierunku mniejszej śmiertelności u tych chorych (iloraz szans=0,73; 95% przedział ufności = 0,53–1,01). Zwrócono również uwagę, iż inwazyjnie leczy się chorych o wyjściowo mniejszym ryzyku, co jest zgodne ze spostrzeżeniami naszej analizy.

Cytowane powyżej badania opierały się na danych uzyskanych z rejestrów, tymczasem Schömig i wsp. opublikowali niedawno badanie z randomizacją, w którym porównali strategię inwazyjną i zachowawczą u chorych ze STEMI z czasem trwania bólu 12–48 godzin [11]. Główny punkt końcowy, jakim była wielkość zawału określana izotopową metodą oceny perfuzji mięśnia sercowego (single-photon emission computed tomography, SPECT) okazał się istotnie mniejszy u chorych poddanych strategii inwazyjnej (8,0% vs 13,0%; p<0,001). Raportowano również korzystną (chociaż nieistotną statystycznie) zależność dla złożonego punktu końcowego, obejmującego zgon, ponowny zawał i udar w ciągu 30 dni od zawału serca (4,4% vs 6,6%; p=0,37).
Należy ponadto wspomnieć o badaniach, w których dokumentuje się korzystny efekt późnej (do kilku dni po zawale serca) rewaskularyzacji mięśnia sercowego [13–15]. Wykazano w nich, że rewaskularyzacja, w przeciwieństwie do leczenia zachowawczego, poprawia funkcję lewej komory serca oraz zmniejsza częstość występowania niewydolności serca, z nieistotnym wpływem na śmiertelność.

W aspekcie przedstawionych doniesień (w przeważającej większości korzystnych dla postępowania inwazyjnego) należy zaznaczyć, iż w zaleceniach amerykańskich dopuszcza się leczenie inwazyjne chorych z czasem trwania zawału powyżej 12 a poniżej 24 godzin w przypadku: ciężkiej niewydolności serca, niestabilności hemodynamicznej lub elektrycznej oraz w przypadku utrzymujących się objawów niedokrwienia mięśnia sercowego [6]. Równocześnie w zaleceniach europejskich nie zajęto jednoznacznego stanowiska co do stosowania leczenia inwazyjnego (poza chorymi we wstrząsie), zwracając jednak uwagę na nieskuteczność fibrynolizy u tych chorych [7].

W świetle przedstawionych faktów należy stwierdzić, że wyniki przedstawianej przez nas analizy wspierają ideę stosowania leczenia inwazyjnego późnych zawałów (po 12 godzinach trwania bólu) u wybranych chorych z zawałem serca z uniesieniem odcinka ST. Jest to pierwsze doniesienie, w którym dokumentuje się istotną korzyść ze strategii inwazyjnej w populacji chorych ze STEMI trwającym powyżej 12 godzin (również w analizie wieloczynnikowej).

Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na kilka istotnych ograniczeń przedstawianej analizy. Po pierwsze, czas trwania bólu zawałowego określano w przedziałach czasowych i nie wiadomo dokładnie, kiedy stosowane było leczenie inwazyjne (np. przed czy po 24 godzinach trwania bólu zawałowego). Ponadto nieznane są wskazania lub powody, dla których w poszczególnych przypadkach stosowano strategię inwazyjną bądź nieinwazyjną. Należy założyć, iż chorzy, u których zastosowano leczenie inwazyjne byli preselekcjonowani pod kątem występowania potencjalnych korzyści z tego postępowania. Nie można więc uogólniać wyników niniejszej analizy na całą populacje chorych z zawałem serca trwającym powyżej 12 godzin. Konieczne są dalsze badania celem ustalenia wytycznych postępowania w tej grupie chorych.
Wnioski
U wybranych chorych z zawałem serca z uniesieniem odcinka ST z czasem trwania bólu powyżej 12 godzin strategia inwazyjna może zmniejszać śmiertelność krótkoterminową. Obecnie chorzy leczeni inwazyjnie po 12. godzinie zawału są preselekcjonowani i są chorymi mniejszego ryzyka w porównaniu do chorych leczonych nieinwazyjnie.

Piśmiennictwo
1. Fibrinolytic Therapy Trialists’ (FTT) Collaborative. Indications for fibrinolytic therapy in suspected acute myocardial infarction: collaborative overview of early mortality and major morbidity results from all randomised trials of more than 1000 patients. Lancet 1994; 343: 311-322.
2. Rogers WJ, Canto JG, Lambrew CT i wsp. Temporal trends in the treatment of over 1.5 million patients with myocardial infarction in the US from 1990 through 1999: the National Registry of Myocardial Infarction 1, 2 and 3. J Am Coll Cardiol 2000; 36: 2056-2063.
3. Eagle KA, Goodman SG, Avezum A i wsp. Practice variation and missed opportunities for reperfusion in ST-segment-elevation myocardial infarction: findings from the Global Registry of Acute Coronary Events (GRACE). Lancet 2002; 359: 373-377.
4. Hasdai D, Behar S, Wallentin L i wsp. A prospective survey of the characteristics, treatments and outcomes of patients with acute coronary syndromes in Europe and the Mediterranean basin; the Euro Heart Survey of Acute Coronary Syndromes (Euro Heart Survey ACS). Eur Heart
J 2002; 23: 1190-1201.
5. Van de Werf F, Ardissino D, Betriu A i wsp. Management of acute myocardial infarction in patients presenting with ST-segment elevation. Eur Heart J 2003; 24: 28-66.
6. Antman EM, Anbe DT, Armstrong PW i wsp. ACC/AHA guidelines for the management of patients with ST-elevation myocardial infarction: a report of the American College of Cardiology/American Heart Association Task Force on Practice Guidelines (Writing Committee to Revise the 1999 Guidelines for the Management of Patients With Acute Myocardial Infarction). J Am Coll Cardiol 2004; 44: E1-211.
7. The Task Force for Percutaneous coronary Interventions of the European Society of Cardiology. Guidelines for percutaneous coronary interventions. Eur Heart J 2005; 26: 804-847.
8. Keeley EC, Boura JA, Grines CL i wsp. Primary angioplasty versus intravenous thrombolytic therapy for acute myocardial infarction: a quantitative review of 23 randomised trials. Lancet 2003; 361: 13-20.
9. Zahn R, Schiele R, Schneider S i wsp. Primary angioplasty versus no reperfusion therapy in patients with acute myocardial infarction and a pre-hospital delay of >12-24 hours: results from the pooled data of the maximal individual therapy in acute myocardial infarction (MITRA) registry and the myocardial infarction registry (MIR). J Invasive Cardiol 2001; 13: 367-372.
10. Elad Y, French WJ, Shavelle DM i wsp. Primary angioplasty and selection bias in patients presenting late (>12 h) after onset of chest pain and ST elevation myocardial infarction. J Am Coll Cardiol 2002; 39: 826-833.
11. Schomig A, Mehilli J, Antoniucci D i wsp. Mechanical reperfusion in patients with acute myocardial infarction presenting more than 12 hours form symptom onset: a randomized controlled trial. JAMA 2005; 293: 2865-2872.
12. Gierlotka M, Gąsior M, Poloński L i wsp. Projekt, założenia metodyczne oraz logistyka Ogólnopolskiego Rejestru Ostrych Zespołów Wieńcowych (PL-ACS). Kardiol Pol 2005; 62: I-13–I-21.
13. Horie H, Takahashi M, Minai K i wsp. Long-term beneficial effect of late reperfusion for acute anterior myocardial infarction with percutaneous transluminal coronary angioplasty. Circulation 1998; 98: 2377-2382.
14. Yousef ZR, Redwood SR, Bucknall CA i wsp. Late intervention after anterior myocardial infarction: effects on left ventricular size, function, quality of life, and exercise tolerance: results of the Open Artery Trial (TOAT Study). J Am Coll Cardiol 2002; 40: 869-876.
15. Steg PG, Thuaire C, Himbert D i wsp. DECOPI (Desobstruction Coronaire en Post-Infarctus): a randomized milti0centre trial of accluded artery angioplasty after acute myocardial infarction. Eur Heart J 2004; 25: 2187-2194.
Copyright: © 2005 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.