en POLSKI
eISSN: 2084-9834
ISSN: 0034-6233
Reumatologia/Rheumatology
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
SCImago Journal & Country Rank


 
4/2011
vol. 49
 
Share:
Share:
more
 
 
abstract:
Short communication

Konferencja „Zdrowe Kości 2011 – Kliniczne zastosowanie bisfosfonianów”
Poznan, 16 April 2011

Piotr Leszczyński

Reumatologia 2011; 49, 4: 298–299
Online publish date: 2011/08/30
View full text
Get citation
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 
16 kwietnia 2011 r. odbyła się w Poznaniu druga już konferencja z cyklu „Zdrowe Kości 2011”, której wiodącym tematem było zastosowanie bisfosfonianów w praktyce klinicznej. Konferencja jest kontynuacją interdyscyplinarnych spotkań entuzjastów chorób metabolicznych kości, w tym osteoporozy, organizowanych od 1995 r. przez Oddział Reumatologii i Osteoporozy Szpitala im. Józefa Strusia przy współudziale różnych jednostek Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Patronat nad konferencją objęli: Rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. med. Jacek Wysocki, Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny, a także Minister Zdrowia Ewa Kopacz.

Do wygłoszenia wykładów zaproszeni zostali opiniotwórcy, praktycy, a także główny gość konferencji – endokrynolog, prof. Socrates Papapoulos z Uniwersytetu Leiden w Holandii. Po raz pierwszy w historii w Poznaniu pojawił się tak niecodzienny gość, jeden z najwybitniejszych autorytetów w dziedzinie chorób metabolicznych kości na świecie, członek wielu organizacji międzynarodowych, w tym International Osteoporosis Foundation.

W pięknej oprawie hotelu Andersia, w sobotni słoneczny dzień, ciekawych i z pasją wygłoszonych wykładów wysłuchało ponad 150 lekarzy z różnych stron kraju, m.in. z Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Bydgoszczy i Szczecina. Ideą spotkania było nowatorskie, a zarazem bardzo praktyczne spojrzenie na chorego na osteoporozę. Interdyscyplinarne podejście do tematu skupiło zainteresowanie zarówno lekarzy praktyków stosujących bisfosfoniany, jak i tych, którzy zgłębiają naukową wiedzę na temat osteoporozy i wciąż znajdują nowe, nie do końca wyjaśnione zjawiska.

Profesor Edward Czerwiński z Krakowa, który wygłosił pierwszy wykład, w niezwykle precyzyjny i obrazowy sposób omówił molekularny mechanizm odpowiadający za procesy metabolizmu kości oraz efekt biologiczny terapii bisfosfonianami. Doktor Piotr Leszczyński przedstawił słuchaczom ideę terapii parenteralnej, a także osiągnięcia ostatnich lat dotyczące tego sposobu leczenia. Podkreślił zarówno bezpieczeństwo, wygodę, jak i dość szerokie obecnie wskazania do leczenia dożylnego oraz zwrócił uwagę na konieczność akceptacji przez chorych tej metody leczenia. Doktor Krzysztof Rożnowski w bardzo interesujący sposób omówił praktyczne podejście onkologów do terapii bisfosfonianami nie tylko w profilaktyce, lecz także w leczeniu osteoporozy oraz hiperkalcemii indukowanej przez proces...


View full text...


Quick links
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.