Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
10/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Jak zostać lekarzem. Ścieżka kariery

Maciej Banach
,
Renata Dydyna

Przew Lek 2003, 6, 10, 106-108
Online publish date: 2003/11/12
View full text Get citation
 
Młodzi lekarze kończący staż podyplomowy stają przed trudnym wyzwaniem, jakim jest zrobienie specjalizacji. Z roku na rok ograniczana jest bowiem liczba miejsc specjalizacyjnych, a wynikiem tego jest sytuacja, kiedy o jedno miejsce, np. z dziedziny neurologii czy też ginekologii (o ile jest przyznane w danej sesji) stara się kilkadziesiąt osób: lekarzy tuż po stażu, już pracujących na etacie, czy w trakcie studiów doktoranckich. Problem jest poważny, ponieważ jeśli nadal będzie prowadzona polityka Ministerstwa Zdrowia, polegająca na ograniczaniu liczby miejsc specjalizacyjnych, to już niedługo będziemy mieli problem tysięcy lekarzy medycyny, którzy bez możliwości podjęcia specjalizacji będą musieli rezygnować z pracy w zawodzie (o ile podobna sytuacja już nie występuje). W najbliższych latach możemy także spotkać się z problemem, który swego czasu przeżywała Hiszpania, problemem tysięcy lekarzy specjalistów bez oficjalnego dyplomu lub mówiąc inaczej lekarze specjalistów bez specjalizacji, czyli osób, które pracując przez wiele lat w zawodzie z różnych przyczyn nie otrzymały szansy na otwarcie specjalizacji.

Niezwykle istotne jest także, aby młodzi lekarze wiedzieli, jakie są możliwości i sposoby otwarcia specjalizacji w Polsce.

1. Na podstawie umowy o pracę w ramach etatu rezydenckiego.
Najważniejszą formą otwarcia i zrobienia specjalizacji w Polsce są rezydentury. Etat rezydencki jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia, a wynagrodzenie niewielkie, biorąc pod uwagę obowiązek stałego dokształcania i odbywania staży specjalizacyjnych. Oprócz tego ostatnio pojawił się problem konieczności płacenia za niektóre obowiązkowe staże specjalizacyjne w ramach etatu rezydenckiego. Jest to ewidentnym naruszeniem prawa, ponieważ zarówno ustawa z 26 marca 1997 r. o zawodzie lekarza (DzU Nr 28, poz. 152) oraz wynikające z niej akty wykonawcze w postaci rozporządzenia ministra zdrowia z 24 maja 1999 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza, lekarza stomatologa (DzU Nr 54 z 1999 r., poz. 571 z późn. zm.) oraz rozporządzenia ministra zdrowia z 6 sierpnia 2001 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy stomatologów (DzU Nr 83, poz. 905) nie przewidują opłat za kursy i szkolenia programowe, wynikające z odbywania stażu lub specjalizacji.

W założeniach etaty rezydenckie stanowić miały 50 proc. wszystkich miejsc specjalizacyjnych. Plany te nie zostały zrealizowane, a liczba miejsc...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.