Patryk Rydzyk

Maciej Miłkowski o polityce lekowej państwa ►

Udostępnij:
Konferencja Priorities and Challenges in Polish and European Drug Policy – dzień polski – rozpoczęła się od wystąpienia wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego pod tytułem „Polityka lekowa państwa – 2023”.
Wystąpienie wiceministra w całości do obejrzenia poniżej.



Wiceminister Maciej Miłkowski przedstawił krajobraz lekowy z lat 2018–2022, podkreślając, że „wzrost liczby nowych terapii jest pośrednio wynikiem zwiększonej liczby wniosków refundacyjnych. W tym kontekście trzeba również odnotować wzrost wniosków podwyżkowych – w 2022 roku był on dwukrotny w porównaniu z rokiem poprzednim”. – Są to zawsze trudne rozmowy, w trakcie których trzeba równoważyć interesy wszystkich, szczególnie pamiętając, że akceptacja takiego wniosku oznacza także większą odpłatność dla pacjenta – podkreślił wiceminister.

Pozytywny trend
Rok 2022 – jak powiedział Maciej Miłkowski – to rekordowa liczba refundacji dla 115 terapii. Oznacza to, że od początku istnienia ustawy refundacyjnej udało się zaoferować pacjentowi najwięcej możliwości terapeutycznych. Rok 2023 oznacza również pozytywny trend – refundacją objęto już 58 innowacyjnych terapii, w tym 39 dotyczy onkologii, a 19 chorób nieonkologicznych. Co jeszcze wynika ze statystyk? Refundacja objęła kilkadziesiąt najdroższych substancji dostępnych w ramach programów lekowych. Zaletą tych programów jest przejrzystość – określony budżet i placówka, w której pacjent może z nich skorzystać.

Programy lekowe
– Dostępność i wykorzystanie innowacyjnych terapii stale się zwiększa. W 2022 roku na programy lekowe wydaliśmy ponad 7 mld zł – podsumował wiceminister.

I jeśli nadal mają mówić liczby, to w 2012 roku mieliśmy 43 programy lekowe, z których skorzystało 47 tys. pacjentów, a w 2022 roku – 114 dla prawie 209 tys. chorych.

– Bezkonkurencyjnym liderem nowych terapii jest hematoonkologia, bowiem w latach 2022 i 2023 wprowadzono ich 34 – dodał.

Kolejne nowe terapie dotyczyły nowotworów układu urologicznego, oddechowego, ginekologicznego, pokarmowego, raka nerki, układu endokrynnego i nowotworów skóry.

W nieonkologicznych wskazaniach dominuje neurologia – 19, a następne są:
– reumatologia – 11,
– pulmonologia – 11,
– gastroenterologia – 11,
– diabetologia – 10,
– dermatologia – 9,
– hematologia – 7.

Szczególne refundacje
– Szczególnym sukcesem refundacyjnym jest ostatnio zamknięcie pierwszej listy technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności – podkreślił minister. W tym kontekście przypomniał refundację terapii genowej w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni i pierwsze refundowane terapie CAR-T. Pozytywne zmiany dotyczyły również stwardnienia rozsianego i przełomowych terapii w leczeniu mukowiscydozy, a także pierwszego leczenia celowanego w zaawansowanym potrójnie ujemnym raku piersi (do tej pory pacjentki nie miały terapii, a czas przeżycia był dramatycznie krótki).

Jeśli wymienić 10 najdroższych programów lekowych minionego roku – był to program leczenia raka piersi B.9 i B.6 dotyczący raka płuca – te dwa programy „zagarnęły” 20 proc. budżetu przeznaczonego na programy lekowe w 2022 roku.

Dostępność leków
Ministerstwo Zdrowia musiało reagować na wydarzenia „tu i teraz” – i dlatego powstał tak ważny zespół ds. przeciwdziałania brakom dostępności produktów leczniczych. Pandemia, wojna w Ukrainie – te zasadnicze czynniki niepokoju często doprowadzają do zerwania łańcucha dostaw. Kolejnym wyzwaniem, pokłosiem pandemii, jest konieczne eksponowanie bezpieczeństwa farmakoterapii. Widoczna jest większa zgłaszalność działań niepożądanych, związana szczególnie z wprowadzeniem nowych szczepionek, czyli tych przeciwko COVID-19. I dlatego potrzebna jest szybsza czytelna ścieżka umożliwiająca pacjentowi przekazanie informacji o niepokojących objawach.

Badania kliniczne
Ważnym wątkiem w wykładzie Macieja Miłkowskiego były badania kliniczne i systematyczne zwiększanie się ich liczby.

– Rośnie udział niekomercyjnych badań klinicznych w stosunku do wszystkich badań – ocenił minister Miłkowski, dodając, że „powołanie Agencji Badań Medycznych ma służyć właśnie zwiększeniu liczby badań niekomercyjnych do 30 proc. wszystkich – obecnie jest to 8 proc.”.

Nie mogło zabraknąć odniesienia do zapowiedzi z konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości o bezpłatnych lekach dla osób powyżej 65. roku życia, dzieci i młodzieży – Maciej Miłkowski stwierdził, że „resort zdrowia jest gotowy na to wyzwanie”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.