eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
4/2010
vol. 7
 
Share:
Share:

Torakoneptunalia 2010

Adam Sternau
,
Radosław Wilimski

Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2010; 7 (4): 476–478
Online publish date: 2011/01/05
Article file
- 31 Torakoneptunalia.pdf  [0.22 MB]
Get citation
 
 
W dniach od 30 września do 2 października 2010 r. w Ośrodku Wypoczynkowym „Jantar” w Juracie odbyła się kolejna, VIII ogólnokrajowa konferencja z cyklu Torakoneptunalia na temat: „Powikłania w torakochirurgii i kardiochirurgii”. Organizatorami konferencji były Fundacja „Torakochirurgia Gdańska”, Katedra i Klinika Chirurgii Klatki Piersiowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Klinika Kardiochirurgii I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Katedra i Klinika Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Stowarzyszenie Rozwoju Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej. W konferencji, którą patronatem objęło Polskie Towarzystwo Kardio-Torakochirurgów, wzięło udział 320 osób.

Konferencja rozpoczęła się warsztatami na temat urazów klatki piersiowej. Warsztaty prowadzili znakomici goście i znawcy tematu – Asher Hirshberg (USA) oraz Johan Pillgram-Larsen (Norwegia). Warsztaty prowadzone na zasadzie aktywnego współudziału uczestników w rozwiązywaniu problemów klinicznych cieszyły się dużym zainteresowaniem – szczególnie młodych lekarzy, którzy licznie przybyli na konferencję.

Kolejna sesja, zatytułowana „Jak przygotować i opublikować badanie naukowe?”, była kierowana do młodych lekarzy rozpoczynających pracę naukową. Wykłady sesji wygłoszone przez Rafała Dziadziuszko (Gdańsk), Małgorzatę Jelitto-Górską (Gdańsk), Witolda Rzymana (Gdańsk) oraz Ashera Hirshberga (USA) podpowiadały słuchaczom, jak zdobyć fundusze, przygotować, opublikować oraz zaprezentować wyniki badania.

Pierwszy dzień Torakoneptunaliów zakończył mocnym akcentem muzycznym trójmiejski zespół rockowy Blenders.

Uroczyste otwarcie konferencji przez Romualda Cichonia, Jana Rogowskiego i Witolda Rzymana odbyło się 1 października 2010 r. Wystąpienia gospodarzy poprzedził wykład Jana Skokowskiego, który przybliżył w nim wieloletnią historię Torakoneptunaliów.

W pierwszej sesji tego dnia wystąpili: Jacek Prokopowicz (Warszawa), Andrzej Sosnowski (Wielka Brytania), Marian Zembala (Zabrze), Karol Wierzbicki (Kraków), Romuald Lango (Gdańsk), Jarosław Maksymowicz (Gdańsk) i Anna Zielińska-Meus (Tarnowskie Góry). Wykłady poświęcone były epidemiologii, profilaktyce i leczeniu powikłań po operacjach kardio- i torakochirurgicznych, zastosowaniu ECMO oraz problemom transplantacji płuc i serca w Polsce.

Bardzo oczekiwanym punktem programu konferencji był wykład Ashera Hirshberga zatytułowany „Cholerne błędy i śmiertelne wpadki przy urazach klatki”. Profesor, znany ze swoich perfekcyjnie przygotowanych wykładów, przyciągnął wielu słuchaczy (całkowicie wypełnili salę wykładową) i z pewnością nie zawiódł ich merytorycznym poziomem swojej prezentacji, w której wypunktował wszystkie najistotniejsze błędy popełniane przez służby ratownicze i lekarzy podczas zaopatrywania pacjentów z urazem klatki piersiowej.

Jednym z najistotniejszych punktów konferencji były prezentacje przypadków klinicznych powikłań po operacjach kardio-torakochirurgicznych. Każdy chętnie prezentuje swoje osiągnięcia, ale tylko nieliczni dzielą się swoimi porażkami. Człowiek uczy się na błędach i dlatego wartość tych prezentacji jest nieoceniona. Pełna sala obrad i burzliwa dyskusja towarzysząca każdej prezentacji świadczyły o zaangażowaniu uczestników i umożliwiały wymianę doświadczeń.

W godzinach popołudniowych odbył się cykl wykładów na temat operacji mało inwazyjnych w kardio-torakochirurgii ze szczególnym uwzględnieniem powikłań po tego typu procedurach. W sesji tej wystąpili Witold Rzyman (Gdańsk), który zaprezentował problematykę mało inwazyjnych operacji resekcji płuc, Marcin Zieliński (Zakopane) – mało inwazyjnych operacji śródpiersia, i Volkmar Falk (Szwajcaria) – mało inwazyjnych operacji serca. Operacje mało inwazyjne w kardio-torakochirurgii cieszą się coraz większym zainteresowaniem i dlatego temu tematowi towarzyszyła żywa dyskusja uczestników i prowadzących sesję – Romualda Cichonia (Warszawa), Cezarego Piwkowskiego (Poznań) i Kazimierza Widenki (Rzeszów).

Sesja popołudniowa poświęcona była kłopotom pooperacyjnym związanym z krwawieniem i przeciekiem powietrza. Wykłady zaprezentowali: Piotr Radziwon (Białystok), Janusz Kowalewski (Bydgoszcz), Michał Krejca (Katowice), Adam Sternau (Gdańsk). Omówiono najnowsze doniesienia poświęcone tym zagadnieniom oraz zastosowaniu nowych technologii u chorych po operacjach w obrębie klatki piersiowej. Tematykę wspomagania serca za pomocą pompy wirowej przedstawił Pedro Marquez (Niemcy).

W godzinach wieczornych wszyscy uczestnicy spotkali się na uroczystej kolacji. Hitem wieczoru był występ zespołu Acute Syndrom z kardiochirurgiem w składzie Piotrem Suwalskim (gitara basowa). W jednym z kilkunastu utworów rockowych wystąpił gościnnie Volkmar Falk (gitara).

Ostatni dzień konferencji rozpoczęła sesja poświęcona powikłaniom infekcyjnym. Jerzy Kołodziej (Wrocław) i Jan Borowiec (Szwecja) wyczerpująco przedstawili problematykę zakażeń i powikłań infekcyjnych w torakochirurgii i kardiochirurgii. Kolejny wykładowca, Piotr Siondalski (Gdańsk) zaprezentował algorytm postępowania w zapaleniu śródpiersia po sternotomii. Edward Lizak (Gdynia) z Krajowego Ośrodka Medycyny Hiperbarycznej zaprezentował możliwości leczenia ropnych powikłań pooperacyjnych wysoko ciśnieniową tlenoterapią. Poranną sesję swoim wykładem na temat zastosowania gąbki kolagenowo-gentamycynowej w profilaktyce zakażeń mostka zamknął Őrjan Friberg (Szwecja).

Drugą, bardzo oczekiwaną część prezentacji przypadków klinicznych poprowadzili Johan Pillgram-Larsen (Norwegia), Dariusz Tomaszewski (Gdańsk), Kazimierz Widenka (Rzeszów) i Jerzy Kozak (Łódź). Tak jak w pierwszej części, burzliwa dyskusja i pełna sala obrad potwierdzały zasadność i wartość merytoryczną prezentacji.

W godzinach popołudniowych prowadzone były dwie sesje równoległe – osobno torakochirurgiczna i kardiochirurgiczna. W sesjach tych zaprezentowano problematykę dotyczącą ściśle danych specjalności. Na sesji torakochirurgicznej jako pierwszy wystąpił Gaetano Rocco (Włochy), który zaprezentował swoje bardzo bogate doświadczenie dotyczące resekcji ściany klatki piersiowej i związanych z tym powikłań. Kolejne dwa wykłady poświęcone problematyce operacji tchawicy i oskrzeli zaprezentowali Tadeusz Orłowski (Warszawa) oraz Dariusz Tomaszewski (Gdańsk). Wady i zalety przezoskrzelowej biopsji węzłów chłonnych pod kontrolą ultrasonografii przedstawił w kolejnym wykładzie ekspert w tej dziedzinie – Artur Szlubowski (Zakopane). Na zakończenie cykl wykładów poświęconych współpracy chirurga i patologa oraz problemom przetok oskrzelowych, tchawicznych i przełykowych wygłosili kolejno Jerzy Laudański (Białystok), Wojciech Biernat (Gdańsk), Eugeniusz Jadczuk (Gdańsk) i Józef Kozak (Łódź).

Równoczesna sesja kardiochirurgiczna prowadzona przez Romualda Cichonia (Warszawa) i Jana Rogowskiego (Gdańsk) rozpoczęła się wykładem na temat powikłań związanych z chirurgią wieńcową autorstwa Marco Diena (Włochy). Problematykę leczenia ostrego rozwarstwienia aorty typu A i tętniaków aorty oraz rolę selektywnej perfuzji mózgu kompleksowo omówili Jarowit Piotrowski (Niemcy) i Paul Urbanski (Niemcy). Powikłania w kardiochirurgii z punktu widzenia anestezjologa przedstawiła Ewa Kucewicz-Czech (Zabrze). Marek Jasiński (Katowice) podzielił się bogatym doświadczeniem związanym z zabiegami implantacji bezstentowych zastawek aortalnych. Romuald Cichoń (Warszawa) przedstawił problemy leczenia pacjentów z pęknięciem wolnej ściany lewej komory serca. W ostatnim wykładzie konferencji Piotr Suwalski (Warszawa) szczegółowo odpowiedział na pytanie, dlaczego nie każdy zabieg chirurgicznego leczenia migotania przedsionków kończy się sukcesem.

Serdecznie dziękujemy Wykładowcom, Uczestnikom oraz Sponsorom konferencji Torakoneptunalia 2010 za aktywny udział, zaangażowanie w dyskusje i cenne uwagi. Państwa uczestnictwo znamiennie przyczyniło się do zrealizowania celu spotkania. Poziom merytoryczny oraz miła i serdeczna atmosfera dały nam – organizatorom – wiele powodów do satysfakcji. Wasze przychylne opinie zachęcają nas do dalszego działania i organizacji kolejnego spotkania za rok.

Przypominamy Autorom prezentującym podczas konferencji przypadki powikłań, że nadal można nadesłać, w celu opublikowania, pełen opis przypadku. Pracę w języku polskim należy przygotować wg regulaminu ogłaszania prac w kwartalniku „Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska” i przesłać na adres sekretariatu konferencji.
Copyright: © 2011 Polish Society of Cardiothoracic Surgeons (Polskie Towarzystwo KardioTorakochirurgów) and the editors of the Polish Journal of Cardio-Thoracic Surgery (Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska). This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.