Archiwum

Liderzy Medycyny 2022: Prof. Aleksandra Ciałkowska-Rysz – wdzięczność nadaje sens naszej pracy

Udostępnij:
– W hospicjum ważne jest działanie zespołowe różnych specjalistów. Poza wsparciem medycznym oferujemy wsparcie psychologiczne i duchowe. Zatrudniamy m.in. psychologów i fizjoterapeutów – mówi prof. Aleksandra Ciałkowska-Rysz, prezes Stowarzyszenia Hospicjum Łódzkie.
13 grudnia 2022 r. kapituła wyłoniła zwycięzców 22. edycji konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny. Triumfatorem w kategorii działalność charytatywna zostało Stowarzyszenie Hospicjum Łódzkie, którym kieruje prof. Aleksandra Ciałkowska-Rysz.

Nagrody przyznano w kategoriach:
– Menedżer Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – placówki publiczne,
– Menedżer Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – placówki prywatne,
– Lider Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – innowacyjny szpital.

Wyłoniono również:
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – zdrowie publiczne,
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – media i public relations,
– Lidera Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – działalność edukacyjna,
– Osobowość Roku 2022 w Ochronie Zdrowia,
– Ambasadora Zdrowia.

Przyznano także nagrody specjalne „Kuriera Medycznego” i „Menedżera Zdrowia”. Codziennie przedstawiamy zwycięzcę w jednej z kategorii.

Lider Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – działalność charytatywna
Stowarzyszenie Hospicjum Łódzkie działa od 1992 r. W ramach swojej działalności organizuje kompletną opiekę paliatywną oraz edukację. Zatrudnia lekarzy, pielęgniarki, opiekunów medycznych, fizjoterapeutów, psychologów oraz wolontariuszy. W ubiegłym roku udało się zamknąć dużą inwestycję wartą 20 mln zł, związaną z przygotowaniem hospicjum stacjonarnego, oraz podpisać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

– Mówiąc o pełnym profilu opieki paliatywnej, widzimy tylko sukces, ale to nie jest łatwy sukces. Zakończenie inwestycji przypadło na czas pandemii. W ciągu całego czasu trwania inwestycji wiele osób z naszego zespołu poczuło się wypalonych, zmęczonych i odeszło. Doskonale to rozumiem, czasami mam wrażenie, że ogrom pracy mnie przerasta – mówi prezes stowarzyszenia prof. Aleksandra Ciałkowska-Rysz.

Jak przyznaje prof. Ciałkowska-Rysz, przeprowadzenie tak dużej inwestycji wymagało determinacji i zaangażowania wielu osób. W oddziale stacjonarnym łódzkiego hospicjum jest 49 łóżek i w razie potrzeby tę liczbę można zwiększyć. Stowarzyszenie prowadzi też poradnię medycyny paliatywnej, ośrodek pobytu dziennego i hospicjum domowe. W siedzibie nadal jest niewykorzystane miejsce, w którym w przyszłości planowany jest ośrodek rehabilitacji.

– W hospicjum ważne jest działanie zespołowe różnych specjalistów. Poza wsparciem medycznym oferujemy wsparcie psychologiczne i duchowe. Zatrudniamy m.in. psychologów i fizjoterapeutów. Na całym etacie mamy też kapelana, który spędza wiele godzin z naszymi pacjentami, jeśli tylko zgłoszą taką potrzebę. Staramy się możliwie szeroko uwzględniać potrzeby pacjentów oraz ich rodzin, o których nie możemy zapomnieć – wyjaśnia prof. Ciałkowska-Rysz.

Prezes stowarzyszenia podkreśla, że w trudach społecznej pracy pomaga wdzięczność pacjentów i ich bliskich. – Mamy całą ścianę hospicjum wyklejaną podziękowaniami za opiekę. Zdarza się, że ostatnie słowo wypowiedziane przez umierającego pacjenta to słowo „dziękuję”. Myślę, że właśnie ta wdzięczność nadaje sens naszej pracy – zauważa prof. Aleksandra Ciałkowska-Rysz.

W kategorii Lider Roku 2022 w Ochronie Zdrowia – działalność charytatywna przyznano również wyróżnienia.
Otrzymali je:
– Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi Krwinka, prezes zarządu fundacji Elżbieta Budny,
– Fundacja Nie Widać Po Mnie, prezes fundacji Urszula Szybowicz.

Wszystkie nagrody zostaną wręczone 25 stycznia 2023 r. podczas uroczystej gali konkursu w Zamku Królewskim, której towarzyszyć będzie konferencja Priorytety w Ochronie Zdrowia 2023.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.