Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
3/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Alergiczne choroby skóry - terapia przeciwhistaminowa

Aleksandra Wilkowska
,
Magdalena Czarnecka-Operacz
,
Wojciech Silny

Przew Lek 2001, 4, 3, 154-160
Online publish date: 2003/09/03
View full text Get citation
 



Pierwszym skutecznym lekiem przeciwhistaminowym była pochodna fenotiazyny o nazwie Neoantergan (oznaczona symbolem 2786 RP), zastosowana przez francuskich badaczy, Boveta i Waltherta w 1944 r. [12]. Rok później w Stanach Zjednoczonych opublikowano wyniki stosowania diphenhydraminy (Benadryl) w leczeniu pokrzywki [75], a w 1947 r. astmy oskrzelowej [58]. Te odkrycia stały się przyczyną dalszych badań, które spowodowały syntezę nowych preparatów, dzisiaj noszących nazwę leków antyhistaminowych I generacji.






Związki te zwane są także klasycznymi lekami antyhistaminowymi. Stanowią one niejednorodną grupę preparatów o rozmaitej budowie chemicznej. Zalicza się do nich izo- i heterocykliczne pochodne etanoloaminy, etylenodwuaminy, alkiloaminy, piperazyny i fenotiazyny. Przykłady leków I generacji przedstawiono w tab. 1. Działają one konkurencyjnie i odwracalnie w stosunku do histaminy, blokując receptory H1 na komórkach, natomiast nie mają wpływu na receptory H2. Szybko osiągają szczytowe stężenie w surowicy, jednak receptory H1 blokują tylko przez okres 2–5 godz. Ponadto mogą wpływać hamująco na receptory cholinergiczne, serotoninowe i a-adrenergiczne. Działając na te receptory, mogą powodować pobudzenie lub hamowanie centralnego układu nerwowego, wpływać na przewód pokarmowy i powodować miejscowe znieczulenie. Ponadto leki przeciwhistaminowe I generacji działają synergistycznie z lekami uspokajającymi, psychotropowymi, nasennymi i alkoholem. Z powodu licznych objawów niepożądanych zaczęto poszukiwać leków bezpieczniejszych, które nazwano lekami przeciwhistaminowymi II generacji.

Leki przeciwhistaminowe nowej generacji, blokujące receptor H1, wykazują wysoce wybiórczą zdolność hamowania funkcji receptorów przy prawie całkowitym braku wpływu na centralny układ nerwowy. Nie oddziałują na receptory cholinergiczne, serotoninowe, a-adrenergiczne oraz nie wykazują synergistycznego działania z lekami uspokajającymi, nasennymi i alkoholem. Ponadto osiągają one szybciej niż klasyczne leki przeciwhistaminowe szczytowe stężenie w surowicy przy jednoczesnym dłuższym działaniu antyhistaminowym. Oprócz wybiórczego hamowania receptorów H1, leki przeciwhistaminowe nowej generacji wykazują szerokie działanie przeciwzapalne. Ograniczają napływ komórek zapalnych do miejsca reakcji alergicznej i hamują uwalnianie mediatorów wczesnej i...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.