Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
4/2002
vol. 5
 
Share:
Share:
abstract:

Leczenie bezpłodności i zaburzeń erekcji – nowe spojrzenie u progu XXI w.

Grzegorz Bakalczuk
,
Grzegorz Jakiel
,
Szymon Bakalczuk

Przew Lek, 2002, 5, 4, 32-33
Online publish date: 2003/07/31
View full text Get citation
 


Pojęcie niepłodności jest zdefiniowane jako niezdolność do zajścia w ciążę w ciągu roku przy braku stosowania antykoncepcji.
Wśród par w wieku reprodukcyjnym ok. 10–15 proc. jest dotkniętych zaburzeniami płodności, z tego 30–50 proc. jest niepłodnych z powodu zaburzeń czynności męskiego układu rozrodczego.





Przyczyny męskiej niepłodności mogą być wywołane zespołem różnych czynników, stan ten cechuje się dużą różnorodnością zaburzeń. W ponad połowie przypadków przyczyna męskiej niepłodności pozostaje nieznana. Czynnik męski jako sprawczy bywa wykrywany nadal z opóźnieniem, ponieważ to zwykle na kobietach w pierwszej fazie skupia się diagnostyka i leczenie niepłodności. Mężczyźni nadal często mylą niepłodność z impotencją i zakładają, że fakt wytrysku jest potwierdzeniem męskiej zdolności do posiadania potomstwa.

Przyczyny męskiej niepłodności można podzielić na kilka grup:

-zaburzenia hormonalne z niedoborem gonadotropin (hipogonadyzm hipogonadotropowy),

-zaburzenia genetyczne i aberracje chromosomalne,

-przebyte choroby układowe i zakaźne (świnka),

-wpływ toksyn i używek (alkohol),

-zaburzenia neurologiczne,

-żylaki powrózka nasiennego,

-choroby immunologiczne,

-zaburzenia erekcji prowadzące do całkowitego braku współżycia seksualnego.

W związku z powyższym istotną rolę odgrywa dokładne badanie fizykalne pacjenta z uwzględnieniem ultrasonografii jąder, gruczołu krokowego i powrózka nasiennego.
Wykonanie spermiogramu wg norm WHO jest badaniem przesiewowym. U pacjentów ze stwierdzonymi odchyleniami od normy należy wykonać profil hormonalny z uwzględnieniem prolaktyny, FSH, LH i testosteronu. Konwencjonalna analiza nasienia obejmuje stężenie, objętość, procent ruchliwych plemników w poszczególnych klasach, żywotność, morfologię, liczbę leukocytów, coraz częściej określana jest obecność przeciwciał przeciwplemnikowych.

W chwili obecnej nie można jednoznacznie zdefiniować progu płodności męskiej, ze względu na fakt wprowadzenia technik wspomaganego rozrodu (ART). Kluczem do skutecznego leczenia jest zidentyfikowanie przyczyn niepłodności.

Leczenie hipogonadyzmu hipogonadotropowego jest możliwe dzięki użyciu egzogennego LH i FSH lub też niskodawkowej terapii testosteronem. Hiperprolaktynemia może powodować spadek...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.