WUM: Powstanie Pracownia Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją

Udostępnij:
Pomiędzy Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Szpitalem im. Św. Rodziny oraz Radą Naukową Fundacji Bank Mleka Kobiecego, został podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją we współpracy z Regionalnym Bankiem Mleka w Szpitalu im. Św. Rodziny w Warszawie.
Nowa pracownia zostanie powołana w ramach Zakładu Biochemii II Wydziału Lekarskiego.

– Utworzenie Pracowni Badań nad Mlekiem i Laktacją jest naturalną konsekwencją aktywności naukowej pracowników naszej uczelni. Cieszę się, że także w Polsce podejmowane są badania w wysokospecjalizowanych, wąskich dziedzinach wiedzy, które służą jednak szerokiemu gronu odbiorców jakim są najmniejsi pacjenci szpitali – mówił dziekan II Wydziału Lekarskiego, prof. Marek Kuch.

– Organizacja Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem i Laktacją w Regionalnym Banku Mleka w Warszawie pozwoli na zweryfikowanie standardów postępowania z mlekiem kobiecym przeznaczonym dla chorego dziecka w polskich warunkach. Pracownia będzie także laboratorium referencyjnym dla nowych w Polsce urządzeń diagnostycznych m.in. służących do oceny składu mleka matki. W pracowni będziemy prowadzić też badania dotyczące, biochemii mleka kobiecego, leczenia żywieniowego, a także zaburzeń laktacji w kontekście biologicznym, ale także społecznym i psychologicznym – mówiła kierownik i pomysłodawca nowopowstałej pracowni, dr Aleksandra Wesołowska.

Pracownia Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją w latach 2015-2108 będzie realizować we współpracy ze Szpitalem im. Św. Rodziny projekt pt. „Laktotechnologia, jako odpowiedź na specjalne potrzeby żywieniowe dzieci urodzonych przedwcześnie”, dofinansowany przez NCBIR z programu Innowacje Społeczne oraz ubiegać się o finansowane przedmiotowych badań z innych źródeł.

Regionalny Bank Mleka w Szpitalu im. Św. Rodziny w Warszawie został otwarty w styczniu br. i jest specjalistyczną placówką laboratoryjną w centralnej Polsce wyposażoną w nowoczesny sprzęt do badań składu mleka oraz posiada urządzenia umożliwiające bezpieczne przekazywanie pokarmu kobiecego od dawczyń do biorców, którymi są noworodki urodzone przedwcześnie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.