Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
3/2007
vol. 10
 
Share:
Share:
abstract:

Barbarzyńcy z NFZ. Rozmowa z Andrzejem Sośnierzem, prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia

Janusz Michalak

Przew Lek 2007; 3: 10-13
Online publish date: 2007/05/11
View full text Get citation
 
Miała być rewolucja, a tymczasem pan ciągle narzeka.
Na razie, rzeczywiście, rozpoznaję poziom bałaganu w firmie, ale równocześnie wiele się dzieje. Realizuję swój harmonogram zmian. Wiosną mieliśmy zacząć pracę nad nowymi zasadami kontraktowania i obietnicy dotrzymujemy.

Jakich zmian można się spodziewać i kiedy poznamy szczegóły?
O efektach naszej pracy poinformujemy za miesiąc. Chcemy uprościć zasady kontraktowania i doprowadzić do pojawienia się nowych produktów. Kontraktowanie będzie na pewno lepiej przygotowane. Przestaną np. obowiązywać dotychczasowe zasady przedstawiania w konkursie ofert stosów dokumentów, a zastąpi je jeden dokument, w którym świadczeniodawca oświadczy, że dane o firmie wprowadzone do systemu komputerowego są prawdziwe i nadal aktualne.

Jeśli wykażę, że mam coraz więcej pacjentów – a to będzie wskazywać na potrzebę istnienia zakładu – czy mogę być pewien, że otrzymam na pewno kontrakt?
Jeśli nie będą to dane naciągane, zwiększony kontrakt będzie miał pan zapewniony. Na podstawie rzetelnych danych chcemy placówkom zagwarantować ciągłość utrzymania się w systemie. Mam nadzieję, że te zasady zaczną obowiązywać od przyszłego roku. Wtedy też chciałbym – jeśli minister zgodzi się – wprowadzić leki onkologiczne do trybu leczenia ambulatoryjnego. Kolejny nowy produkt dotyczyć będzie pacjentów diabetologicznych. Płaciłbym lekarzowi, np. 100 zł miesięcznie za opiekę nad pacjentem, byleby tylko rzadziej pojawiał się w szpitalu. Szpitalnictwo to najdroższa forma leczenia. Jeśli chory będzie dobrze prowadzony, lekarz będzie mógł utworzyć miniszpital. Pacjenci będą w nim zaopatrywani i w ten sposób szpitale będą odciążone. Działania lekarza będą monitorowane i jeśli zobaczymy, że sporo pacjentów nadal trafia do szpitala, będziemy rezygnować z kontraktu.

Podobno przy kontraktowaniu mają się pojawić DRG, czyli grupy diagnostyczne. W polskim systemie to coś nowego.

System ten występuje w wielu krajach, a u nas rzeczywiście to nowość, oczywiście, jeśli nie wycofamy się z tego pomysłu, bo może się okazać niemożliwy do wprowadzenia na obecnym etapie reformy. Problem polega na przestawieniu sprawozdawczości z 2 tys. do 600 procedur. Jeśli mielibyśmy odnieść sukces, założenia zmian trzeba by przestawić do maja, aby dać czas firmom komputerowym na przeprogramowanie komputerów zoz-ów.

Jakie trzeba spełnić warunki, by decyzja o wprowadzeniu...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.