Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
12/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Edukacja chorych z nadciśnieniem tętniczym w codziennej praktyce lekarskiej

Anna Kosmol
,
Radosław Szczęch

Przew Lek 2001, 4, 12, 103-106
Online publish date: 2003/11/19
View full text Get citation
 


Brak współpracy pacjenta z lekarzem, zarówno w zakresie farmakoterapii, jak i zmiany stylu życia wydaje się być najczęstszą przyczyną nieskuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego. Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego powstał ogólnokrajowy program edukacji chorych z nadciśnieniem tętniczym. Celem niniejszej pracy jest omówienie metod edukacyjnych stosowanych w programie edukacji PTNT oraz przedstawienie wyników badań oceniających skuteczność programów edukacji chorych z nadciśnieniem. Przedstawiona zostanie ocena zainteresowania chorych oraz wpływ edukacji na wiedzę pacjentów o chorobie i na kontrolę ciśnienia tętniczego. Grupy 6–8 chorych biorą udział w 6-godzinnych szkoleniach, prowadzonych przez odpowiednio przeszkolone zespoły edukacyjne, składające się z lekarza pierwszego kontaktu i pielęgniarki. Chorzy otrzymują informacje dotyczące konsekwencji nieleczonego nadciśnienia tętniczego, celów terapii hipotensyjnej oraz korzyści wynikających ze skutecznego leczenia nadciśnienia tętniczego. Pacjenci zdobywają wiedzę dotyczącą samodzielnego pomiaru ciśnienia tętniczego, farmakoterapii nadciśnienia tętniczego i leczenia niefarmakologicznego – diety redukującej nadwagę, zmniejszenia spożycia soli i alkoholu oraz roli regularnej aktywności fizycznej. Obok rozszerzenia wiedzy dotyczącej choroby i jej powikłań, wśród chorych biorących udział w programie stwierdza się lepszą kontrolę ciśnienia tętniczego. Można przypuszczać, że wprowadzenie w Polsce na szeroką skalę programu edukacyjnego poprawi skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego, a przez to zmniejszy częstość występowania groźnych powikłań choroby.









Wstęp


Skuteczne leczenie nadciśnienia tętniczego powoduje obniżenie zarówno częstości występowania zgonów z powodu chorób układu krążenia, jak i innych powikłań zależnych od nadciśnienia tętniczego [1–4].
W Polsce częstość występowania nadciśnienia tętniczego jest wysoka. Według norm JNC VI i WHO (≥140/90 mmHg), nadciśnienie tętnicze dotyczy ok. 46 proc. dorosłych mieszkańców Polski [5] i występuje znamiennie częściej u mężczyzn (52 proc.) niż u kobiet (41 proc.). Świadomych swojego nadciśnienia tętniczego jest w Polsce 65 proc. kobiet i jedynie 43 proc. mężczyzn, a zadowalającą kontrolę ciśnienia tętniczego stwierdza się u ok. 15 proc. kobiet i 8 proc. mężczyzn z nadciśnieniem tętniczym [5].
...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.