Termedia.pl
 
 
ISSN: 000-1323
Problemy Lekarskie/Medical Problems
Current issue Archive About the journal Contact Instructions for authors
3/2006
 
Share:
Share:
abstract:

Zespół niewyrównania i pierwszego użycia dializatora, hemoliza

Jacek Małyszko

Problemy Lekarskie 2006; 45, 3: 122–123
Online publish date: 2006/09/26
View full text Get citation
 
Zespół niewyrównania
Definicja

Jest to zespół objawów neurologicznych, pojawiających się podczas trwania dializy lub zaraz po jej zakończeniu. Objawami są niepokój, bóle głowy, często z wymiotami, nieostre widzenie, dezorientacja i drżenia mięśniowe. W pełni rozwinięty zespół niewyrównania to śpiączka i/lub drgawki, co może zakończyć się zgonem.
Występuje on najczęściej u chorych, u których trzeba rozpocząć dializę ze wskazań nagłych, z wysokimi wartościami mocznika. Inne czynniki predysponujące do jego wystąpienia to ciężka kwasica metaboliczna, starszy wiek, dzieci, obecność innych chorób układu nerwowego, np. wcześniej występujące drgawki.

Patofizjologia
Objawy zespołu niewyrównania są wywołane gwałtownym wzrostem wody w ośrodkowym układzie nerwowym, prowadzącym do obrzęku mózgu.

Zasady postępowania
Przede wszystkim należy zapobiegać jego wystąpieniu:
• U chorych z zawansowaną mocznicą, u których należy rozpocząć leczenie dializami, pierwsze dializy powinny być krótkie (2 godz.), z małym przepływem krwi (ok. 150 ml/min), z użyciem dializatora o małej powierzchni (0,9–1,2 m2). Nie powinno się stosować gwałtownego odwadniania.
• Spadek mocznika w czasie pierwszej dializy nie powinien przekraczać 30% wyjściowej wartości.
• Przed dializą można podać mannitol (12,5 g stężonego mannitolu) lub fenytoinę (1000 mg na dobę 1. dnia, a w następnych kilku 300 mg).
• Jeśli chory jest mocno przewodniony, to lepiej wykonać izolowaną ultrafiltrację.
Jeśli zespół niewyrównania wystąpił, to:
• Należy przerwać dializę.
• Można podać leki przeciwdrgawkowe (Relanium).
• Należy podać mannitol, stężony NaCl.
• Można podać deksametazon.
• Należy zastosować inne sposoby leczenia objawowego wg występujących objawów.

Zespół pierwszego użycia dializatora
Definicja
Jest to zespół objawów o charakterze nadwrażliwości, pojawiający się najczęściej podczas użycia po raz pierwszy dializatora. Objawy pojawiają się najczęściej w ciągu pierwszych kilku min zabiegu, ale mogą pojawić się znacznie później. Typowe objawy, to duszność, uczucie zagrożenia życia, ucisk w klatce piersiowej, ból brzucha lub biegunka, uczucie gorąca w miejscu przetoki tętniczo-żylnej. W lekkich przypadkach może to być tylko świąd skóry, pokrzywka, kaszel, kichanie, nieżyt śluzowy nosa, nadmierne łzawienie. W skrajnie ciężkich...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.