Termedia.pl
 
 
ISSN: 000-1323
Problemy Lekarskie/Medical Problems
Current issue Archive About the journal Contact Instructions for authors
3/2006
 
Share:
Share:
abstract:

Ocena elastyczności naczyń u chorych leczonych nerkozastępczo i po transplantacji nerki

Ewa Żukowska-Szczechowska
,
Grzegorz Wystrychowski
,
Katarzyna Gosek
,
Monika Augustyn

Problemy Lekarskie 2006; 45, 3: 211–213
Online publish date: 2006/09/26
View full text Get citation
 
Powikłania sercowo-naczyniowe stanowią główną przyczynę zgonów chorych na przewlekłą niewydolność nerek (PNN), w tym osób leczonych nerkozastępczo.
W ostatnich latach wykazano, że stopień sztywności naczyń tętniczych jest niezależnym czynnikiem ryzyka śmierci ze strony układu sercowo-naczyniowego w przebiegu PNN. Podkreśla się wysoką wartość tego parametru w ocenie ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych, a także możliwość wczesnego wykrywania złych rokowniczo zmian w układzie naczyniowym na podstawie oceny elastyczności tętnic. Uważa się, że zwiększona sztywność naczyń tętniczych może trafnie odzwierciedlać zaawansowanie zmian sklerotycznych i miażdżycowych w naczyniach tętniczych i koreluje ze stopniem przerostu lewej komory serca. Ustalenie czynników korelujących z obniżeniem elastyczności tętnic w przebiegu PNN pozwoliłoby na lepsze ukierunkowanie działań o charakterze prewencyjnym i podjęcie efektywnego leczenia powikłań układu sercowo-naczyniowego w tej populacji.
Stan naczyń krwionośnych odzwierciedla ich elastyczność. Prawidłowo zbudowane tętnice rozciągają się i zwężają, gdy fala tętna przechodzi przez ich światło. Na falę tętna ma wpływ objętość wyrzutowa lewej komory mięśnia sercowego, parametry krwi oraz fizyczne właściwości tętnic. Analizując parametry fali tętna, można określić stopień elastyczności małych i dużych tętnic. W ten sposób możliwe jest uzyskanie informacji na temat wczesnych zmian funkcjonalnych i strukturalnych w ścianach tętnic, które wyprzedzają pojawienie się pierwszych objawów choroby niedokrwiennej serca i nadciśnienia tętniczego. W patogenezie schorzeń układu sercowo-naczyniowego bardzo ważną rolę odgrywają zmiany w obrębie śródbłonka, które są predykatorem rozwoju miażdżycy. Dysfunkcja śródbłonka pociąga za sobą obniżenie elastyczności w obrębie małych naczyń krwionośnych, co skutkuje wzrostem ciśnienia tętniczego, pogrubieniem ścian dużych naczyń krwionośnych oraz tworzeniem się płytki miażdżycowej. Efektem końcowym tych niekorzystnych zmian są groźne powikłania w postaci zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, dysfunkcji nerek oraz przerostu mięśnia sercowego.
W przeprowadzonych badaniach stwierdzono znamiennie mniejszą elastyczność naczyń tętniczych u chorych na PNN w porównaniu z osobami zdrowymi. Ustalenie czynników korelujących ze zmniejszeniem elastyczności tętnic w przebiegu PNN umożliwiłoby lepszą profilaktykę i terapię powikłań sercowo-naczyniowych w tej populacji.
Wykazano, że stopień...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.