eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Zeszyty specjalne Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
SCImago Journal & Country Rank
1/2012
vol. 99
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:
List do Redakcji

Problemy dermatologiczne po zastosowaniu kinesiotapingu

Emilia Mikołajewska

Przegl Dermatol 2012, 99, 75
Pełna treść artykułu
Pobierz cytowanie
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 
Kinesiotaping (ang. kinesiology taping ) jest coraz bardziej popularną metodą rehabilitacji, polegającą na oklejaniu pacjenta specjalnymi plastrami o własnościach zbliżonych do własności skóry z wykorzystaniem różnych technik i sposobów oklejania [1–3]. Podstawowe zasady kinesiotapingu nakazują stosowanie oklejeń na oczyszczoną i odpowiednio przygotowaną powierzchnię skóry. Niemniej jednak niekiedy zarówno fizjoterapeuta, jak i cały interdyscyplinarny zespół terapeutyczny stają w obliczu problemów, które wymagają dokładnego przeanalizowania. Jednym z nich jest aplikacja plastrów na skórę pokrytą tatuażem, spotykanym coraz częściej, szczególnie u młodszych pacjentów.

Dotychczas nie ma danych o negatywnych skutkach stosowania kinesiotapingu na okolice pokryte tatuażem. W obserwowanym przez nas przypadku 26-letniej kobiety z bólem w okolicy krzyżowej zastosowaliśmy terapię plastrami na skórę, na której znajdował się wykonany przed 5 laty tatuaż. Plastry pozostawiono na 4 doby, a po ich zdjęciu nie stwierdzono żadnych (poza tatuażem) zmian skórnych.

Innym problemem jest występowanie reakcji niepożądanych po zastosowaniu plastrów do kinesiotapingu na zdrową skórę. W piśmiennictwie dotyczącym kinesiotapingu, pomimo dużej popularności metody, niezwykle mało jest doniesień na temat alergii podczas jej stosowania lub po jej zastosowaniu [1–3].

Wystąpienie ostrych zmian rumieniowych z towarzyszącym świądem i pieczeniem obserwowaliśmy u 45-letniej chorej z uszkodzeniem mięśni międzyżebrowych, w 6 godzin po aplikacji plastra koloru niebieskiego (ryc. 1.). Zmiany ustąpiły po 24 godzinach od zdjęcia plastra. Należy zaznaczyć, że pacjentka miała wcześniej aplikowane plastry do kinesiotapingu w kolorze różowym, które również wywołały zmiany, natomiast plastry czarne i beżowe znosiła dobrze.

Obserwowana reakcja mogła albo powstać w mechanizmie alergicznym (ang. allergic contact dermatitis), albo być kontaktowym zapaleniem skóry z podrażnienia (ang. irritant contact dermatitis). W celu zróżnicowania tych reakcji oraz ustalenia, czy wystąpienie objawów było związane z obecnymi w plastrach barwnikami, niezbędne jest wykonanie prób kontaktowych, czego nie zrobiono u chorej. Nasze obserwacje wskazują, że konieczne są dalsze badania, które pozwolą na ustalenie przeciwwskazań do stosowania...


Pełna treść artykułu...
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe