Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
5/2002
vol. 5
 
Share:
Share:
abstract:

Kleszczowe zapalenie mózgu

Grażyna Dulny

Przew Lek, 2002, 5, 5, 68-76
Online publish date: 2003/08/08
View full text Get citation
 


Kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu jest też nazywane wczesnoletnim lub wiosenno-letnim kleszczowym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, jak również 2-fazową gorączką mleczną, niemniej jednak wielu autorów używa nazwy kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).






Kleszczowe zapalenie mózgu jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus kleszczowego zapalenia mózgu (wirus KZM) należący do rodziny Flaviviridae i rodzaju Flavivirus. Wirusy KZM zaliczane są do grupy arbowirusów (Arthropod-Borne viruses), czyli wirusów przenoszonych przez stawonogi. Wirus KZM jest wrażliwy na wysychanie, temperaturę powyżej 560C, promienie UV oraz środki chemiczne, takie jak eter, aceton, chlor, formalinę czy podchloryn sodu. W temperaturze 14–250C i wilgotności 89–90 proc. wirus może przeżyć przez wiele miesięcy. Natomiast pasteryzacja oraz stosowanie ogólnodostępnych środków dezynfekcyjnych skutecznie inaktywuje wirusa.



Charakterystyka kleszczy


W Europie występuje wiele gatunków kleszczy, które mogą przenosić wirusa KZM, jednak największe znaczenie odgrywa kleszcz z rodzaju Ixodes ricinus – kleszcz pospolity. Kleszcz jest bardzo małym stawonogiem, jego rozmiary nie przekraczają 4 mm. Cykl życiowy kleszczy zaczyna się od zapłodnienia i wydalenia jaja, po czym jajo przeobraża się w kolejne stadia rozwojowej tj. w larwę, nimfę i imago czyli postać dojrzałą. Cykl rozwojowy jednego pokolenia kleszczy trwa średnio 2–4 lata.

Kleszcz jest krwiopijnym pajęczakiem i każde stadium rozwojowe kleszcza musi chociaż raz wyssać krew od kręgowca, ażeby móc się dalej rozwijać. Kleszcze występują na terenie całego kraju. Uprzywilejowanym miejscem występowania kleszczy jest środowisko wilgotne, obfitujące w roślinność.

W szczególności kleszcze upodobały sobie takie miejsca, jak obszary przejściowe między dwoma różnymi typami roślinności, brzegi lasów z graniczącymi łąkami, polany, brzegi rzek i stawów, zagajniki z zaroślami, jak również obszary zarośnięte paprociami, jeżynami, czarnym bzem i leszczyną.
Na występowanie kleszczy duży wpływ mają warunki klimatyczne. Wilgotne lato i łagodna zima sprzyjają rozprzestrzenianiu się kleszczy. Zimę kleszcze spędzają głęboko pod ściółką, w miejscach gdzie temperatura nie spada poniżej 0. Wzrost temperatury...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.