Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
4/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Dlaczego musimy rozwijać diabetologię społeczną w Polsce?

Jan Tatoń

Przew Lek 2003, 6, 4, 14-29
Online publish date: 2003/07/23
View full text Get citation
 


Definicje diabetologii, jak i jej kierunku społecznego ulegają pod wpływem osiągnięć badawczych i praktycznych oraz ewolucji cywilizacyjno-społecznej ciągłym zmianom. Tekst ten ma na celu próbę ich określenia.




Definicje diabetologii
społecznej



Diabetologia obejmuje wszystkie rodzaje badań, mających na celu wyjaśnienie patologii człowieka związanej z zaburzeniami przemiany materii dotyczącymi pierwotnie upośledzenia wpływu insuliny na przemianę glukozy i węglowodanów, a wtórnie zaburzeń całokształtu metabolizmu. Zajmuje się oddziaływaniem tych zaburzeń na życie i zdrowie człowieka, tak w ujęciu biologicznym, jak i społecznym. Z powyższej definicji wynika szczególna jej cecha, a mianowicie szeroka obecność diabetologii w programach, w istocie:
a) wszystkich rodzajów badań podstawowych, jak genetyka, biologia molekularna, fizjologia, dalej:
b) w epidemiologii,
c) w badaniach klinicznych, jak optymalizacja prewencji, diagnostyki i leczenia,
d) w dużych badaniach kliniczno-terapeutycznych,
e) w psychologii i socjologii medycznej, a także
f) w badaniach dotyczących organizacji opieki zdrowotnej i jej ekonomiki.
Powyższe okoliczności sprawiają, że powstała szczególna medycyna diabetologiczna, obejmująca całokształt problemów klinicznych, dziejących się w warunkach obecności przewlekłej choroby – cukrzycy.


Diabetologia zajmuje się opieką medyczno-społeczną dużych grup ludności. W Polsce jest to 2 mln osób z cukrzycą, na świecie ok. 160 mln. Prognozy epidemiologiczne WHO podkreślają, że liczby te w ciągu 25 nadchodzących lat ulegają podwojeniu. W związku z tym diabetologia, działając jako rozszerzająca się specjalność lekarska, pielęgniarska i edukatorska, musi być także obecna w zawodowych działaniach wszystkich lekarzy, wszystkich instytucji opieki zdrowotnej, a także państwa, samorządów i organizacji pozarządowych.


Diabetologia jest także aktywnością społeczną. Liczne grupy osób z cukrzycą wytworzyły wielkie, samopomocowe organizacje, wykonujące dużą pracę z zakresu życiowej problematyki osób z cukrzycą. Stały się one równorzędnymi partnerami organizacji medycznych i lekarzy.
Charakter społecznych problemów diabetologii ulega ewolucji – zmianom, które kształtują ciągle na nowo programy medyczne i społeczne. Przyczyniają się one do restrukturyzacji...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.