Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
7/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Jaskra pierwotna - strategia postępowania

Krystyna Czechowicz-Janicka

Przew Lek 2001, 4, 7, 81-86
Online publish date: 2003/09/26
View full text Get citation
 



Jaskra w skali światowej zajmuje drugie miejsce jako przyczyna nieodwracalnej ślepoty. W krajach rozwiniętych jest pierwszą przyczyną ślepoty obuocznej. W chwili obecnej choruje na jaskrę ok. 70 mln ludzi na świecie – a prawie 7 mln jest niewidomych z tego powodu, natomiast aż 15 mln nie widzi na jedno oko.








Wstęp


Jaskra występuje we wszystkich grupach wiekowych i w każdej rasie. Demograficzne czynniki ryzyka mają jednak różny wpływ na różne postacie jaskry. Wśród przedstawicieli rasy kaukaskiej, do której należą także Polacy, jaskra pierwotna otwartego kąta występuje w 80 proc., a jaskra pierwotna zamkniętego kąta tylko w 20 proc. przypadków, natomiast wśród ludów azjatyckich i Eskimosów – proporcje te są całkowicie odwrócone [4, 6].

Jaskra pierwotna otwartego kąta dotyka ok. 3 proc. populacji rasy białej i aż 5–8 proc. rasy czarnej. Częstość występowania jaskry zwiększa się wraz z wiekiem – u osób powyżej 70. roku życia jest to: 5 proc. dla populacji białej i 12 proc. dla populacji czarnej. Prawdopodobieństwo zachorowania na jaskrę szacuje się dla rasy białej na ok. 4 proc. i 10 proc. dla rasy czarnej.

W Polsce nie było badań epidemiologicznych dotyczących jaskry i szacunkowo sądzi się, że choruje na nią ok. 700 tys. ludzi. Nie ma także wiarygodnych danych o obuocznej ślepocie powstałej w przebiegu jaskry – a tym bardziej wiadomości o ślepocie jednoocznej. Należy mieć nadzieję, że Polska Baza Danych powstała w 1998 r. w ramach programu Ministerstwa Zdrowia będzie pomocna w ocenie tego zjawiska. Przed uruchomieniem programu MZ dotyczącego profilaktyki jaskry, zarejestrowanych było w poradniach specjalistycznych w Polsce ok. 64 tys. chorych na jaskrę, a więc leczyła się 1 osoba/10 chorych. Po 3 latach trwania kampanii Polsko nie ślepnij, odnotowuje się już widoczny sukces: zarejestrowanych jest w poradniach ok. 150 tys. Polaków, a więc na 10 chorych leczy się już 3.



Rodzaje jaskry


Współczesne pojęcie jaskry obejmuje grupę chorób oczu, która charakteryzuje się postępującym zanikiem nerwu wzrokowego z charakterystycznymi zmianami w polu widzenia, którym towarzyszy specyficzny wygląd tarczy nerwu wzrokowego. Często w grupie tych schorzeń stwierdzić można podwyższone ciśnienie śródgałkowe.

Jaskrę dzieli się na pierwotną i wtórną....


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.