Wojciech Nekanda Trepka/Agencja Wyborcza.pl

Prof. Mariusz Zimmer zwolniony

Udostępnij:
Prof. Zimmer w trybie natychmiastowym został odwołany z pracy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.
Wokół osoby profesora Zimmera zrobiło się ostatnio głośno w związku z informacjami, że ma zostać nowym konsultantem wojewódzkim do spraw ginekologii i położnictwa na Dolnym Śląsku z rekomendacji Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. Sprzeciwiła się temu Fundacja „Federa”, która przypomniała, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości nie wykonał aborcji u pacjentki, która miała do tego prawo.

Jego nominacja na stanowisko konsultanta wojewódzkiego wywołała także oburzenie wrocławskiego środowiska. Kierujący wrocławskimi porodówkami – dr hab. Tomasz Fuchs, dr n. med. Jarosław Pająk i dr n. med. Bogusław Malik – domagali się w oficjalnym liście niepowoływania prof. Zimmera na stanowisko konsultanta wojewódzkiego do spraw położnictwa i ginekologii, tłumacząc między innymi, że „spowodował załamanie sytuacji kadrowej kierowanej przez niego kliniki”.

– Uprzejmie prosimy o niepowierzanie tak odpowiedzialnej funkcji konsultanta wojewódzkiego z dziedziny ginekologii i położnictwa osobie skonfliktowanej ze środowiskiem, jak również osobie, która nie sprawdziła się na stanowisku kierowniczym i doprowadziła do zapaści organizacyjnej – napisali autorzy listu.

– Środowisko oddziałów ginekologiczno-położniczych we Wrocławiu ma złe doświadczenie ze współpracy z panem profesorem Zimmerem, pamiętając stagnację i brak postępu w latach, gdy pełnił funkcję konsultanta. Aktualnie jesteśmy tym bardziej przekonani, że nie jest to odpowiedni kandydat na to stanowisko – wyjaśnili w cytowanym przez „Gazetę Wyborczą” fragmencie listu.

Odpowiadając na publikowane w „Gazeta Wyborcza” zarzuty stawiane mu przez Fundację „Federa”, prof. Zimmer zapewnił, że nie jest przeciwnikiem aborcji wykonywanej na podstawie obowiązujących przepisów. Wręcz przeciwnie, spotkały go reperkusje w związku z tym, że był przeciwny zmianom prawa w tym zakresie.

Przypomniał, że po 2020 r. jako prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wypowiedział się krytycznie o wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Podkreślił, że jest za liberalizacją przepisów aborcyjnych i bierze obecnie udział w pracach nad ustawą, przygotowywaną na prośbę minister zdrowia Izabeli Leszczyny, w której znajdą się rekomendacje dotyczące postępowania oddziałów ginekologiczno-położniczych.

Funkcja konsultanta? Nie, jeśli odmówiłeś legalnej aborcji
Ministerstwo Zdrowia 24 lutego na Twitterze opublikowało komunikat w sprawie konsultantów krajowych i wojewódzkich – wynikało z niego, że „lekarz, który narażał zdrowie i życie kobiet, odmawiając terminacji ciąży zgodnej z polskim prawem, nie zostanie powołany na konsultanta krajowego i wojewódzkiego”.Przeczytaj także: „Funkcja konsultanta? Nie, jeśli odmówiłeś legalnej aborcji” i „Klauzula sumienia? Nie obowiązuje, gdy chodzi o zdrowie lub życie”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.