Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
4/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Atopowa astma oskrzelowa - ocena skuteczności swoistej immunoterapii

Karina Jahnz-Różyk
,
Tadeusz Płusa

Online publish date: 2004/01/21
View full text Get citation
 



Swoista immunoterapia jest uznaną metodą leczenia niektórych schorzeń alergicznych, IgE-zależnych. W ostatnim opracowaniu WHO (Position Paper) z 1998 r. przedstawiono wyniki metaanalizy 20 badań randomizowanych, z użyciem placebo i podwójnie ślepej próby, w których wykazano skuteczność immunoterapii u chorych na atopową astmę oskrzelową [1, 2]. Skuteczność leczenia wyrażała się zmniejszeniem objawów klinicznych choroby, zmniejszeniem zapotrzebowania na leczenie farmakologiczne oraz poprawą wskaźników wentylacji.






Kwalifikując chorych na astmę do leczenia odczulającego, należy wykazać ścisły związek objawów astmatycznych z alergenem. Wynik testu skórnego z alergenem powinien być dodatni, w surowicy krwi powinny występować swoiste alergenowo przeciwciała IgE. W wątpliwych przypadkach należy wykonać inhalacyjny test z alergenem. Przebieg choroby powinien być stabilny, a FEV1>70 proc. wartości należnej. Najlepsze wyniki uzyskuje się u osób młodych, poniżej 45. roku życia [3].

Swoista immunoterapia obarczona jest ryzykiem występowania objawów niepożądanych. Analiza 17 zgonów w latach 1985-1989 w USA wykazała, iż 85 proc. zmarłych chorowało na astmę oskrzelową [4], dlatego też monitorowanie leczenia odczulającego jest szczególnie ważne u tych chorych.

Wg zaleceń Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej, monitorowanie swoistej immunoterapii obejmuje [1]:

- monitorowanie bezpieczeństwa,

- monitorowanie skuteczności,

- zbieranie informacji (ryc. 1.).



Monitorowanie bezpieczeństwa


Monitorowanie bezpieczeństwa polega na systematycznej ocenie stanu klinicznego pacjenta, reakcji miejscowych i ogólnoustrojowych na wstrzyknięcie alergenu.

Reakcje miejscowe natychmiastowe występują do 30 min po iniekcji (tab. 1.); mogą być przyczyną dyskomfortu u chorego i niekiedy wymagają redukcji dawki leku. Reakcja opóźniona występuje w czasie przekraczającym 30 min po iniekcji.

Guzki podskórne stwierdza się niekiedy u chorych odczulanych preparatami zawierającymi glin. Są wskazaniem do zmiany leku, jeśli utrzymują się przez dłuższy czas [5].

Wystąpienie reakcji ogólnoustrojowych może być bardzo niebezpieczne dla pacjenta. W większości przypadków następują one w ciągu 30 min od iniekcji, choć bywają opóźnione [6]....


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.