en POLSKI
eISSN: 2084-9834
ISSN: 0034-6233
Reumatologia/Rheumatology
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
SCImago Journal & Country Rank


 
6/2008
vol. 46
 
Share:
Share:
more
 
 
abstract:

Report
The 11th European School of Internal Medicine, Portugal 2008. Rheumatological topics

Ilona Szypuła

Reumatologia 2008; 46, 6: 388
Online publish date: 2009/01/21
View full text
Get citation
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 
Od 31 sierpnia do 7 września 2008 r. w Estroli w Portugalii odbywała się 11. edycja Europejskiej Szkoły Medycyny Wewnętrznej (European School of Internal Medicine – ESIM) adresowanej do młodych internistów. Corocznie w kursie tym uczestniczy kilkudziesięciu lekarzy, a liczba uczestników zwiększa się z roku na rok. W tym roku w kursie wzięło udział 70 lekarzy z 23 krajów Europy oraz z Kanady i Stanów Zjednoczonych. Po raz trzeci z rzędu organizacją zajął się dr António Martins Baptista – dyrektor ESIM, a na miejsce kursu wybrano sąsiadujące z Lizboną miasteczko Estroli.
Tematyka szkoły obejmowała swoim zakresem całą internę przedstawioną przez grono wybitnych wykładowców, m.in.: Stefana Lindgrena, Marka Kramera, Jukkę Sauranena, Edwarda Dunna, Runólfura Pálssona, Deepaka Bhatię, Paula Alcântara, Chrisa Davidsona, Lindę Snell, Mustafę Arii, Henka Bilo, Jana Willema Elte i Johna Quina. Wśród wykładów nie zabrakło tematyki reumatologicznej: What’s the meaning of positive ANA? What to do next? Lorenza Dagny, The patient with a hot swollen joint Shirley Rigby. W programie ESIM istotne miejsce zajmują również prezentacje przypadków klinicznych, przygotowywane przez uczestników kursu zgodnie z zasadą przedstawiania po jednym przypadku klinicznym z każdego kraju. Ilona Szypuła z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przedstawiła przypadek o tematyce reumatologicznej Pseudovasculitis. Podczas warsztatów uczestnicy kursu mieli możliwość przedyskutowania problemów klinicznych, etycznych, a także organizacyjnych w służbie zdrowia i porównania organizacji pracy oraz sposobu kształcenia lekarzy w różnych krajach.
Organizatorzy ESIM dołożyli również starań, aby podczas tygodniowego pobytu w Portugalii integracja i wymiana myśli pomiędzy uczestnikami mogła następować także poza salą wykładową, przy lampce porto z pieśniami fado w tle lub podczas rejsu statkiem czy zwiedzania Lizbony.
W przyszłym roku European School of Internal Medicine prawdopodobnie odbędzie się w Wielkiej Brytanii.


View full text...


Quick links
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.