Korzystny efekt Aspiryny u chorych na raka jelita grubego z mutacją PIK3CA

Kategorie: Przewód pokarmowy
W New England Journal of Medicine opublikowano wyniki badania, w którym oceniano wpływ regularnego spożywania Aspiryny na długość przeżycia u chorych po zabiegu operacyjnym z powodu raka jelita grubego. W analizie skuteczności leczenia wzięto pod uwagę zaburzenia genetyczne w obrębie guza nowotworowego.
Ścieżka sygnałowa PI3K (phosphatidiloinositol 3-kinase) odgrywa istotną rolę w kancerogenezie. Mutacja w genie PIK3CA występuje w około 15-20% raków jelita grubego. Aktywacja szlaku PI3K wzmacnia aktywację cyklooksygenazy-2 oraz prostaglandyny E2, które hamują apoptozę (programowana śmierć komórki) komórek raka jelita grubego przyczyniając się do wzrostu nowotworu. Aspiryna poprzez hamowanie cyklooksygenazy-2 może powodować zablokowanie ścieżki PI3K co może skutkować indukcją apoptozy.
W badaniu wzięło udział 964 chorych. Wykazano, że u chorych z potwierdzoną w tkance nowotworowej mutacją w genie PIK3CA regularne przyjmowanie Aspiryny powoduje wydłużenie przeżycia zależnego od raka (HR 0.18; p<0.001) oraz całkowitego przeżycia (HR 0.54; p=0.01) w porównaniu do chorych nie przyjmujących Aspiryny. Korzystnego efektu związanego z zastosowaniem Aspiryny nie zaobserwowano u chorych, u których nie stwierdzono mutacji w genie PIK3CA.
Wyniki powyższego badania wskazują, że mutacja PIK3CA może być czynnikiem predykcyjnym dla zastosowania Aspiryny w leczeniu uzupełniającym u chorych po operacji z powodu raka jelita grubego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.