Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
3/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Czy Internet wspomaga walkę z chorobami psychicznymi?

Jakub Woźniak
,
Paweł Rzymski
,
Tomasz Opala

Przew Lek 2003, 6, 3, 69-71
Online publish date: 2003/07/22
View full text Get citation
 


Nawet krótkie przeszukiwanie Internetu wykaże, że znajdziemy więcej witryn poświęconych psychiatrii niż innym specjalnościom. Psychiatria i psychoterapia wydaje się obecnie obiecującymi dziedzinami, szczególnie w zakresie wirtualnej rzeczywistości. Diagnostyka i terapia poprzez Internet w tej specjalności stawia sobie wiele kreatywnych celów do realizacji [1, 4].


Związane jest to w dużej mierze ze specyfiką tej dziedziny, w której mamy do czynienia, m.in. z zaburzeniami w kontakcie z otoczeniem. Internet, będący narzędziem komunikacji może zatem być alternatywną i anonimową formą kontaktu oraz mniej skrępowanego dostępu do lekarzy tej specjalności. Zresztą wiele rodzajów komunikacji poprzez sieć naśladuje niektóre formy terapii [1]. Kontakt e-mailowy z lekarzem stanowi element wzmacniający więź z nim, a udział pacjenta w listach dyskusyjnych czy forach osób z danymi chorobami przypomina (i wspomaga) terapię grupową [3]. Anonimowość sieci w tym przypadku sprzyja lepszemu i częstszemu wykorzystaniu dostępu do pomocy medycznej. Jednak niesie to również ze sobą pewne zagrożenia, osoby uczestniczące w internetowych grupach pomocowych mogą poza nimi nawiązywać wiele kontaktów i polemizować, bez nadzoru fachowego moderatora. Należy jednak docenić także inicjatywy, takie jak witryny alarmowe dla osób chcących popełnić samobójstwo, gdzie znajdą one pomoc fachowca.
Ciekawym interaktywnym narzędziem jest anglojęzyczna witryna www.mytherapy.com. Po zarejestrowaniu się można, wypełniając odpowiednie kwestionariusze psychologiczne lub psychiatryczne dochodzić do rozpoznania. Przypomina to rozbudowane formularze oceny elementów zdrowia psychicznego stosowane w praktyce klinicznej. Dotyczą one zaburzeń lękowych, afektywnych i osobowości. W witrynie www.mentalhealth znajdziemy również wiele innych formularzy diagnostycznych, jak chociażby jadłowstrętu, osobno dla pacjenta i dla lekarza.

Poprzez sieć prowadzić można również psychoterapię. Przykładem może być strona http: //www.parnasse.com/drwww. shtml, gdzie prowadzimy dialog z odpowiednio zaprogramowaną maszyną wirtualną. Bada ona zapewne zawartość słowną naszych wypowiedzi w dialogu i modyfikuje swoje odpowiedzi. Nie jest to jednak odpowiednio opisane, aby mogło stanowić obecnie formę psychoterapii, choć pokazuje z pewnością taką ewentualność. Istnieje też możliwość zaimplementowania w witrynę bardziej złożonych form interaktywnego kontaktu. Przykładem może być...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.