Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
3/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Jak szukać w Internecie informacji medycznych?

Paweł Rzymski

Online publish date: 2004/01/20
View full text Get citation
 



Internet jest jednym z najnowocześniejszych mediów, dzięki któremu można szybko dotrzeć do informacji w formie tekstowej, graficznej, dźwiękowej i filmowej. Możliwości, jakie niesie ze sobą sieć, nie polegają jedynie na natychmiastowym udostępnieniu danych, ale również usprawniają ich wyszukiwanie. Przyczyniają się do tego tzw. wyszukiwarki oraz bazy danych. Opcje te są w szczególności rozwinięte w odniesieniu do nauki, gdyż Internet pierwotnie powstał jako drobna sieć w latach 60. (sic!) w wojskowości i na uniwersytetach amerykańskich. Bujny rozkwit sieci, która z założenia nie jest niczyją własnością i nie jest przez nikogo kontrolowana, spowodował pewien natłok informacji. W niniejszym opracowaniu postaram się przybliżyć sposób na skuteczne i możliwie najszersze dotarcie do informacji medycznej.






Podstawową zaletą Internetu jest ukazywanie się wielu informacji dużo wcześniej niż w klasycznych podręcznikach. Kluczem do informacji w sieci są tzw. medyczne bazy danych Medline. Można z nich korzystać w bibliotekach, najczęściej akademii medycznych oraz z każdego miejsca za pomocą Internetu. Popularne adresy, pod którymi można przeszukiwać darmowo zasoby literatury przedstawiono w tab. 1.



W jaki sposób wyszukujemy interesujące nas informacje?


Otóż każdy formularz przeszukiwań w bazie Medline zawiera podstawowe pole, w które należy wpisać tzw. hasła kluczowe. Im bardziej zawęzimy pojęcie (lub pojęcia), które nas interesują, tym mniej rekordów (czyli wyszukanych pozycji) otrzymamy. Ich cechą będzie jednak wyższa selektywność. Jako przykład podaję wyszukanie w bazie HealthGate (ryc. 1.). W polach Search for wpisujemy po jednym haśle (w części baz podaje się ciąg haseł bez przecinków), wystarczy kliknąć przycisk Retrieve documents (w innych bazach np. search) i już dokonaliśmy najprostszego wyszukania.

Gdy otrzymamy wykaz rekordów przekraczający nasze możliwości ich przejrzenia, należy wtedy stosować ograniczniki. Możemy zaznaczyć, czy słowa kluczowe mają dotyczyć wszystkich danych rekordu, czy np. tylko tytułu, słów kluczowych (key words), streszczenia (abstract) itp. Poza tym możemy ustawić wyrażenia logiczne pomiędzy wpisanymi przez nas hasłami, np. AND, NOT, OR (i, nie, lub) itp.

Kolejnym ogranicznikiem precyzującym nasze wyszukiwanie jest podanie ram...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.