eISSN: 1897-4309
ISSN: 1428-2526
Contemporary Oncology/Współczesna Onkologia
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Addendum Special Issues Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
4/2002
vol. 6
 
Share:
Share:

The myb genes as a target for anticancer therapy

Wojciech Z. Pawlak

Współcz Onkol (2002), vol. 6, 4, 216-221
Online publish date: 2003/03/26
Article file
- Geny.pdf  [0.18 MB]
Get citation
 
 
Chirurgia, radioterapia i chemioterapia jako podstawowe metody leczenia nowotworów osiągnęły pewne plateau możliwości. Dalszy postęp - wyrażony przede wszystkim wydłużeniem całkowitego czasu przeżycia - jest możliwy m.in. poprzez poszukiwanie nowych punktów uchwytu dla działania leków oraz rozwój biologicznych metod terapii. W ten nurt poszukiwań wpisuje się koncepcja wykorzystania genów myb i ich produktów jako celu terapii przeciwnowotworowej.



MYB JAKO ONKOGENY

Ogólna charakterystyka rodziny onkogenów myb została już przedstawiona [1]. Geny te działają jako stymulatory podziałów komórkowych i inhibitory różnicowania. Białka Myb zbudowane są wg wspólnego planu i wykazują dość dużą homologię. Podstawowa forma c-Myb zbudowana jest z 636 reszt aminokwasowych i ma masę cząsteczkową 75 kDa. Część ludzkich komórek hemopoetycznych zawiera długą formę c-Myb (masa cząsteczkowa 89 kDa, 757 reszt aminokwasowych), powstającą w wyniku alternatywnego składania transkryptu genu c-myb. Dodatkowe reszty aminokwasowe kodowane są przez tzw. ekson 9A, czyli 363 pary zasad położone między eksonem 9 i 10. Białka a-Myb i b-Myb zawierają w cząsteczce odpowiednio 751 i 704 reszty aminokwasowe [2].



Poszczególne geny myb charakteryzują się zróżnicowanymi wzorcami ekspresji. Filogenetycznie najstarszy b-myb jest aktywny w zasadzie we wszystkich komórkach dzielących się, natomiast białka c-Myb i a-Myb są obecne w ograniczonej liczbie tkanek i narządów (tab. 1.). Ponadto w przypadku istnienia koekspresji b-myb i c-myb uruchomienie i zahamowanie wytwarzania kodowanych przez nie białek występuje w różnym czasie. Ludzkie komórki prekursorowe hemopoezy izolowane z krwi obwodowej stanowią dobry model ilustrujący tę sytuację. Wyjściowo komórki te wykazują ekspresję tylko c-myb. Dodanie do hodowli czynników wzrostu (stymulacja proliferacji i różnicowania) aktywuje b-myb przy zachowaniu ekspresji c-myb. W czasie dalszego różnicowania jako pierwsza zanika ekspresja c-myb [15]. Powyższe fakty świadczą o zróżnicowanej roli poszczególnych białek Myb. Można założyć, że b-Myb bierze udział głównie w kontroli proliferacji komórek, natomiast c-Myb przede wszystkim uczestniczy w regulacji różnicowania.



Zmiany ekspresji c-myb wykryto w różnych ludzkich nowotworach (tab. 2.). Jednakże w odróżnieniu od modeli doświadczalnych (hodowle komórkowe i nowotwory in vivo u kurcząt i myszy) nie wyjaśniono dotychczas w zadowalającym stopniu mechanizmu aktywacji onkogennej c-myb u ludzi. W czasie indukcji doświadczalnych białaczek i chłoniaków przekształcenie protoonkogenu c-myb w onkogen może odbywać się na co najmniej 2 sposoby:

1) mutacje powodujące skrócenie białka c-Myb prowadzą do rozwoju ostrych postaci białaczek - Myb działa przede wszystkim jako inhibitor różnicowania,

2) nadekspresja pełnowymiarowego c-Myb generuje wolniejszą transformację ze znacznie częstszym różnicowaniem (białaczki i chłoniaki przewlekłe) - Myb stymuluje proliferację, co prowadzi do zwiększenia puli komórek niezróżnicowanych [33].



Chociaż c-myb spełnia warunki niezbędne do uznania go za onkogen, to niektóre fakty wskazują na konieczność współudziału innych czynników genetycznych w transformacji nowotworowej wywołanej aktywacją tego onkogenu [34-36]. Postulowany jest udział kinaz (np. pim-1, JAK/STAT) stymulowanych przez nadekspresję zmutowanego genu ras, a także nadekspresji onkogenów rodziny myc [37].

Podczas kryzy blastycznej T-komórkowej w przebiegu przewlekłej białaczki szpikowej wykryto mutację c-myb polegającą na utracie domeny wiążącej inhibitory ekspresji. Domena ta zlokalizowana jest przy końcu 3' eksonu 9. Wydaje się, że opisana mutacja jest nabywana w czasie progresji choroby - znaleziono ją w materiale pobieranym od pacjenta po jej wykryciu, ale nie znaleziono w preparatach uzyskanych w fazie przewlekłej [38]. Jednakże poszukiwanie mutacji w obrębie negatywnej domeny regulacyjnej u 26 pacjentów z białaczkami szpikowymi wykonane przez inny zespół dało wyniki negatywne [39].



Obserwowano sprzężenie między ekspresją receptorów estrogenowych (ER) i c-myb w komórkach raka piersi. Guzy (oraz wyprowadzone z nich linie komórkowe) ER-pozytywne wykazywały obecność c-myb mRNA, podczas gdy w rakach ER-negatywnych nie stwierdzono ekspresji c-myb [24].



Nadekspresja c-myb jest obecna w komórkach nabłonka przełyku objętego metaplazją Barretta. Dalszy statystycznie znamienny wzrost ekspresji obserwowano w rakach przełyku rozwijających się na podłożu tej nieprawidłowości. Co ciekawe, ekspresja c-myb w prawidłowej błonie śluzowej przełyku u pacjentów z rakiem tego narządu była znacznie większa od analogicznej ekspresji u osób zdrowych [27].



Dotychczas nie przedstawiono danych, które pozwoliłyby na jednoznaczne zaliczenie b-myb i a-myb do onkogenów. Jednakże wyniki kilku doświadczeń wskazują na ich ważną rolę w regulacji wzrostu komórek nowotworowych. Nadekspresja a-myb jest obecna w chłoniaku Burkitta, ostrej białaczce limfoblastycznej z komórek B oraz w ok. 25 proc. przypadków przewlekłej białaczki limfatycznej [40]. Natomiast b-myb jest wysoce aktywny w różnych ludzkich liniach białaczkowych, przy czym zahamowanie jego ekspresji znacząco obniża potencjał proliferacyjny tych komórek [41]. Ciekawe obserwacje dotyczą również zachowania się in vitro komórek linii neuroblastoma w zależności od działania b-myb - transfekcja dodatkową kopią tego genu powoduje zahamowanie różnicowania i zwiększenie proliferacji w odpowiedzi na czynniki wzrostu [42].



W liniach ER-negatywnych ludzkiego raka piersi wykrywano wysoką ekspresję a-myb mRNA. Wiadomo, że ekspresja a-myb jest niezbędna do prawidłowego rozwoju nabłonka przewodów mlekowych w czasie ciąży. Z drugiej strony - myszy knock-out płci żeńskiej pozbawione receptora progesteronowego wykazują niemal identyczne zmiany fenotypowe gruczołów mlekowych, jak zwierzęta pozbawione a-myb. Być może istotnym czynnikiem w rozwoju raka piersi u kobiet jest brak zahamowania ekspresji a-myb w nabłonku przewodów mlekowych po zakończeniu proliferacji związanej z ciążą [2].



MYB JAKO CEL TERAPII PRZECIWNOWOTWOROWEJ

Blokowanie czynności onkogenów jest jedną z eksperymentalnych strategii leczenia nowotworów złośliwych. Zahamowanie ekspresji danego genu można przeprowadzić na różnych poziomach. Do tego służą tzw. leki oligonukleotydowe. Obecnie znane są następujące klasy tych potencjalnych leków [43]:

1) tzw. antygenowe oligodezoksyrybonukleotydy, które hamują transkrypcję genów poprzez tworzenie struktur trójniciowych z komplementarnymi fragmentami dwuniciowego genomowego DNA,

2) rybozymy (oligonukleotydy katalityczne) degradujące RNA i w ten sposób hamujące translację,

3) oligodezoksyrybonukleotydy antysensowne (antysensy zbudowane z DNA), które wiążą się z komplementarnymi odcinkami mRNA i również hamują translację,

4) antysensowne oligorybonukleotydy (RNA-antysensy) tworzące z komplementarnymi fragmentami mRNA dwuniciowe hybrydy typu RNA-RNA powodujące przerwanie translacji,

5) aptamery, hamujące czynność danego genu na poziomie produktu (wiążą się z określonymi białkami),

6) tzw. pułapki oligonukleotydowe (ang. oligonucleotide decoys) zawierające sekwencje wiążące odpowiednie czynniki transkrypcyjne i na tej drodze uniemożliwiające transkrypcję genów docelowych.



Dotychczas w celu blokowania ekspresji genów myb w komórkach nowotworowych wykorzystywano w zasadzie tylko strategię antysensownych oligodezoksyrybonukleotydów (AO), opisaną w pkt 3. powyższego wykazu.



Choroby mielo- i limfoproliferacyjne

Pierwsze próby wykorzystania genów myb jako celu interwencji terapeutycznej dotyczyły białaczek. Zahamowanie ekspresji c-myb przez AO wyraźnie hamuje proliferację linii komórkowych ostrej białaczki szpikowej. Podobne zjawisko obserwowano w wielu przypadkach białaczek limfatycznych T-komórkowych [18]. Natomiast w przewlekłej białaczce szpikowej (CML) inhibicji ulegały linie komórkowe wyprowadzone z materiału uzyskanego podczas kryzy blastycznej - podobny efekt nie występował w przypadku komórek pozyskiwanych w fazie przewlekłej choroby [44]. Badania in vivo na mysim modelu ludzkiej białaczki szpikowej potwierdziły skuteczność anty-c-myb AO w hamowaniu proliferacji komórek białaczkowych [45].



Jednocześnie zaobserwowano bardzo ciekawe zjawisko. Jeżeli badane AO zostaną dodane do mieszaniny komórek białaczkowych i normalnych komórek hemopoetycznych, to w ponad 70 proc. przypadków komórki nowotworowe zostaną wyeliminowane z hodowli. Jest to skutek zahamowania ekspresji c-myb przez AO [17]. Opisany efekt został wykorzystany do opracowania protokołu oczyszczania materiału przeszczepowego ex vivo w przypadkach leczenia CML z wykorzystaniem autologicznej transplantacji szpiku [46].



Dotychczas nie opublikowano pełnych wyników badania klinicznego, dotyczącego systemowego podawania anty-c-myb AO pacjentom z CML w fazie kryzy blastycznej. Według protokołu AO podawano dożylnie w dawkach 0,3-2,0 mg/kg m.c./d we wlewie ciągłym przez 7 dni - cykle powtarzane co 28 dni. Wyniki I fazy badania wskazują na dobrą tolerancję leczenia [46].



Próbowano kojarzyć anty-c-myb AO z małymi dawkami cytostatyków w badaniach in vitro z użyciem linii komórkowej BV173 (CML). Wstępne wyniki były zachęcające - stwierdzono wyraźną supresję proliferacji komórek białaczkowych przy niewielkim wpływie na prawidłowe komórki hemopoetyczne [47]. Dotychczas nie opublikowano wyników podobnych badań in vivo.



Guzy lite

Przeprowadzono badania in vivo nad wpływem zablokowania ekspresji c-myb na wzrost ludzkiego czerniaka. Komórki 5 linii tego nowotworu wszczepiano dootrzewnowo myszom nagim immunologicznie. Następnie zwierzętom podawano podskórnie w ciągłym wlewie anty-c-myb AO. Zaobserwowano wyraźne zwolnienie wzrostu guzów w porównaniu z grupą kontrolną. Intryguje fakt, że zahamowanie ekspresji c-myb było przejściowe, natomiast spowolnienie wzrostu guzów utrzymywało się znacznie dłużej [48]. Anty-c-myb AO wykazują silne działanie supresyjne na wzrost komórek czerniaka in vitro także w skojarzeniu z cytotoksycznymi limfocytami T [47].



Anty-c-myb AO powodują zahamowanie ekspresji mRNA i białka w hodowli ludzkiego glejaka zarodkowego (glioblastoma). Efekt ten przekłada się na zahamowanie proliferacji komórek nowotworowych [49]. Dotychczas nie opublikowano danych na temat zastosowania badanych AO w leczeniu guzów mózgu u ludzi. Zahamowanie proliferacji obserwowano również w hodowli komórek ludzkiej linii neuroblastoma poddanej działaniu AO. Jako nośnika dla AO użyto w tym doświadczeniu immunoliposomów opłaszczonych przeciwciałem przeciwko cząsteczce disialogangliozydu charakterystycznego dla komórek neuroblastoma [21].



Niektóre linie komórkowe ludzkiego raka okrężnicy (LoVo, LoVo/Dx, Colo 205) wykazują nadekspresję c-myb. Dodanie do ich hodowli anty-c-myb AO powoduje wyraźne obniżenie ekspresji c-myb. Komórki hodowane w obecności AO mają wyraźnie mniejszą zdolność do proliferacji i łatwiej ulegają różnicowaniu [50].



CO MOŻNA ZROBIĆ?

Wydaje się, że geny rodziny myb są interesującym celem dla terapii przeciwnowotworowej. Wiele prac wykonanych na modelach zwierzęcych wskazuje na kluczową rolę zmian ekspresji tych genów w proliferacji komórek nowotworowych. Dotyczy to szczególnie chorób mielo- i limfoproliferacyjnych, choć w guzach litych rola genów myb wydaje się być również znacząca. Dalszy postęp na drodze do wykorzystania ingerencji w działanie genów myb podczas leczenia nowotworów u ludzi jest możliwy poprzez:

1) lepsze poznanie mechanizmów działania AO wykorzystywanych do blokowania ekspresji myb oraz wzmocnienie ich potencjału przeciwnowotworowego poprzez modyfikację budowy i sposobów dostarczania do komórek,

2) dokładne poznanie roli genów myb w biologii ludzkich nowotworów (szczególnie guzów litych),

3) wyjaśnienie związków między nadekspresją myb a opornością na leczenie,

4) precyzyjne określenie mechanizmów nabywania aktywności onkogennej przez geny myb w ludzkich nowotworach.



Istnieje kilka przesłanek pozwalających na dalsze poszukiwania w wymienionych obszarach.



Konstruowanie AO posiadających specyficzną strukturę 2-rzędową, może poprawić ich właściwości przeciwnowotworowe. Przykładem może być anty-c-myb AO zawierający podwójny motyw pętli [51].



Ostatnio wykazano, że inhibitory cyklooksygenazy-2 (COX-2) hamują wzrost ludzkich komórek białaczkowych. Badania przeprowadzono na liniach białaczki monocytowej (U-937) i białaczki mieloblastycznej (ML-1). Do hamowania czynności COX-2 używano związku NS-398 oraz nabumetonu, natomiast do blokowania ekspresji genu cox-2 na poziomie translacji - AO komplementarnego z mRNA cox-2. Proliferacja była zahamowana w większym stopniu po zastosowaniu NS-398 lub nabumetonu w porównaniu z hodowlami poddanymi działaniu AO. Taki wynik wskazuje na dwojakie działanie badanych inhibitorów COX-2. Mogą one hamować proliferację komórek białaczkowych zarówno w sposób zależny, jak i niezależny od blokowania aktywności COX-2 [52]. Skądinąd wiadomo, że w promotorze genu cox-2 znajduje się 13 miejsc wiążących c-Myb [53]. Zatem c-Myb może być kluczowym aktywatorem ekspresji cox-2. Dokładne wyjaśnienie zależności między ekspresją genów myb i cox-2 mogło by stanowić istotny element w projektowaniu nowych strategii leczenia przeciwnowotworowego.



Zahamowanie ekspresji c-myb może zmieniać podatność komórek nowotworowych na leki cytotoksyczne. Badania przeprowadzone na liniach raka okrężnicy opornych na cisplatynę (SW480DDP i SW620DDP) wykazały silniejszą ekspresję c-myb w porównaniu z ich odpowiednikami wrażliwymi na ten lek (linie SW480 i SW620). Dodanie do hodowli komórek opornych anty-c-myb AO hamowało ekspresję c-myb i zwiększało ich wrażliwość na cisplatynę. Natomiast komórki wyjściowo wrażliwe na cisplatynę, po zastosowaniu AO nie zwiększały swojej podatności na ten lek [54].



Do wykorzystania pozostaje możliwość indukcji odpowiedzi immunologicznej przeciwko ewentualnym mutantom myb obecnym w komórkach ludzkich nowotworów. Ta nowatorska strategia zaczyna być rozpatrywana przede wszystkim w kontekście eliminacji na drodze immunologicznej komórek nowotworowych ze zmutowanym genem p53 [55]. Podstawową przeszkodą jest tu brak dostatecznej znajomości mechanizmów aktywacji onkogennej myb w ludzkich nowotworach - przede wszystkim bardzo mało wiadomo na temat ewentualnych mutacji.



PODZIĘKOWANIA

Autor dziękuje Panu prof. dr. hab. med. Cezaremu Szczylikowi za inspirację do podjęcia badań nad rolą genów myb w biologii nowotworów.



PIŚMIENNICTWO

1. Pawlak W, Szczylik C. Współczesna Onkologia 1999; 3: 239-40.
2. Oh IH, Reddy P. Oncogene 1999; 18: 3017-33.
3. Mettus RV, Litvin J, Wali A, et al. Oncogene 1994; 9: 3077-86.
4. Foos G, Grimm S, Klempnauer KH. Oncogene 1994; 9: 2481-88.
5. Golay J, Broccoli V, Lamorte G, et al. J Immunol 1998; 160: 2786-93.
6. Toscani A, Mettus RV, Coupland R, et al. Nature 1997; 386: 713-17.
7. Marhamati DJ, Bellas RE, Arsura M, et al. Mol Cell Biol 1997; 17: 2448-57.
8. Trauth K, Mutschler B, Jenkins NA, et al. EMBO J 1994; 13: 5994-6005.
9. Nomura N, Takahashi M, Matsui M, et al. Nucl Acids Res 1988, 16, 11075-89.
10. Gonda TJ, Shieness DK, Bishop JM. EMBO J 1982; 4: 1767-75.
11. Duprey SP, Boettiger D. Proc Natl Acad Sci USA 1985; 82: 6937-41.
12. Gewirtz AM, Anfossi G, Venturelli D, et al. Science 1989; 245: 180-3.
13. Queva C, Ness SA, Grasser FA, et al. Development 1992; 114: 125-33.
14. Sitzmann J, Noben-Trauth K, Klempnauer KH. Oncogene 1995; 11: 2273-79.
15. Sala A, Watson A. J Cell Physiol 1999; 179: 245-50.
16. Gopal V, Hulette B, Li YQ, et al. Leuk Res 1992; 16: 1003-11.
17. Calabretta B, Sims RB, Valtieri M, et al. Proc Natl Acad Sci USA 1991; 1991: 2351-55.
18. Venturelli D, Mariano MT, Szczylik C, et al. Cancer Res 1990; 50: 7371-5.
19. Dasgupta P, Reddy EP. Oncogene 1989; 4: 1419-23.
20. Thiele CJ, Cohen SP, Israel MA. Mol Cell Biol 1988; 8: 1677-83.
21. Pagnan G, Stuart DD, Pastorino F, et al. J Natl Cancer Inst 2000; 92: 253-61.
22. Hui AB, Lo KW, Teo PM. Int J Oncol 2002; 20: 467-73.
23. Cline MJ, Battifora H, Yokota J. J Clin Oncol 1987; 5: 999-1006.
24. Guerin M, Sheng Z, Riou G. Oncogene 1990; 5: 131-35.
25. Cline MJ, Battifora H. Cancer 1987; 60: 2669-74 – Errata In: Cancer 1988; 61: 1064.
26. Griffin CA, Baylin SB. Cancer Res 1985; 45: 272-5.
27. Brabender J, Lord RV, Danenberg KD, et al. J Surg Res 2001; 99: 301-6.
28. Wallrapp C, Müller-Pillasch F, Solinas-Toldo S, et al. Cancer Res 1997; 57: 3135-9.
29. Torelli G, Venturelli D, Colo A, et al. Cancer Res. 1987; 47: 5266-9.
30. Alitalo K, Winqvist R, Lin CC, et al. Proc Natl Acad Sci USA 1984; 81: 4534-8.
31. Gurpide E. J Natl Cancer Inst 1991; 83: 405-16.
32. Janssen JWG, Vernole P, de Boer PAJ, et al. Cytogenet Cell Genet 1986; 41: 129-35.
33. Lipsick JS. Oncogene 1996; 13: 223-35.
34. Press RD, Reddy EP, Ewert DL. Moll Cell Biol 1994; 14: 2278-90.
35. Le Rouzic E, Perbal B. J Virol 1996; 70: 7414-27.
36. Badiani PA, Kioussis D, Swirsky DM, et al. Oncogene; 13: 2205-12.
37. Weston K. Curr Opin Genet Dev 1998; 8: 76-81.
38. Tomita A, Watanabe T, Kosugi H, et al. Leukemia 1998; 12: 1422-9.
39. Lutwyche JK, Keough RA, Hughes TP, et al. Br J Hematol 2001; 114: 632-4.
40. Golay J, Luppi M, Songia S, et al. Blood 1996; 87: 1900-11.
41. Arsura M, Introna M, Passerini F, et al. Blood 1992; 79: 2708-16.
42. Raschella G, Negroni A, Sala A, et al. J Biol Chem 1995; 270: 8540-5.
43. Pawlak W, Zolnierek J, Sarosiek T, et al. Cancer Treat Rev 2000; 26: 333-50.
44. Szczylik C, Skorski T, Malaguarnera L, et al. Folia Histochem Cytobiol 1996; 34: 129-34.
45. Ratajczak MZ, Kant JA, Luger SM, et al. Proc Natl Acad Sci USA 1993; 89: 11823-7.
46. Gewirtz AM. Oncogene 1999; 18: 3056-62.
47. Nieborowska -Skorska M, Nakashima M, Ratajczak M, et al. Folia Histochem Cytobiol 1994; 32: 35-40.
48. Hijiya N, Zhang J, Ratajczak MZ, et al. Proc Natl Acad Sci USA 1994; 91: 4499-503.
49. Hall WA, Flores EP, Low WC. Neurosurgery 1996; 38: 376-83.
50. Melani C, Rivoltini L, Parmiani G, et al. Cancer Res 1991; 51: 2897-901.
51. Moon IJ, Choi K, Choi YK, et al. J Biol Chem 2000; 275: 4647-53.
52. Nakanishi Y, Kamijo R, Takizawa M, et al. Eur J Cancer 2001; 37: 1570-78.
53. Ramsay RG, Friend A, Vizantios Y, et al. Cancer Res 2000; 60: 1805-9.
54. Funato T, Satou J, Kozawa K, et al. Oncol Rep 2001; 8: 807-10.
55. Vogelstein B, Kinzler KW. Nature 2001; 412: 865-6.



ADRES DO KORESPONDENCJI

dr med. Wojciech Z. Pawlak

Klinika Onkologii CSK WAM

ul. Szaserów 128

00-909 Warszawa

e-mail: wojpaw@cskwam.mil.pl



Praca finansowana ze środków KBN - projekt nr 6 PO5B 097 21.

Copyright: © 2003 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.