Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
5/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Miejsce leków przeciwhistaminowych w terapii alergicznych chorób skóry

Wojciech Silny

Przew Lek 2003, 6, 5, 101-107
Online publish date: 2003/07/15
View full text Get citation
 


Leki przeciwhistaminowe stosowane są szeroko w terapii dermatologicznej, zarówno w odniesieniu do alergicznych chorób skóry, jak i innych niealergicznych dermatoz rozwijających się na podłożu stanu zapalnego skóry. W niniejszym artykule przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące leków przeciwhistaminowych I i II generacji oraz omówiono wskazania do zastosowania tej grupy leków w dermatologii.


Na przestrzeni ostatnich dekad obserwuje się wręcz dramatyczny wzrost częstości występowania chorób alergicznych, takich jak atopowe zapalenie skóry (AZS), astma oskrzelowa, czy alergiczny nieżyt nosa i zjawisko to jest niepokojące, zarówno ze względu na negatywny wpływ ww. schorzeń na szeroko pojętą kondycję społeczeństwa, jak i na wzrastające koszty opieki medycznej. W przypadku alergicznych chorób skóry postępowanie lecznicze bywa bardzo trudne, gdyż patomechanizm wielu z nich jest nadal niejasny i stosuje się głównie leki objawowe. Oczywiście, nie zwalnia to lekarza z obowiązku przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki alergologicznej i podjęcia decyzji odnośnie terapii na podstawie uzyskanych wyników.

Podstawową grupą leków stosowanych w objawowej terapii alergicznych chorób skóry są leki przeciwhistaminowe (LP). Można podzielić je na 2 podstawowe generacje, różniące się między sobą przede wszystkim wybiórczością blokowania receptorów oraz właściwościami farmakokinetycznymi [1, 2]. LP pierwszej generacji należą do kilku grup chemicznych i są to pochodne etanoloaminy, etylenodwuaminy, alkylaminy, piperazyny, piperydyny i fenotiazyny. Farmakologiczne działanie tej generacji LP zależy głównie od ich działania receptorowego. Preparaty te wykazują podobną siłę blokowania receptorów H1, jednak dodatkowo blokują inne receptory, takie jak muskarynowe, serotoninergiczne, dopaminergiczne oraz adrenergiczne [1, 3, 4]. Wpływ blokujący na wspomniane receptory jest główną przyczyną objawów niepożądanych obserwowanych w przebiegu stosowania tych leków, chociaż w dermatologii w przypadku silnie świądowych dermatoz działania takie mogą być wykorzystywane w celach terapeutycznych. Podstawowym i najczęściej omawianym działaniem niepożądanym jest hamujący wpływ na CUN, co klinicznie wyraża się sennością, otępieniem, wydłużeniem czasu reakcji i zaburzeniami koordynacji ruchowej. Warto wspomnieć, że LP I generacji wykazują też interakcje z lekami działającymi depresyjnie na CUN (benzodiazepiny, leki nasenne, również...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.