Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
10/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Leasing – jego zastosowanie do pozyskania majątku trwałego w jednostkach ochrony zdrowia

Henryka Romanow

Przew Lek 2000, 10, 16-18
Online publish date: 2004/03/05
View full text Get citation
 

W Polsce leasing jest zjawiskiem nowym, aczkolwiek korzystanie z dóbr inwestycyjnych w tej formie ma już znaczące miejsce na polskim rynku gospodarczym. Ta forma inwestowania w jednostkach ochrony zdrowia najczęściej dotyczy samochodów, aparatury i sprzętu medycznego.



Obok niewątpliwych korzyści wynikających z zawarcia tego typu umowy, mogą wystąpić określone zjawiska niepożądane lub wręcz zagrożenia. Po blisko 10 latach stosowania leasingu w naszym kraju ta forma obrotu gospodarczego doczekała się uregulowania prawnego. Regulacja została zapisana w ustawie o zmianie ustawy – Kodeks cywilny z dnia 26 lipca 2000 r. (DzU Nr 74 z 8 września 2000 r.). Ustawa będzie obowiązywała po upływie 3 miesięcy, tj. od 9 grudnia 2000 r. Umowę leasingu regulują artykuły 7091 – 70918.

Umowa leasingu powinna zostać zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Nowy zapis określa, że przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa nabyć rzecz od określonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo do używania i pobierania pożytków przez oznaczony czas, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

W dalszym ciągu jednak nie zostały podjęte próby kompleksowej regulacji leasingu. Brak jednoznacznych przepisów podatkowych umożliwia organom skarbowym różną interpretację umów leasingu.
Leasing operacyjny
i finansowy

Istotą leasingu jest przekazanie leasingobiorcy na czas oznaczony określonej w umowie rzeczy w zamian za zapłatę określonych rat leasingowych. Przedmiot umowy leasingu pozostaje przez cały czas trwania umowy własnością leasingodawcy.
Teoretycy dzielą leasing na operacyjny i finansowy. W praktyce jednak takie formy rzadko mają zastosowanie, w Polsce bowiem forma umowy zostaje przekładana na sferę uregulowań podatkowych.

Z umową o charakterze leasingu operacyjnego spotykamy się, jeżeli placówka ochrony zdrowia zamierza korzystać z aparatury i sprzętu medycznego o dużej wartości w stosunkowo krótkim terminie, a po tym okresie używania nie zamierza nabyć go na własność. Tak więc leasing operacyjny nie prowadzi do zakupu użytkowanych dóbr. Ta forma leasingu jest charakterystyczna ze...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.