Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
1/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Alergia wirusowo-bakteryjna – czynniki indukujące proces zapalny

Edward Zawisza

Online publish date: 2003/12/04
View full text Get citation
 


Choroby zapalne górnych dróg oddechowych należą do najczęstszych jednostek chorobowych atakujących człowieka. Objawy chorobowe są zwykle skąpe i ograniczają się do kichania, wypływu śluzowej lub śluzowo-ropnej wydzieliny, blokady nosa i świądu błon śluzowych. Czasami w chorobach alergicznych występuje świąd, a przy zajęciu zatok obocznych nosa bóle głowy, zwykle zlokalizowane nad rzutem zatok.






Wprowadzenie


Choroby alergiczne układu oddechowego obejmują 30 proc. populacji, a na infekcje wirusowe, czy też bakteryjne choruje każdy z nas. I chociaż udaje się wykryć swoiste przeciwciała klasy IgE przeciw wirusom i bakteriom, to jednak ani w testach diagnostycznych ani w codziennej praktyce lekarskiej zjawisko to nie jest wykorzystywane. Wielu klinicystów uważa, że główną przyczyną napadu alergii nie jest ekspozycja na alergen, ale infekcje wirusowo-bakteryjne układu oddechowego.
Badania nad tymi infekcjami mają za zadanie poznać i zrozumieć genezę chorób alergicznych, a w przyszłości znaleźć nowe metody ich leczenia.



Nadwrażliwość błon śluzowych


Zwiększona wrażliwość oskrzeli jest typowym zjawiskiem po infekcjach wirusowych zarówno u ludzi zdrowych, jak i atopików. Zarówno po infekcjach wirusem influenza A, jak i rhinowirusem stan nadwrażliwości oskrzeli utrzymuje się do kilku tygodni. Stwierdzono, że ekspozycja na alergen u pacjentów z alergicznym nieżytem nosa zwykle (70 proc.) wywołuje wczesną reakcję alergiczną. Jeżeli tego samego pacjenta przed ekspozycją na alergen „zakaźny” zainfekujemy rhinowirusem, wykaże on zarówno wczesną, jak i późną reakcję alergiczną.
Pacjenci ci, poza „klasycznymi” objawami pyłkowicy, mają również suchy szczekający kaszel i uczucie uścisku w klatce piersiowej.
Zapalenie alergiczne
Wiele czynników wpływa na pojawienie się nadwrażliwości błon śluzowych.
Czynniki te dzielimy na induktory i prowokatory. Ryc. 1. przedstawia analizę tego podziału.

Induktory nie tylko nasilają objawy rhinitis, ale także wpływają na tworzący się proces zapalny. W rezultacie, nie tylko zwiększają nasilenie toczącego się procesu zapalnego, ale także wpływają na jego kontynuację, mimo że ekspozycja na alergeny ustąpiła.

Najważniejszymi czynnikami indukującymi są:

- infekcje wirusowe,

- ekspozycja na alergeny,

View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.