eISSN: 2299-0038
ISSN: 1643-8876
Menopause Review/Przegląd Menopauzalny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


3/2010
vol. 9
 
Share:
Share:
Original paper

The comparison of the influence of transdermal and oral hormonal replacement therapy on general feeling of women after hystero-adnexectomy

Dariusz Samulak
,
Stefan Sajdak

Przegląd Menopauzalny 2010; 3: 155–158
Online publish date: 2010/06/16
Article file
- Porównanie wpływu.pdf  [0.06 MB]
Get citation
 
 
Wstęp
W okresie okołoenopauzalnym dochodzi do stopniowego, powolnego wygasania czynności jajników i obniżenia samopoczucia kobiet. Związane jest to z pojawieniem się tzw. zespołu klimakterycznego, do którego zalicza się objawy: naczynioruchowe (częste uderzenia gorąca, zlewne poty), neurowegetatywne (zaburzenia snu, chwiejność emocjonalną, zmęczenie, depresję, bóle głowy), sercowo-naczyniowe (kołatanie serca, drętwienie rąk, nadciśnienie, miażdżycę, chorobę wieńcową, zawał i udar mózgowy) oraz ze strony układu moczowo-płciowego (stany zapalne pochwy, pęcherza, nietrzymanie moczu, częste oddawanie moczu, obniżenie lub wypadnięcie macicy) [1–4].
Takie same objawy pojawiają się u kobiet, które zostały poddane operacji usunięcia macicy wraz z przydatkami z powodu schorzeń ginekologicznych wymagających postępowania operacyjnego (mięśniaki macicy, guzy przydatków) [5, 6]. Tego rodzaju zabieg jest najczęściej wykonywanym u kobiet w okresie klimakterium, zarówno z uwagi na wygasanie lub całkowity zanik czynności hormonalnej jajników, jak i szeroko pojętą profilaktykę raka jajnika [7]. Objawy zespołu klimakterycznego pojawiają się u operowanych pacjentek gwałtownie, dlatego są wyjątkowo dotkliwie przez nie odczuwane. W celu złagodzenia tych objawów oraz zapobiegania odległym skutkom niedoboru estrogenów zaleca się stosowanie estrogenoterapii w systemie ciągłym. Terapia taka może mieć formę transdermalną, doustną lub dopochwową. Są to najczęściej stosowane drogi substytucji estrogenów, dlatego podjęto próbę porównania wpływu doustnej i transdermalnej terapii hormonalnej (hormonal therapy – HT) na stan samopoczucia kobiet po operacji usunięcia macicy wraz z przydatkami.

Cel pracy
Celem pracy było porównanie wpływu transdermalnej i doustnej terapii hormonalnej na samopoczucie pacjentek po operacji usunięcia macicy wraz z przydatkami.

Materiał i metody
Grupę badaną stanowiło 80 pacjentek operowanych w Klinice Ginekologii Operacyjnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w 2007 r. z powodu niezłośliwych schorzeń ginekologicznych, u których przeprowadzono zabieg usunięcia macicy wraz z przydatkami. Wiek pacjentek mieścił się w zakresie 44–51 lat, średnia wartość wynosiła 47,6 roku. Pacjentkom zostały przekazane informacje na temat zasad stosowania HT, korzyści z niej wynikających oraz konieczności przeprowadzania badań kontrolnych w czasie stosowania preparatów. Każdorazowo uzyskano pisemną zgodę na badanie.
Kwalifikując pacjentki do grupy badanej, szczególną uwagę zwrócono na występowanie przewlekłych chorób, takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, otyłość, przewlekłe choroby wątroby oraz kamica pęcherzyka i przewodów żółciowych, zakrzepica, ostra choroba niedokrwienna mózgu, a także choroby tarczycy. Występowanie którejkolwiek z powyższych chorób stanowiło przeciwwskazanie do włączenia pacjentki do grupy badanej. Brak aktualnej mammografii oraz stosowanie terapii hormonalnej przed rozpoczęciem badania również były czynnikami wykluczającymi pacjentkę z badania.
Obowiązkowymi badaniami laboratoryjnymi, które wykonano przed rozpoczęciem badania i których wyniki nie mogły odbiegać od wartości prawidłowych, były: morfologia, OB, stężenie glukozy w surowicy, próby wątrobowe, koagulologia, stężenie cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu frakcji HDL i LDL i triglicerydów.
Grupę badaną podzielono na dwie podgrupy. Każda z nich stosowała preparat substytucyjny z estradiolem (E2). W pierwszej podgrupie estradiol podawany był transdermalnie, w drugiej doustnie. Plastry uwalniały po 50 µg estradiolu na dobę. Pacjentki zmieniały plaster 2 razy w tygodniu w systemie ciągłym. W drugiej podgrupie pacjentki przyjmowały codziennie bez przerwy tabletki zawierające 1 mg estradiolu, co było zgodne z obecnie przyjętymi tendencjami do stosowania niskodawkowej HT.
Grupę kontrolną stanowiło 60 pacjentek operowanych w tym samym okresie w Klinice Ginekologii Operacyjnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, które nie wyraziły zgody na włączenie HT. Grupa kontrolna nie różniła się w sposób istotny statycznie od grupy badanej w zakresie rozkładu takich parametrów, jak wiek i masa ciała. Zastosowano identyczne kryteria wykluczenia jak w grupie badanej oraz przeprowadzono ten sam zakres wstępnych badań diagnostycznych.
U żadnej pacjentki nie stwierdzono w wywiadzie obciążenia w postaci występowania zakrzepicy w najbliższej rodzinie.
Z każdą pacjentką przeprowadzono trzykrotnie rozmowę na temat objawów zespołu klimakterycznego (w czasie kwalifikacji do operacji, po 3 oraz po 6 miesiącach od przeprowadzenia operacji). W czasie rozmowy wypełniono ankiety zawierające pytania pozwalające na ocenę objawów wypadowych wg indeksu Kuppermana. Stopień nasilenia objawów klimakterycznych przedstawiono w skali: lekkie objawy – 15–19 pkt, średnie objawy – 20–35 pkt, ciężkie objawy – ponad 35 pkt.

Wyniki
Porównano stopień nasilenia objawów klimakterycznych w grupie kontrolnej oraz w obydwu badanych podgrupach przed operacją oraz po 3 i 6 miesiącach od zabiegu (tab. I–III).
Nie wykazano różnic w częstości występowania objawów klimakterycznych w poszczególnych stopniach nasilenia pomiędzy obiema grupami w badaniu przed operacją (tab. I).
W grupie badanej po 3 miesiącach nastąpiło zmniejszenie częstości występowania objawów klimakterycznych średniego i ciężkiego stopnia nasilenia przy znaczącym wzroście częstości występowania wszystkich stopni w grupie kontrolnej. Nie wystąpiły natomiast istotne różnice pomiędzy badanymi podgrupami (tab. II).
Po 6 miesiącach w badanych podgrupach tylko odpowiednio 8% i 6% pacjentek zgłaszało objawy klimakteryczne (wszystkie w stopniu lekkim), w grupie kontrolnej nastąpił dalszy wzrost zgłaszanych dolegliwości (tab. III).

Dyskusja
Niezależnie od różnic etnicznych, religijnych, ekonomicznych i kulturowych menopauza łączy się z negatywną symboliką. Samopoczucie kobiety w tym okresie jest związane z występowaniem dolegliwości, jej niską samooceną, a często także z brakiem akceptacji przez partnera seksualnego. W wielu sytuacjach do całego obrazu dołącza się krytyczne nastawienie otoczenia. Kobieta w okresie okołomenopauzalnym zaczyna żyć pod presją świadomości starzenia się. Operacja obejmująca usunięcie przydatków, a przez to nagłe przejście w okres menopauzalny, jest dodatkowym czynnikiem wpływającym negatywnie na samopoczucie kobiety.
Wielu badaczy podkreśla, że właściwie dobrana terapia hormonalna bardzo skutecznie likwiduje objawy wypadowe już po 3 miesiącach stosowania. Po 6 miesiącach HT dochodzi do prawie całkowitego ustąpienia dolegliwości zgłaszanych przed rozpoczęciem leczenia przez pacjentkę [8–12]. Nieco inaczej przedstawili to w swoim badaniu Göretzlehner i wsp., którzy stwierdzili stałe istotne statystycznie obniżenie indeksu Kuppermana, ze szczytem już po 3 miesiącach leczenia [13]. Stosując indeks Kuppermana, Golbs i wsp. podają dwukrotny spadek objawów wypadowych po 3 miesiącach terapii [14]. Po 6 miesiącach leczenia ci sami badacze zaobserwowali tylko nieliczne objawy zespołu klimakterycznego i w dodatku o niewielkim nasileniu.
Obecnie wielu badaczy używa do oceny objawów klimakterycznych innych skal: Greena, Hamiltona czy Becka. Zdaniem wielu autorów przydatność skal Kuppermana oraz Greena jest podobna [15]. W opinii innych autorów skala Greena, jako bardziej szczegółowa, lepiej odzwierciedla stan psychoemocjonalny kobiety oraz uwzględnia poziom libido [16]. Według Pużyńskiego w celu oceny objawów depresyjnych powinno się używać skali Hamiltona [17]. Warenik-Szymankiewicz i Męczekalski, posługując się skalą Hamiltona, w grupie 33 badanych kobiet stwierdzili u 62,7% lekką depresję, a u 33% pacjentek depresję o średnim nasileniu. Zaburzenia snu pojawiły się u 82,5% kobiet, u 72,6% – objawy somatyczne, a u 69,3% – psychiczne przejawy niepokoju i lęku oraz spadek koncentracji [18]. Wykazano też statystycznie znamienną zależność między wartością indeksu Kuppermana a wynikami w skali Hamiltona na poziomie p < 0,05. Skala Becka używana jest przez wielu badaczy w celu uzyskania subiektywnej oceny samopoczucia kobiet. Analiza Pużyńskiego wykazała, że koreluje ona dodatnio ze skalą Hamiltona [19].

Wnioski
1. Operacja usunięcia macicy wraz z przydatkami u kobiet w wieku okołomenopauzalnym powoduje znacznego stopnia nasilenie objawów klimakterycznych.
2. Kobiety stosujące transdermalną i doustną terapię estrogenową po operacji usunięcia macicy wraz z przydatkami są w mniejszym stopniu narażone na występowanie objawów wypadowych, szczególnie tych o większym stopniu nasilenia.
3. W leczeniu i zapobieganiu objawom klimakterycznym skuteczna jest zarówno przezskórna, jak i doustna HT i nie ma istotnej różnicy w poprawie jakości życia między obydwoma sposobami terapii.
4. Oczekiwany wynik szybciej osiąga się po podaniu doustnej HT, natomiast odległe efekty są bardziej zadowalające przy zastosowaniu HT w formie transdermalnej.

Piśmiennictwo
1. Iatrakis G, Haronis N, Sakellarapolous G, et al. Psychosomatic symptoms of post-menopausal women with or without hormonal treatment. Psychother Psychosom 1986; 46: 116-21.
2. Mathews KA, Wing RR, Kuller LH, et al. Influences of natural menopause on psychological characteristics and symptoms of middle-aged healthy women. J Consult Clin Psych 1990; 58: 345-51.
3. Mitchell ES, Woods NF. Symptom experiences of midlife women: observations from the Seattle Midlife women’s health study. Maturitas 1996; 25: 1-10.
4. Hunter MS. Somatic experience of the menopause: a prospective study. Psychosom Med 1990; 52: 357-67.
5. Khastgir G, Studd J. Patients’ outlook, experience, and satisfaction with hysterectomy, bilateral oophorectomy, and subsequent continuation of hormone replacement therapy. Am J Obstet Gynecol 2000; 183: 1427-33.
6. Milsom I, Ekelund P, Molander U, et al. The influence of age, parity, oral contraception, hysterectomy and menopause on the prevalence of urinary incontinence in women. J Urol 1993; 149: 1459-62.
7. American College of Obstetricians and Gynecologists. Prophylactic oophorectomy. ACOG Practice Bulletin No. 7. Obstet Gynecol 1999; 94: 1-7.
8. Dennerstein L, Burrows GD, Hyman GJ, Sharpe K. Hormone therapy and affect. Maturitas 1979; 1: 247-59.
9. Sherwin BB. Affective changes with estrogen and androgen replacement therapy in surgically menopausal women. J Affect Discord 1988; 14: 177-87.
10. Bastian LA, Couchman GM, Rimer BK, et al. Perceptions of menopausal stage and patterns of hormone replacement therapy. J Women Health 1997; 6: 467-75.
11. Girdler SS, O’Briant C, Steege J, et al. A comparison of the effect of estrogen with or without progesterone on mood and physical symptoms in postmenopausal women. J Women Health Gender Based Med 1999; 8: 637-46.
12. Anderson GL, Limacher M, Assaf AR, et al.; Women’s Health Initiative
Steering Committee. Effects of conjugated equine estrogen in postmenopausal women with hysterectomy: the Women’s Health Initiative randomized controlled trial. JAMA 2004; 291: 1701-12.
13. Gunther Göretzlehner, Christian Lauritzen, Ulf Göretzlehner. Praktische Hormontherapie in der Gynäkologie. Erschienen bei: Walter Gmbh & Co. Kg de Gruyter 2007; 319-76.
14. Golbs S, Rudolph I, Zimmermann T, et al. Changes in psychic and somatic well-being and cognitive capabilities of peri- and postmenopausal women after the use of a hormone replacement drug containing estradiol valerate and levonorgestrel. Methods Find Exp Clin Pharmacol 2000; 22: 51-6.
15. Mahady B, Doyle B, Locklear T, et al. Black cohosh (Actaea racemosa) for the mitigation of menopausal symptoms: recent developments in clinical safety and efficacy. Womens Health (Long Engl) 2006; 2: 773-83.
16. Sierra B, Hidalgo LA, Chedraui PA. Measuring climacteric symptoms in an Ecuadorian population with the Greene Climacteric Scale. Maturitas 2005; 51: 236-45.
17. Pużyński S. Depresje. Wyd. II. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1988.
18. Warenik-Szymankiewicz A, Męczekalski B. Estrogeny a funkcje centralnego układu nerwowego. VI Zjazd PTMiA Zakopane, 4-6 grudnia 2003. Antyaging 2003; 5 (5): 37-39.
19. Pużyński S. Zaburzenia afektywne – interdyscyplinarne zagadnienie kliniczne i społeczne. Lęk i Depresja 1996; 1: 3-9.
Copyright: © 2010 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.