Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
10/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Leki przeciwbólowe o działaniu przeciwzapalnym

Józef Meszaros

Przew Lek 2003, 6, 10, 93-94
Online publish date: 2004/04/17
View full text Get citation
 
Leki przeciwbólowe i te spośród leków przeciwzapalnych, które są stosowane jako leki przeciwbólowe, są bezapelacyjnie jedną z najczęściej stosowanych grup leków. Niektóre z nich są dostępne w sprzedaży odręcznej, co powoduje, że bywają stosunkowo często nadużywane, a rzetelna, fachowa porada farmaceuty ma znaczenie zasadnicze.

Podstawowym zagrożeniem powodowanym przez wszystkie leki o działaniu przeciwzapalnym są uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego, które mogą prowadzić do krwawień, a nawet krwotoków. Krwotoki są też najczęstszą przyczyną zgonu u osób zażywających te leki. W Polsce status OTC mają: kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen i diklofenak. Zagrożenie występujące podczas krótkotrwałego zażywania leków w zalecanych dawkach nie jest wielkie, ale nie można go lekceważyć. Zagrożenia takiego nie powoduje paracetamol, niedziałający przeciwzapalnie. Jak się wydaje, zagrożenia krwawieniem z przewodu pokarmowego nie wykazuje też metamizol, ale nadanie temu lekowi statusu OTC jest sprawą dyskusyjną, z uwagi na niektóre zastrzeżenia wysuwane pod jego adresem.
Ważnym zagadnieniem jest stosowanie leków przeciwbólowych u kobiet ciężarnych. Starego powiedzenia, że kobieta w ciąży powinna wąchać kwiaty, słuchać muzyki i czytać poezję, a nie zażywać leki, często nie daje się zrealizować. Wiele stanów wymaga podawania leków, a wybór odpowiedniego środka w ciąży jest sprawą niezmiernie ważną.
Dotychczas uważano, że leki o działaniu przeciwzapalnym nie powinny być stosowane w III trymestrze ciąży, ponieważ z jednej strony mogą hamować czynność porodową (hamują bowiem syntezę niezbędnych dla tego procesu prostaglandyn), z drugiej mogą powodować przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego (Botalla), co może prowadzić, m.in. do nadciśnienia płucnego u dziecka. Ograniczenia te nie stosują się do paracetamolu, który nie działa przeciwzapalnie i nie hamuje in vivo syntezy prostaglandyn.
Natomiast większość leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych jest – jak dotychczas – zaliczana do kategorii B (amerykańskiej) dopuszczalności stosowania w I i II trymestrze ciąży, co oznacza, że mogą one być stosowane w razie zdecydowanej konieczności (jest to okreśłenie bardzo pojemne, praktycznie dopuszczające swobodne zastosowanie leku).
Wiele jednak wskazuje, że stan ten może niedługo zmienić się zasadniczo. Opublikowano ostatnio bowiem co najmniej 2 prace wskazujące, że nasze dotychczasowe...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.