Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
5/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Łysienia związane z chorobami ustroju

Ligia Brzezińska-Wcisło

Online publish date: 2004/02/16
View full text Get citation
 



Wiele chorób może wpływać niekorzystnie na wzrost włosów, powodując łysienie, które powstaje wskutek zachwiania równowagi pomiędzy utratą włosów a ich odrostem. W większości opisywanych poniżej łysień, leczenie choroby zasadniczej powoduje ustąpienie wypadania włosów, a po jej wyleczeniu, powrót owłosienia do stanu prawidłowego.






Od dawna włosy u człowieka straciły swoją pierwotną funkcję regulatora temperatury, zachowując jedynie w umiarkowanym stopniu czynność osłaniającą przed szkodliwymi wpływami – mechanicznymi i fizycznymi, a ponadto spełniają rolę seksualną.

Włosy głowy posiadają natomiast duże znaczenie psychospołeczne jako naturalna ozdoba, szczególnie u kobiet, dlatego też wymagają szczególnej troski.
Włosy rosną w sposób nieprzerwany po neogenezie mieszków włosowych w życiu płodowym, kiedy określona zostaje również ich ogólna liczba, która z wiekiem osobniczym może jedynie ulec zmniejszeniu.

W warunkach fizjologicznych na głowie znajduje się ponad 80 proc. włosów w okresie wzrostu (anagen), 1 proc. w okresie inwolucji mieszka włosowego (katagen), a pozostały procent, to włosy w okresie spoczynku (telogen), niekiedy w tej ostatniej liczbie znajdują się w niskim odsetku włosy dystroficzne lub niesklasyfikowane.

Poza wymienionymi funkcjami, włosy posiadają ogromne znaczenie dla innych dziedzin medycyny, np. fizjologii, medycyny sądowej, medycyny ogólnej, a także dla innych dziedzin nauki, jak np. archeologia. Uważa się, że żaden inny twór dodatkowy (przydatek skóry) nie jest tak wrażliwym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia, odżywienia, zatrucia itp., jak włosy. Inna tkanka ludzkiego organizmu nie może dostarczyć tak wielu informacji w stosunkowo łatwy i dostępny sposób.
Zmiany gęstości włosów, ich zabarwienia, grubości, struktury łodygi, połysku mogą wskazywać na toczący się w organizmie proces patologiczny.

Mechanizm łysienia jest odzwierciedleniem reakcji mieszka włosowego anagenowego na czynniki szkodliwe i jest trojakiego rodzaju:

- anagenowy (dystroficzny),

- telogenowy,

- mieszany.

Wiele chorób może wpływać ujemnie na stan owłosienia, powodując zaburzenia wzrostu włosów, przede wszystkim lub wyłącznie na skórze głowy.



Łysienie w przypadkach
zaburzeń hormonalnych


W nadczynności...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.