eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
3/2017
vol. 2
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Bifosfoniany leczą i przynoszą ulgę w bólu
ROZMOWA Z DR. HAB. MARIUSZEM KORKOSZEM

Alicja Kostecka

Data publikacji online: 2017/09/22
– Niewielu lekarzy i pacjentów stosuje bifosfoniany profilaktycznie. Jeśli u pacjenta nie doszło do złamania i nie ma obniżonej gęstości kości w badaniu densytometrycznym, to lekarz reumatolog nie może zapisać takiego leku „na zniżkę”, bo pacjent nie otrzyma refundacji – mówi dr hab. Mariusz Korkosz, kierownik Oddziału Reumatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. – Trzeba pamiętać, że leki te obniżają ryzyko złamania nawet o 60%!

Powszechnie wiadomo o pozytywnym wpływie bifosfonanów na kościec człowieka, ale czy znamy dokładnie mechanizm ich działania?

Bifosfoniany stanowią główną grupę leków antyresorpcyjnych. Leki te oddziałują na tkankę kostną w chorobach reumatycznych poprzez swoje właściwości antyresorpcyjne. Kości zbudowane są z dwóch rodzajów komórek: osteoblastów, czyli tych, które tworzą tkankę kostną, oraz osteoklastów, które odpowiadają za jej resorpcję. Jeśli równowaga między tymi komórkami jest prawidłowa, to nie ma niepokoju. W chorobach reumatycznych dochodzi jednak do zaburzenia równowagi między tymi składnikami kości i zaczynają dominować osteoklasty odpowiedzialne za resorpcję. Mechanizm działania bifosfonianów polega na tym, że wyhamowują ich działanie, przez co dają czas do działania dla osteoblastów. W chorobach reumatycznych, takich jak osteoporoza, w której występuje na przykład zanik kostny kręgosłupa i innych kości, bifosfoniany mogą przyczynić się do odbudowy kośćca. Duże nadzieje wiąże się także z oddziaływaniem bifosfonianów w nadżerkach kostnych i innych ubytkach kości.

W jakich innych chorobach stosuje się bifosfoniany?

Istnieje wiele chorób, w których podaje się bifosfoniany, chociaż najczęściej stosuje się je w leczeniu osteoporozy pomenopauzalnej. Wykorzystuje się je także w osteoporozie posteroidowej, w chorobie Pageta i innych chorobach metabolicznych kości. Ponadto stosowane są w takich specjalnościach me­dycznych, jak: pulmonologia, gastroenterologia, onkologia, działają bowiem przeciwbólowo, ale głównie zapobiegają przebudowie kości, zmniejszając ryzyko złamań patologicznych. Leki te podaje się też w zespołach algodystroficznych, czyli odruchowej dystrofii współczulnej i innych. Są pomocne w sytuacjach występowania przewlekłego bólu w ortopedii i reumatologii.

Które z tych działań bifosfonianów są pierwotne, a które wtórne?

Podstawowym działaniem bifosfonianów jest funkcja antyresorpcyjna, działanie przeciwbólowe jest wtórne. Podczas stosowania tych leków następuje poprawa...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.