eISSN: 2299-0038
ISSN: 1643-8876
Menopause Review/Przegląd Menopauzalny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


4/2005
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

The effects of soy products and preparations on health issues of menopausal women in the light of randomized clinical studies (part 2)

Wiesław M. Kanadys

Prz Menopauz 2005; 4: 38–46
Online publish date: 2005/08/31
View full text Get citation
 
Deficyt endogennych estrogenów i towarzyszące mu zmiany morfologiczne, metaboliczne i funkcjonalne mogą być przynajmniej częściowo odpowiedzialne za wzrost częstości występowania chorób sercowo-naczyniowych, szczególnie choroby niedokrwiennej serca (IHD) i incydentów mózgowo-naczyniowych u kobiet po menopauzie [1, 2].
Najczęstszą przyczyną IHD jest miażdżyca naczyń, a obserwowane po menopauzie zmiany mogą zapoczątkować ten proces [3]. W okresie pomenopauzalnym występuje: (a) wzrost osoczowego stężenia triglicerydów (TG), cholesterolu całkowitego (TC), cholesterolu LDL (lipoproteiny o małej gęstości) i lipoproteiny (a) przy równoczesnym obniżeniu cholesterolu HDL (lipoproteiny o dużej gęstości); (b) zmniejszenie odpowiedzi trzustki na glukozę, wzrost stężenia i półtrwania insuliny, i zmniejszenie wrażliwości tkanek na insulinę; (c) wzrost stężenia fibrynogenu, czynnika VII i inhibitora aktywatora plazminogenu (PAI-I) oraz obniżenie stężenia tkankowego aktywatora plazminogenu (t-PA); (d) zaburzenie funkcji naczyń; (e) wzrost centralnego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej; (f) wzrost tętniczego ciśnienia krwi [4–8].
IHD jest aktualnie najczęstszą przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet [9]. Zapadalność na IHD jest wyraźniej zależna od wieku u kobiet niż u mężczyzn: kobiety są zwykle o 10 lat starsze, kiedy manifestują się objawy wieńcowe, a zawał serca występuje aż 20 lat później. 1 na 8–9 Amerykanek w wieku 45–64 lat ma kliniczne objawy IHD i wzrasta do 1 na 3 u kobiet starszych powyżej 65. roku życia [10].
Niższe wskaźniki zachorowalności i umieralności na IHD u kobiet japońskich w porównaniu z amerykańskimi (~8-krotnie niższe w grupie kobiet w wieku 40–69 lat) pozwalają na postawienie hipotezy o działaniu ochronnym tradycyjnej diety bogatosojowej na układ sercowo-naczyniowy [11]. Dane z badań obserwacyjnych, potwierdzone wynikami badań podstawowych, sugerują istotną rolę substytucji sojowej w prewencji pierwotnej i wtórnej IHD [12–14].
Wpływ soi na gospodarkę lipidową
W okresie pomenopauzalnym profil lipidowy zmienia się na aterogenny, z czym wiąże się stopniowy wzrost ryzyka IHD. Wzbogacanie diety produktami sojowymi, dodawanie do pokarmów izolowanego białka sojowego lub przyjmowanie wyciągów z soi, zawierających izoflawony (Izof) może wyrównać lub zmniejszyć zaburzenia metaboliczne w zakresie lipidów. Opublikowana w 1995 r. przez Anderson,...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.