eISSN: 1897-4309
ISSN: 1428-2526
Contemporary Oncology/Współczesna Onkologia
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Addendum Special Issues Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
2/2009
vol. 13
 
Share:
Share:
Educational article

Sentinel node identification technique in melanoma localized on the skin of the upper part of the back

Tomasz Jastrzębski
,
Piotr Lass
,
Kamil Drucis

Współczesna Onkologia (2009) vol. 13; 2 (81-84)
Online publish date: 2009/05/04
Article file
Get citation
 
 


Wstęp

Biopsja węzła wartowniczego (WW) jest standardowym postępowaniem w czerniaku o grubości powyżej 1 mm, gdy regionalne węzły chłonne nie są wyczuwalne. Postępowanie to ma na celu zidentyfikowanie pierwszego WW na drodze naczyń limfatycznych biegnących od guza węzła chłonnego. Prawdopodobieństwo, że w przypadku obecności przerzutów do węzłów chłonnych ten węzeł będzie je zawierał w pierwszej kolejności, sięga 99%. Dlatego ważne jest dokładne umiejscowienie WW i jego wycięcie do badania histopatologicznego.
W przypadku umiejscowienia czerniaka na kończynach lub tułowiu technika badania jest prosta, a WW zazwyczaj identyfikowany. Umiejscowienie na skórze pleców może jednak utrudniać identyfikację WW, gdyż po podaniu przyguzowym izotopu promieniowanie tła może być tak duże, że „zagłuszy” promieniowanie izotopu osadzonego w węzłach pachowych. W niniejszej pracy przedstawiono techniczne rozwiązanie tego problemu, które pomaga w identyfikacji WW w obrębie dołu pachowego w takiej sytuacji.

Opis techniki badania

Ideą postępowania w celu identyfikacji umiejscowienia WW w dole pachowym w czerniaku skóry górnej części tułowia jest ułożenie chorego w taki sposób, aby pole promieniowania tła z miejsca podania izotopu nie „zagłuszało” promieniowania z WW. Na rycinie 1. przedstawiono standardowe ułożenie chorego na plecach. Promieniowanie izotopu osadzonego w węźle chłonnym, wielokrotnie mniejsze aniżeli promieniowanie z miejsca podania, powoduje, że WW nie jest widoczny w obrazie limfoscyntygraficznym. Położona na tułowiu płytka ołowiana nie ogranicza promieniowania izotopu z miejsca podania w zakresie rzutu dołów pachowych.
Ułożenie chorego na brzuchu i bezpośrednie przykrycie miejsca podania izotopu całkowicie zmienia tę sytuację. Brak silnego promieniowania tła umożliwia identyfikację promieniowania z WW (ryc. 2.).
Ułożenie pacjenta przedstawiono na rycinie 3. Po przykryciu ołowianą płytką miejsca podania znacznika wykonano badanie limfoscyntygraficzne za pomocą gamma-kamery stacjonarnej o dużym polu widzenia (Diacam, Siemens, Germany). Na rycinie 4. przedstawiono wynik badania limfoscyntygraficznego. Uniesienie na chwilę płytki ołowianej (jasne pole) pokazało 4 miejsca podania znacznika izotopowego. W obrębie dołu pachowego po stronie lewej uwidoczniono pojedynczy WW. Za pomocą markera oznaczono rzut WW na skórę pleców (ryc. 5.), a następnie oznaczono linię wyznaczającą poziom umiejscowienia WW w dole pachowym (ryc. 6. i 7.).
W trakcie zabiegu operacyjnego wycięcie ogniska pierwotnego wraz z marginesem tkanek zdrowych o szerokości 2–3 cm zmniejszyło promieniowanie tła i umożliwiło śródoperacyjną identyfikację umiejscowienia WW za pomocą ręcznego detektora promieniowania gamma (ryc. 8.).
Ułożenie chorego na brzuchu i wykonanie identyfikacji WW w opisany powyżej sposób umożliwia jego znalezienie w trakcie zabiegu operacyjnego. Istotą tej oceny jest uwidocznienie WW w limfoscyntygrafii. Wiadomo wówczas, że w WW znajduje się izotop, co powoduje, że bez trudności można go zidentyfikować za pomocą ręcznego detektora promieniowania gamma.
Brak uwidocznienia w limfoscyntygrafii WW w ułożeniu chorego na plecach powoduje, że nie wiadomo, czy węzeł zawiera izotop czy nie. W takim przypadku badanie śródoperacyjne za pomocą gamma-kamery może nie doprowadzić do identyfikacji WW lub spowodować rozległe wycięcie biopsyjne węzłów pachowych (sampling), co nie jest istotą oceny stanu regionalnych węzłów chłonnych metodą biopsji węzłów wartowniczych w czerniaku.
Copyright: © 2009 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.