123RF

Lista Szanghajska – jedni wypadli, drudzy poprawili notowania

Udostępnij:
Na liście Academic Ranking of World Universities (ARWU), czyli tysiąca najlepszych szkół wyższych, znalazło się dziesięć polskich uczelni.
Podobnie jak w 2020 r. najwyżej oceniono Uniwersytet Jagielloński, w którego skład wchodzi Collegium Medicum, i Uniwersytet Warszawski (poz. 401-500). W siódmej setce obok Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie. Kolejne miejsca zajęły Politechnika Gdańska (poz. 801-900), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (poz. 801-900), Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (poz. 801-900, pojawił się na liście), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (poz. 901-1000), Politechnika Warszawska (poz. 901-1000) i Politechnika Wrocławska (poz. 901-1000). Z listy wypadł Śląski Uniwersytet Medyczny.

Warto podkreślić, że np. WUM poprawił pozycję w rankingu najlepszych szkół na świecie – awansował o dwie grupy w porównaniu z ubiegłym rokiem.

W stosunku do lat ubiegłych nie zmieniła się czołówka najlepszych uczelni na świecie. W 2021 zestawienie otwiera Uniwersytet Harvarda. Na drugim miejscu znalazł się Uniwersytet Stanforda, a na trzecim brytyjski Uniwersytet Cambridge. W pierwszej dziesiątce jest 8 uczelni amerykańskich i dwie brytyjskie.

Ranking publikowany jest od 2003 roku, a przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szaghaju. Metodologia wykorzystuje 6 obiektywnych wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów (oraz osobno pracowników), którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach „Nature” lub „Science”, liczbę najlepiej cytowanych naukowców (Highly Cited Researchers) oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.