eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
3/2017
vol. 2
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Kwas bosweliowy i niezmydlające się frakcje olejów soi i awokado w farmakoterapii choroby zwyrodnieniowej stawów – krótki przegląd najnowszej wiedzy

Tadeusz T. Frankiewicz

Data publikacji online: 2017/09/22

WSTĘP

Dane epidemiologiczne pokazują, że 80% osób w populacji powyżej 65. roku życia ma radiologiczne cechy choroby zwyrodnieniowej stawów (ChZS), natomiast 65% z nich ma objawy tej choroby [1]. Zarówno ChZS, jak i reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) są przewlekłymi, postępującymi schorzeniami tkanek stawowych prowadzącymi z czasem do znacznego zaburzenia ich funkcji, czego wynikiem często jest różnego stopnia niepełnosprawność. O ile RZS jest kojarzone z procesem autoimmunologicznym związanym z rozwijającym się stanem zapalnym struktur stawowych, o tyle do niedawna jeszcze ChZS opisywana była jako niezapalna artropatia, czyli schorzenie spowodowane raczej nadmiernym, niefizjologicznym mechanicznym uszkodzeniem struktur stawowych. W świetle najnowszej wiedzy ChZS uważana jest dzisiaj za schorzenie z wyraźną komponentą zapalną. Stwarza to nową perspektywę terapeutyczną, polegającą na włączeniu do leczenia zachowawczego preparatów, których aktywność farmakologiczna skierowana jest właśnie na elementy stanu zapalnego, takich jak niezdenaturowany kolagen typu II, preparaty zawierające kwas bosweliowy (wyciągi z Boswellia serrata) czy niezmydlające się frakcje olejów soi i awokado. Poszukiwanie skutecznych metod leczenia zachowawczego ChZS, które byłyby w stanie przynieść zarówno doraźną ulgę choremu, jak i spowolnić postęp choroby w kontekście dużej liczby pacjentów, wydaje się szczególnie istotne.

KWAS BOSWELIOWY

Kadzidłowiec (Boswellia serrata) jest w warunkach naturalnych średniej wielkości drzewem, które można spotkać w Indiach, północnej Afryce czy na terenach Środkowego Wschodu. Wyciągi z żywicy wytwarzanej przez tę roślinę wykorzystywane są od setek lat w medycynie ajurwedyjskiej. Ekstrakty z Boswellia serrata stosowane są gównie w leczeniu zapalnych chorób stawów, a także w innych schorzeniach o podłożu zapalnym, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna.
Wyciągi z Boswellia serrata zawierają głównie olejki, terpenoidy i olejki eteryczne. Olejki eteryczne stanowią do 16% zawartości żywicy. W jej skład wchodzą ponadto pentacykliczne kwasy trójterpenowe, z których w największą część stanowi kwas bosweliowy [2].
Działanie farmakologiczne kwasu bosweliowego było testowane zarówno in vitro, jak i w wielu modelach eksperymentalnych związanych z różnego rodzaju stanami zapalnymi. W badaniach tych porównywano działanie kwasu bosweliowego zarówno z...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.