Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
3/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Leki stosowane w przeziębieniu

Agnieszka Meszaros-Tutak

Przew Lek 2001, 4, 3, 18-21
Online publish date: 2003/09/02
View full text Get citation
 


Tzw. przeziębienie jest chorobą o etiologii wirusowej; najbardziej rozpowszechnionym rodzajem zakażenia zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Przeziębienia nie należy mylić z grypą, która ma podobne objawy, lecz cięższy przebieg, zwykle z wysoką gorączką i bólami, zwłaszcza kończyn, może dawać powikłania, takie jak zapalenie płuc, mózgu, mięśnia serca.






Typowe objawy przeziębienia to:

- wodnisty wyciek z nosa i kichanie,

- obrzęk i przekrwienie śluzówek nosa,

- ból gardła,

- kaszel i chrypka,

- rzadko gorączka.

Towarzyszy temu często złe samopoczucie, uczucie zmęczenia i osłabienia, pobolewania lub bóle. U osób bez dodatkowych obciążeń zdrowotnych przeziębienie jest chorobą ustępującą samoistnie w ciągu kilku dni i na ogół nie wymaga pomocy lekarza. Jednak ww. objawy są dosyć uciążliwe dla chorego, utrudniają mu pracę i normalne funkcjonowanie. Mimo braku skutecznego leczenia przyczynowego, często wskazane jest leczenie objawowe, które łagodzi lub znosi objawy związane z przeziębieniem.

Na rynku dostępnych jest wiele leków, często stosowanych – z uzasadnieniem lub bez – w przeziębieniu. Są to:

- leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,

- adrenomimetyki stosowane ogólnie lub miejscowo,

- leki przeciwhistaminowe,

- wykrztuśne (w tym mukolityczne) i przeciwkaszlowe,

- witaminy, preparaty wapnia.

Niejednokrotnie chorzy stosują leki na przeziębienie bez konsultacji z lekarzem, wiele z tych preparatów można kupić bez recepty. W przypadku osób młodych i bez innych chorób współistniejących przeziębienie nie wymaga wizyty u lekarza, chyba że objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni lub istnieje podejrzenie zakażenia bakteryjnego (np. anginy paciorkowcowej).
Duży problem stanowi przeziębienie w przebiegu innych chorób, zwłaszcza przewlekłych, dotyczących układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. U tych chorych przeziębienie jest czynnikiem ryzyka pogarszającym rokowanie i mogącym nawet zagrażać życiu. Ponadto niektóre leki stosowane w przeziębieniu mogą wykazywać działania niepożądane, które czynią je niebezpiecznymi. Znajomość działań niepożądanych leków i przeciwwskazań do ich stosowania jest niezbędna, aby uniknąć powikłań związanych nie tyle z przeziębieniem, co ze stosowaniem leków.

Dużą...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.