Dodatkowe przywileje dla pielęgniarek to tworzenie nierówności społecznych?

Udostępnij:
Business Centre Club twierdzi, że tak i przekazuje uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. - Jest to kolejna regulacja z korzyścią dla zawodu pielęgniarek. Niestety, ponownie pomijane są inne grupy zawodowe, które nie mają takiego przywileju - zauważa BCC.
- Jest to przykład tworzenia nierówności społecznej w podmiotach, podobnie jak w przypadku wprowadzonych przepisów o minimalnym wynagrodzeniu osób wykonujących zawody medyczne. Narzucone ustawowo 6 dni urlopu szkoleniowego tylko dla pielęgniarek i położnych stanowi poważną dyskryminację dla pozostałego personelu medycznego – uważa BCC i zauważa, że mimo przysługującego, za zgodą pracodawcy, urlopu szkoleniowego, nieobecność personelu w określonym w projekcie wymiarze czasowym (1 do 6 dni) będzie powodowała określone skutki finansowe na skutek płatnego urlopu szkoleniowego oraz skutki kadrowe, zwłaszcza biorąc pod uwagę normy zatrudnienia.

- Może dochodzić do ograniczenia dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, a nawet do czasowego zamykania gabinetów czy zmniejszenia liczby łóżek szpitalnych – czytamy w komunikacie BCC.

Będzie to szczególnie odczuwalne w mniejszych podmiotach, gdzie duży problem stanowi zabezpieczenie godzin na czas dodatkowych dni urlopu szkoleniowego.

Zdaniem BCC, lepszą propozycją było by udzielanie urlopu szkoleniowego jedynie w tych jednostkach, gdzie dyrektor lub naczelna pielęgniarka notorycznie odmawia zgody na udział w szkoleniach podległemu personelowi. W tym celu należało by wykorzystać stanowisko Izb Pielęgniarskich, a nie ustawowo narzucać wolne dni.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.