Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
10/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Fitoprost w leczeniu łagodnego rozrostu stercza

Janusz Dembowski
,
Jarosław Kasprzak
,
Jerzy Lorenz
,
Tadeusz Niezgoda
,
Tomasz Szydełko
,
Zenona Jabłońska

Przew Lek 2001, 4, 10, 128
Online publish date: 2003/11/04
View full text Get citation
 





Klinika Urologii Akademii Medycznej we Wrocławiu, kierownik Kliniki prof. dr hab. med. Jerzy Lorenz




Starzenie się społeczeństwa i wzrost świadomości dotyczącej problemów zdrowia powoduje, że coraz więcej mężczyzn udaje się do lekarza z powodu dolegliwości powodowanych przez łagodny rozrost stercza. Zmiany histopatologiczne w sterczu, charakterystyczne dla łagodnego rozrostu stercza pojawiają się już u ok. 20 proc. mężczyzn w wieku 40–50 lat. Odsetek ten powiększa się wraz ze wzrostem wieku badanych pacjentów. Dolegliwości powodowane przez łagodny rozrost stercza są również zależne od wieku i występują u ok. 25 proc. mężczyzn w populacji 40-latków oraz u 50 proc. 70-latków. Leczenia zabiegowego z powodu łagodnego rozrostu stercza wymaga 10 proc. pacjentów. Pozostałe 90 proc. może być leczone zachowawczo.



Pomijając postępowanie polegające na czujnej obserwacji, w leczeniu łagodnego rozrostu stercza powszechnie stosowane są preparaty farmakologiczne – α-blokery, inhibitory 5α-reduktazy i substancje pochodzenia roślinnego. Do tej ostatniej grupy należy Fitoprost – wyciąg z owoców boczni piłkowanej (Serenoa repens), produkowany przez firmę Hasco-Lek.
W Klinice Urologii Akademii Medycznej we Wrocławiu, w roku 2000 przeprowadzono badanie oceniające skuteczność Fitoprostu w leczeniu początkowego stadium łagodnego rozrostu stercza i występowanie objawów ubocznych. Otwartą, kontrolowaną próbą objęto 30 pacjentów w wieku 45–88 lat, u których stwierdzono objawy wywołane łagodnym rozrostem stercza. Pacjenci zakwalifikowani do próby przyjmowali podczas jej trwania doustnie, 2 razy dziennie, po 1 kapsułce preparatu Fitoprost, zawierającej 160 mg wyciągu z owoców karłowatej palmy amerykańskiej – boczni piłkowanej (Serenoa repens). Preparat przyjmowano przez 12 tyg. Stan pacjenta był oceniany 3-krotnie – podczas wizyty włączającej, po 4 tyg. (28. dzień) i podczas wizyty kończącej (84. dzień). Oceniano wskaźnik jakości życia (QoL), nasilenie objawów w skali punktowej IPSS, przepływ cewkowy, zaleganie moczu w pęcherzu po mikcji (Vres), efekt terapeutyczny i występowanie objawów ubocznych.
W trakcie przyjmowania preparatu uzyskano u pacjentów, wyrażone w punktacji skali IPSS, znamienne statystycznie zmniejszenie dolegliwości...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.