en ENGLISH
eISSN: 2084-9834
ISSN: 0034-6233
Reumatologia/Rheumatology
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Suplementy Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
SCImago Journal & Country Rank


4/2011
vol. 49
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:
Komunikat

Konferencja „Zdrowe Kości 2011 – Kliniczne zastosowanie bisfosfonianów”
Poznań, 16 kwietnia 2011 r.

Piotr Leszczyński

Reumatologia 2011; 49, 4: 298–299
Data publikacji online: 2011/08/30
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
16 kwietnia 2011 r. odbyła się w Poznaniu druga już konferencja z cyklu „Zdrowe Kości 2011”, której wiodącym tematem było zastosowanie bisfosfonianów w praktyce klinicznej. Konferencja jest kontynuacją interdyscyplinarnych spotkań entuzjastów chorób metabolicznych kości, w tym osteoporozy, organizowanych od 1995 r. przez Oddział Reumatologii i Osteoporozy Szpitala im. Józefa Strusia przy współudziale różnych jednostek Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Patronat nad konferencją objęli: Rektor Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. med. Jacek Wysocki, Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny, a także Minister Zdrowia Ewa Kopacz.

Do wygłoszenia wykładów zaproszeni zostali opiniotwórcy, praktycy, a także główny gość konferencji – endokrynolog, prof. Socrates Papapoulos z Uniwersytetu Leiden w Holandii. Po raz pierwszy w historii w Poznaniu pojawił się tak niecodzienny gość, jeden z najwybitniejszych autorytetów w dziedzinie chorób metabolicznych kości na świecie, członek wielu organizacji międzynarodowych, w tym International Osteoporosis Foundation.

W pięknej oprawie hotelu Andersia, w sobotni słoneczny dzień, ciekawych i z pasją wygłoszonych wykładów wysłuchało ponad 150 lekarzy z różnych stron kraju, m.in. z Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Bydgoszczy i Szczecina. Ideą spotkania było nowatorskie, a zarazem bardzo praktyczne spojrzenie na chorego na osteoporozę. Interdyscyplinarne podejście do tematu skupiło zainteresowanie zarówno lekarzy praktyków stosujących bisfosfoniany, jak i tych, którzy zgłębiają naukową wiedzę na temat osteoporozy i wciąż znajdują nowe, nie do końca wyjaśnione zjawiska.

Profesor Edward Czerwiński z Krakowa, który wygłosił pierwszy wykład, w niezwykle precyzyjny i obrazowy sposób omówił molekularny mechanizm odpowiadający za procesy metabolizmu kości oraz efekt biologiczny terapii bisfosfonianami. Doktor Piotr Leszczyński przedstawił słuchaczom ideę terapii parenteralnej, a także osiągnięcia ostatnich lat dotyczące tego sposobu leczenia. Podkreślił zarówno bezpieczeństwo, wygodę, jak i dość szerokie obecnie wskazania do leczenia dożylnego oraz zwrócił uwagę na konieczność akceptacji przez chorych tej metody leczenia. Doktor Krzysztof Rożnowski w bardzo interesujący sposób omówił praktyczne podejście onkologów do terapii bisfosfonianami nie tylko w profilaktyce, lecz także w leczeniu osteoporozy oraz hiperkalcemii indukowanej przez proces...


Pełna treść artykułu...



© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.