Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
1/2004
vol. 7
 
Share:
Share:
abstract:

Gorący temat:
– Biały import – eksport
– Ścieżka kariery lekarza w Hiszpanii

Maciej Banach
,
Renata Banach

Przew Lek 2004, 7, 1, 11-14
Online publish date: 2004/02/24
View full text Get citation
 
Biały import – eksport



Czy akcesja z Unią Europejską może przyczynić się do poprawy tragicznej sytuacji służby zdrowia w Polsce? Czy nastąpi ucieczka lekarzy i personelu medycznego do krajów Wspólnoty, gdzie zarobki są godne wykonywanej pracy i gdzie jest odpowiednie zaplecze techniczne do właściwej opieki nad pacjentem? Czy polski lekarz może liczyć na równe traktowanie z kolegami z krajów UE? Czy po akcesji z UE może grozić Polsce zalew lekarzy i pacjentów z innych krajów Wspólnoty?



Kształcenie lekarzy w Unii Europejskiej

Z dniem 1 maja 2004 r., tj. z dniem uzyskania przez Polskę członkostwa w UE, dyplomy polskich lekarzy będą automatycznie uznawane we wszystkich państwach członkowskich UE, a kwalifikacje lekarzy po przedstawieniu dyplomu ukończenia studiów i świadectwa zdania Lekarskiego Egzaminu Państwowego, a w przypadku nieposiadania takowego (co dotyczy wszystkich lekarzy kończących studia do tej pory), zaświadczenia z Okręgowej Izby Lekarskiej, że kwalifikacje lekarza są równoważne z zapisanymi w traktacie i posiada on aktualne uprawnienie do wykonywania zawodu w Polsce. Automatycznie będą uznawane również specjalizacje – z katalogu zawartego w dyrektywie oraz w traktacie akcesyjnym.
Przyznanie prawa wykonywania zawodu jest jednak tylko etapem wstępnym. Wspólnota Europejska duży nacisk kładzie na ustawiczne kształcenie i jego jakość. W wielu państwach stosuje się różne sposoby kontroli jakości kształcenia. Sprostanie współczesnym wyzwaniom medycyny i pokonanie konkurencji wymaga nieustannego podnoszenia kwalifikacji, a także zdobywania nowych umiejętności. W Polsce proces doskonalenia zawodowego lekarzy właściwie nie istnieje, brakuje bowiem pieniędzy na specjalizacje, z roku na rok zmniejszana jest ilość przyznawanych miejsc rezydenckich. Nie ma wystarczających środków na kursy, sympozja, konferencje i zjazdy naukowe. Lekarze w Polsce po zrobieniu specjalizacji często już nigdy nie zaglądają do książek medycznych, nie zapoznają się z najnowszymi odkryciami i trendami w medycynie. Jedynie ośrodki kliniczne (choć i tak nie wszystkie) starają się nadążać za rozwojem nowoczesnej medycyny. Sytuacja nie jest ciekawa, ale z drugiej strony trudno dziwić się lekarzowi otrzymującemu na etacie ok. 900 zł, że nie ma ochoty zapoznawać się z najnowszymi badaniami klinicznymi, czy nowościami farmaceutycznymi.
W poszczególnych...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.