eISSN: 2299-0038
ISSN: 1643-8876
Menopause Review/Przegląd Menopauzalny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


5/2010
vol. 9
 
Share:
Share:
Review paper

The role of CD40/CD40L pathway in the biological activity of blood platelets: part I

Joanna Saluk-Juszczak
,
Karolina Królewska

Przegląd Menopauzalny 2010; 5: 305–308
Online publish date: 2010/10/27
Article file
- 04Juszczak.pdf  [0.14 MB]
Get citation
 
 

Ogólna charakterystyka płytek krwi



Płytki krwi są najmniejszymi i bezjądrzastymi elementami morfotycznymi krwi o średnicy 2–4 µm i objętości 5–7,5 µm3, powstającymi z rozpadu megakariocytu. W warunkach fizjologicznych ok. 2/3 z całkowitej liczby płytek krąży we krwi, pozostała część zlokalizowana jest w śledzionie. Jeśli płytki nie są zaangażowane w proces hemostazy, ich czas życia w krwiobiegu wynosi 9–12 dni; następnie są wychwytywane przez komórki układu fagocytarnego obecne głównie w śledzionie. Pomimo braku jądra komórkowego płytki krwi wykazują aktywny metabolizm i mają typowe organelle komórkowe oraz charakterystyczny układ specyficznych ziarnistości cytoplazmatycznych [1]. Swoisty układ ziarnistości jest miejscem magazynowania wielu biologicznie czynnych substancji, co warunkuje uwalnianie z pobudzonych płytek krwi szeregu aktywnych związków, które indukują i/lub wzmagają procesy aktywacji. W ziarnistościach α zgromadzone są liczne białka adhezyjne, białka biorące udział w procesach krzepnięcia i fibrynolizy, a także czynniki chemotaktyczne oraz czynniki wzrostu. Ziarnistości osmofilne są zaś głównie źródłem związków niskocząsteczkowych. W tabeli I zestawiono związki znajdujące się wewnątrz płytkowych ziarnistości [2]. W procesie aktywacji płytek, w wyniku reorganizacji cytoszkieletu, dochodzi do zmiany dyskoidalnego kształtu komórek na sferyczny, a następnie do wytwarzania filopodiów i lamellipodiów, których tworzenie jest uwarunkowane reorganizacją cytoszkieletu płytek. Aktywacja płytek krwi prowadzi następnie do adhezji i sekrecji związków zmagazynowanych w płytkowych ziarnistościach [3].



Rola płytek w okołomenopauzalnych zaburzeniach w układzie krążenia



Okres menopauzy związany jest z ryzykiem zaburzeń w hemostazie organizmu kobiety, czego konsekwencją jest wzrost zachorowalności na schorzenia układu krążenia [4]. Prawidłowa (fizjologiczna) hemostaza to stan dynamicznej równowagi pomiędzy procesami pro- i antykoagulacyjnymi, w którym uczestniczy zespół mechanizmów zapobiegających wypływowi krwi z uszkodzonych naczyń krwionośnych oraz zapewniających jej płynność i przepływ w warunkach prawidłowych. W złożonym procesie hemostazy uczestniczy szereg elementów, w tym: ściana naczyń krwionośnych, płytki krwi, układ krzepnięcia i układ fibrynolizy oraz komórki fagocytarne (układ siateczkowo-śródbłonkowy). Jednym z podstawowych czynników ryzyka powikłań zakrzepowo-zatorowych jest nieprawidłowe funkcjonowanie płytek krwi [5]. Dodatkowe zagrożenie stanowi fakt, że stosowanie terapii hormonalnej w okresie menopauzy może wykazywać istotny wpływ na właściwości i funkcjonowanie tych komórek [4]. Płytki krwi odgrywają istotną rolę nie tylko w hemostazie pierwotnej prowadzącej do wytworzenia płytkowego czopu hemostatycznego oraz w hemostazie wtórnej, uczestnicząc w aktywacji osoczowych czynników krzepnięcia, ale także biorą czynny udział w stanach zapalnych, zmianach miażdżycowych ściany naczynia, metastazie komórek nowotworowych czy gojeniu ran [5].

U kobiet w okresie okołomenopauzalnym rośnie ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych związanych z deficytem hormonalnym na skutek wygaśnięcia czynności jajników [6] oraz zwiększa się prawdopodobieństwo zmian miażdżycowych nasilających się z wiekiem [5]. Istotne obniżenie całkowitego potencjału antyoksydacyjnego kobiet w okresie menopauzy, w porównaniu z kobietami w wieku rozrodczym, prowadzi do zmian degeneracyjnych w ścianie naczyń krwionośnych poprzez dysfunkcję śródbłonka, inaktywację tlenku azotu (NO) pełniącego ochronną funkcję wazodylatatora i w konsekwencji rozwój reakcji zapalnych [7]. Do rozwoju zmian miażdżycowych dochodzi na skutek przewlekłego stanu zapalnego ścian tętnic, związanego z aktywacją komórek śródbłonka, która prowadzi do adhezji leukocytów i płytek krwi do pobudzonych komórek endotelialnych [8]. Udział płytek krwi zarówno w procesach fizjologicznych, jak i w stanach patologicznych zależny jest od ich aktywacji. Wiedza na temat aktywacji płytek krwi jest zatem niezwykle istotna w kontekście wdrażania i prowadzenia właściwej terapii w przebiegu wielu chorób, a jej stan, pomimo znacznego zaawansowania, wciąż jest na bieżąco aktualizowany. Stosunkowo dobrze opisany proces aktywacji płytek krwi obejmuje zarówno czynniki aktywujące udział receptorów błonowych, jak i szlaki przekazywania sygnału oraz konsekwencje pobudzenia płytek. Najnowsze doniesienia dotyczą roli szlaku CD40/CD40L w aktywacji płytek krwi oraz ich interakcji z pozostałymi elementami uczestniczącymi w procesach hemostazy.

Płytki krwi jako komórki zapalne



Płytki krwi należą do komórek wysoce reaktywnych, które są wrażliwe na działanie wielu fizjologicznych i niefizjologicznych agonistów. Łatwość ich aktywacji jest uwarunkowana ogromną liczbą swoistych receptorów powierzchniowych, które są sprzężone z enzymatycznymi drogami przekazywania sygnałów. Dzięki obecności specyficznych receptorów błonowych zapoczątkowujących łańcuch przekazywania sygnału, płytki krwi zostają włączone w kaskadę złożonych mechanizmów molekularnych, uczestnicząc w procesach biochemicznych, mających na celu zahamowanie krwawienia [9]. Podstawową funkcją płytek krwi jest ich udział w utrzymywaniu prawidłowej hemostazy [5]. Jednak w świetle wielu przeprowadzonych w ostatnich latach badań, dotyczących ich biologicznej aktywności, płytki krwi stanowią kluczowe ogniwo łączące procesy hemostazy z rozwojem reakcji zapalnych [10, 11].

Odkrycie płytkowej ekspresji cząsteczki CD40 oraz jej liganda – cząsteczki CD40L – stanowi potwierdzenie zdolności płytek krwi do udziału w procesach odpornościowych i stanach zapalnych poza dotychczas znaną ich zasadniczą rolą w utrzymywaniu prawidłowej hemostazy [12]. Płytki zostały uznane za komórki zapalne ze względu na fakt, iż mają zdolność do uwalniania (pochodzących z megakariocytów) cytokin, chemokin, białek adhezyjnych, czynników wzrostu, metaloproteaz, a także do wytwarzania wolnych rodników tlenowych oraz innych mediatorów odczynu zapalnego [13]. Uwalniane z płytek czynniki chemotaktyczne i czynniki wzrostu odgrywają główną rolę w ich integracji z innymi komórkami, głównie takimi, jak granulocyty obojętnochłonne, monocyty, makrofagi czy fibroblasty. Ważną rolą płytek krwi jest także ich udział w szybkim przekazywaniu sygnału do wnętrza podstawowych komórek układu immunologicznego. Przy zmniejszonej liczbie limfocytów T i B płytki krwi, przejmując ich funkcje, odpowiedzialne są za wzbudzanie silnej odpowiedzi humoralnej poprzez szybkie przekazywanie sygnału do wnętrza komórki [1, 11, 14].

Zapalenie jest złożonym procesem, rozwijającym się w tkance unaczynionej pod wpływem czynnika uszkadzającego. Podstawowym celem reakcji zapalnych jest szybkie i selektywne zgromadzenie komórek zdolnych do usunięcia danego czynnika szkodliwego i rozpoczęcie naprawy powstałego uszkodzenia [10].

Płytki krwi stanowią jeden z głównych czynników zapalenia, w związku z czym narażone są na działanie wielu związków znajdujących się w krążeniu, powodujących zmiany w naczyniach krwionośnych. Czynniki niefizjologiczne, takie jak bakterie, wirusy, komórki nowotworowe czy toksyny, odpowiedzialne są za aktywację płytek krwi w stanach zapalnych, kiedy dochodzi do adhezji, sekrecji i agregacji pobudzonych komórek [11, 15]. W wyniku działania tych czynników następuje sekrecja cytokin zapalnych znajdujących się w ziarnistościach płytkowych, m.in. takich, jak: RANTES (regulated upon activation normal T cell expressed and screted – chemokina ulegająca ekspresji i sekrecji po aktywacji limfocytów T), interleukina 1 (interleukin-1 – IL-1), płytkowy czynnik 4 (platelet factor-4 – PF-4), czynników wzrostu: PDGF (platelet derived growth factor) i TGF-β (transforming growth factor β) oraz βTG (β thromboglobulin – β-tromboglobulina), a także biologicznie czynnych amin (histaminy i serotoniny) powodujących skurcz naczyń krwionośnych oraz czynnika aktywującego płytki krwi – PAF (platelet activating factor) [2, 16]. Uwalniana przez płytki krwi chemokina RANTES może wiązać się ze zmienionymi w wyniku zapalenia komórkami śródbłonka, powodując ich aktywację, w wyniku czego dochodzi do przylegania leukocytów, przez co powstaje połączenie pomiędzy ścianą naczynia a komórkami krwi obwodowej [8, 17]. Zaktywowane płytki krwi produkują ponadto interleukinę 1β, która łącznie z RANTES stymuluje komórki śródbłonka do syntezy selektyny E i IL-8, umożliwiających adhezję neutrofili do tych komórek. Pod wpływem RANTES i selektyny P indukowana jest także synteza białek prozapalnych w monocytach, głównie MCP-1 (monocyte chemotactic protein – monocytowe białko chemotaktyczne), IL-8, MIP-1α (macrophahe inflammatory protein – makrofagowe białko zapalne 1α) oraz TNF-α (tumor necrosis factor-α – czynnik martwicy nowotworu) [13, 16].

Znacząca rola pobudzonych płytek krwi w procesie zapalnym wiąże się bezpośrednio z ich zdolnościami adhezyjnymi do zmienionych zapalnie komórek śródbłonka lub białkowych składników warstwy podśródbłonkowej naczyń krwionośnych oraz z tendencją do tworzenia agregatów płytek z leukocytami, w czym uczestniczą białka uwalniane w wyniku degranulacji zaktywowanych płytek krwi [18, 19]. Liczba agregatów w krwi obwodowej zdrowych osób jest niewielka, natomiast do jej znaczącego wzrostu dochodzi w stanach patologicznych, m.in. reumatoidalnym zapaleniu stawów, ostrych zespołach wieńcowych, w toczniu rumieniowatym oraz w sepsie, a także u palaczy, u osób po zabiegach kardiochirurgicznych oraz podczas wzmożonego wysiłku fizycznego [20, 21]. Płytki krwi w pierwszej fazie zapalenia, w wyniku stymulacji poprzez odkładanie się kompleksów immunologicznych antygen–przeciwciało i składników dopełniacza (ulegających aktywacji w następnej fazie zapalenia), powodują wydzielanie mediatorów zapalnych nasilających proces gromadzenia się kompleksów immunologicznych w tkankach, prowadzący w efekcie do ich uszkodzenia i dysfunkcji [11, 22, 23].

Charakterystyka cząsteczek CD40 i CD40L



Istnieje szereg doniesień dotyczących biologicznego znaczenia szlaku CD40/CD40L i jego kluczowej roli w klinicznym i terapeutycznym przebiegu chorób [12, 24].

Cząsteczka CD40, będąca pierwszym komponentem szlaku CD40/CD40L, została funkcjonalnie rozpoznana na powierzchni limfocytów B (jej oryginalna nazwa to Bp50) jako antygen, którego poziom ekspresji zależny był od stopnia aktywacji komórek. Obecnie glikoproteina określona jako CD40, o wielkości 45-50 kDa, zaliczona została do I typu transbłonowych białek należących do nadrodziny receptora TNF, wykazujących wysoki stopień homologii z sekwencją tego receptora [12]. Poza limfocytami B cząsteczka CD40 obecna jest również na powierzchni innych komórek immunologicznych, tj. monocytów, makrofagów, komórek dendrytycznych (DCs), a także na powierzchni komórek nieimmunologicznych, tj. komórek śródbłonka, nabłonkowych i mezenchymalnych (fibroblasty). Ekspresja cząsteczek CD40 została również potwierdzona na powierzchni płytek krwi. Przy tym istotne znaczenie ma fakt, że konstytutywną obecność tego antygenu wykazano zarówno w błonie plazmatycznej płytek spoczynkowych, jak i pobudzonych w wyniku ich aktywacji [12, 25].

Ligand cząsteczki CD40 to białko CD40L o masie

39 kDa, należące do II typu transbłonowych białek z nadrodziny białek TNF-podobnych. W przeciwieństwie do cząsteczki CD40 jej ligand – CD40L (CD154) – nie jest obecny na powierzchni niepobudzonych płytek krwi, gdyż znajduje się we wnętrzu komórek, ulegając ekspresji powierzchniowej dopiero w momencie ich aktywacji. Obecna w ziarnistościach α spoczynkowych płytek krwi cząsteczka CD40L ulega translokacji na powierzchnię komórek w wyniku działania fizjologicznych agonistów, takich jak: ADP, trombina lub kolagen. Po wyeksponowaniu cząsteczki CD40L dochodzi do proteolitycznego odszczepienia liganda od powierzchni komórki. Cząsteczka CD40L zostaje rozprowadzana w krwiobiegu w biologicznie aktywnej formie rozpuszczalnej jako sCD40L będąca homotrimerycznym białkiem o masie 18 kDa [12, 26].

Głównym źródłem liganda CD40L i jego rozpuszczalnej formy sCD40L są płytki krwi (1×108 płytek zawiera ok. 2,5 ng CD40L) [27]. Cząsteczka sCD40L, podobnie jak płytkowa selektyna P, uznawana jest za typowy marker aktywacji płytek [27, 28]. Płytkowa sCD40L stanowi ok. 95% całej puli cząsteczek sCD40L obecnej we krwi obwodowej zarówno w stanach fizjologicznych, jak i chorobowych. Pozostałe 5% występuje na powierzchni aktywowanych limfocytów T (CD4+), komórek tucznych, a także limfocyów B, monocytów, komórek NK (natural killer) oraz limfocytów T (CD 8+) i bazofilii [12, 26].

Obie cząsteczki szlaku CD40/CD40L należą do jednych z najważniejszych par tzw. cząsteczek kostymulujących. Oznacza to, iż samodzielnie nie pełnią określonej funkcji biologicznej, ale wchodząc w skład synapsy immunologicznej, umożliwiają połączenie między komórkami zaangażowanymi w tworzenie stanu zapalnego [27]. Funkcjonowanie przekaźnikowego układu CD40/CD40L polega na interakcji pomiędzy płytkowym receptorem CD40 i jego ligandem CD40L, która wymaga ich bezpośredniego związania na powierzchni płytki. Połączenie cząsteczek CD40 i CD40L jest niezwykle ważne w inicjowaniu swoistej odpowiedzi odpornościowej, ponieważ pełni istotną funkcję komunikacyjną i sygnałową pomiędzy komórkami. Wiązanie to pobudza syntezę cząstek adhezyjnych, chemokin, cytokin, czynników tkankowych, reaktywnych form tlenu, licznych metaloproteaz, czynników wzrostu i innych mediatorów stanu zapalnego [12, 29].

Piśmiennictwo



1. Sikora J, Kostka B. Struktura i aktywacja płytek krwi oraz ich zastosowanie jako komórek modelowych. Post Biol Kom 2005; 232: 561-70.

2. Zieliński T, Wachowicz B. Proces sekrecji w płytkach krwi. Post Biochem 2003; 49: 175-84.

3. Varga-Szabo D, Pleines I, Nieswandt B. Cell adhesion mechanisms in platelets. Arter Thromb Vasc Biol 2008; 28: 403-12.

4. Stachowiak G, Zając A, Pertyński T. Hemostaza płytkowa w okresie menopauzy. Przegl Menopauz 2008; 4: 205-9.

5. Nowak P, Olas B, Wachowicz B. Stres oksydacyjny w przebiegu hemostazy. Post Bioch 2010; praca przyjęta do druku.

6. Stetkiewicz T, Połać I, Jędrzejczyk S i wsp. Antyoksydacyjne działanie estrogenów. Przegl Menopauz 2003; 2: 19-22.

7. Stetkiewicz T, Stachowiak G, Pakalski A i wsp. Kontrowersje wokół antyoksydacyjnego działania estrogenów. Przegl Menopauz 2006; 6: 343-6.

8. Kralisz U. Oddziaływania płytek krwi z komórkami śródbłonka w stanach zapalnych – część I. Receptory adhezyjne płytek krwi, komórek śródbłonka i mikropęcherzyków w hemostazie i stanach zapalnych. Post Biol Kom 2008; 35: 45-60.

9. Ma YQ, Qin J, Plow EF. Platelet integrin αIIbβ3: activation mechanisms. J Thromb Haemost 2007; 5: 1345-52.

10. Matthias HS, Klinger W. Role of blood platelets in infection and inflammation. J Inter Cyt Res 2002; 22: 913-22.

11. Saluk-Juszczak J. Znaczenie lipopolisachrydu bakteryjnego w procesie aktywacji płytek krwi. Post Biol Kom 2007; 34: 159-72.

12. Denese S, Fiocchi C. Platelet activation and the CD40/CD40 ligand pathway: mechanisms and implications for human disease. Critic Rev Immunol 2005; 25: 103-21.

13. Śliwińska-Stańczyk P. Rola płytek krwi w procesach zapalnych. Reumatologia 2005; 43: 85-8.

14. Ważna E. Platelet-mediated regulation of immunity. Post Hig Med Dośw 2006; 60: 265-77.

15. Van Gorp ECM, Sucharki C, Dolmans WM. Review: infectious diseases and coagulation disorders. J Infectious Diseases 1999; 180: 176-86.

16. Weyrich AS, Lindemann S, Zimmerman GA. The evolving role of platelets in inflammation. J Thromb Haemost 2003; 1: 1897-905.

17. Schober A, Mana D. Deposition of platelet RANTES triggering monocyte recruitment requires P selection and is involved in neointima formation after arterial injury. Circulation 2002; 106: 1523-9.

18. Klinger MHF, Klüter H. Blood platelets are circulating stores for adhesive proteins, inflammatory mediators, and immunoglobulins – role in nonhemolytic transfusion reactions. Infusion Therapy and Transfusion Medicine 2001; 26: 20-5.

19. Saluk-Juszczak J, Królewska K, Wachowicz B. Response of blond platelets to β-glucan from Saccharomyces cerevisiae. Platelets 2010; 1: 37-43.

20. Silvio MD, Fiocchi MD. Platelets in inflammatory bowel disease: clinical, pathogenic, and therapeutic implications. Am J Gaastroentrol 2004; 99: 938-45.

21. Remick MD. Pathophysiology of Sepsis. Am J Pathol 2007; 170: 1435-44.

22. Nagata M. Inflammatory cells and oxygenradicals. Allergy 2005; 4: 503-4.

23. Kołaczkowska E. Zapalenie (ostre), jako reakcja korzystna dla organizmu – historia badań a najnowsze osiągnięcia. Kosmos 2007; 56: 27-38.

24. Wasilewski J, Poloński L. Rola układu CD40/CD40L w patogenezie procesu miażdżycowego. Folia Cardiolog Exc 2006; 1: 10-19.

25. Schonbeck U, Libby P. CD40 signaling and plaque instability. Critical Rev Immuno 2001; 89: 1092-03.

26. Herman A, Rauch BH, Braun M. Platelet CD40L ligand (CD40L): subcellular localization, regulation of expression and inhibition by clopidogrel. Platelets 2001; 12: 74-82.

27. Schonbeck U, Libby P. The CD40/CD154 receptor/ligand dyad. Cell Mol Life Sci 2001; 58: 4-43.

28. Viallard JF, Solanilla A, Gauthier B. Increased soluble and platelet-associated CD40 ligand in essential thrombocythemia and reactive thrombocytosis. Blood 2002; 99: 2612-4.

29. Mach F, Schonbeck U, Bonnefoy JY. Activation of monocyte/macrophage functions related to acute atheroma complication by ligation of CD40. Induction of collagenase, stromelysin, and tissue factor. Circulation 1997; 96: 396-9.
Copyright: © 2010 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.