Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
4/2004
vol. 7
 
Share:
Share:
abstract:

Co obiecują praktykom badania naukowe w zakresie diabetologii?

Jan Tatoń

Przew Lek 2004; 4: 35-37
Online publish date: 2004/05/12
View full text Get citation
 




Truizmem jest stwierdzenie, że zasób treści i co się z tym wiąże – cele i metody medycyny nieustannie i szybko się zmieniają. Analiza tego zjawiska przynosi jednak wiele ciekawych, a niekiedy zaskakujących wniosków. Jeden z nich dotyczy faktu pojawiania się w zakresie postępu medycyny specjalności i zagadnień, które przyjmują rolę sił motorycznych. Do takich należy współczesna diabetologia oraz jej perspektywy. Z tego względu opis tego aspektu diabetologii naukowej w artykule redakcyjnym jest bardzo pouczający. Wydaje się jednak, że można by go uzupełnić i rozszerzyć w celu większego zbliżenia się do mechanizmów i znaczenia badań diabetologicznych dla medycyny w ogólności. Bilansując osiągnięcia badawcze, terapeutyczne i społeczne, umożliwiające bardziej skuteczne, indywidualne leczenie różnych grup i form cukrzycy oraz postępowanie zapobiegawcze w odniesieniu do naczyniowych i neurologicznych powikłań cukrzycy można podzielić na grupy.
Wyliczmy te grupy, a w ich obrębie problemy, w których uzyskano najbardziej znaczące postępy, szczególnie przydatne do (wg opinii autora) modyfikacji dotychczasowych metod prewencji i leczenia oraz projektowania nowych.




Badania dotyczące etiologii cukrzycy
· Autoimmunologiczna destrukcja komórek beta.
Udowodniono, że cukrzyca typu 1 jest w większości przypadków chorobą autoimmunologiczną. Badania z tego zakresu mogą stworzyć możliwości uzyskania lepszych aniżeli dotąd wyników przeszczepiania wysp oraz oceny różnych metod immunoterapii cukrzycy.
Osobną, wtórną dziedziną tych badań jest poszukiwanie metod pobudzania rozplemu i różnicowania nowych komórek beta, regeneracji tych komórek oraz metod terapii za pomocą inżynierii komórkowej.
· Identyfikacja wielu genów powodujących niektóre rodzaje cukrzycy typu 2, w tym formy cukrzycy MODY 1- MODY 7 (Maturity Diabetes of the Youth = MODY) – osiągnięcie dużego postępu w nakreśleniu mapy genotypu cukrzycowego. Stwarza to możliwości rozpoznawania genetycznej predyspozycji do powstawania cukrzycy i wczesnego zastosowania metod prewencji oraz wprowadzenia terapii genowej.
· Identyfikacja wielu molekularnych mechanizmów insulinooporności. Szczególnie istotne jest w tym zakresie poznanie systemu wewnątrzkomórkowego przekazywania informacji (sygnalizacji) o pobudzeniu komórki przez insulinę przez wiele sygnałów...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.