Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
1/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Najnowsze przepisy w ochronie zdrowia

Żaneta Semprich

Online publish date: 2003/11/28
View full text Get citation
 


Najnowsze przepisy w ochronie zdrowia, omówione w poniższym artykule, dotyczą m.in. warunków, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia zoz-ów, a także nadzoru nad samodzielnymi publicznymi zoz-ami i innymi placówkami tego typu. W artykule zawarto również informacje dotyczące zmian w wykazie tzw. środków pomocniczych – istotnych zwłaszcza dla osób z chorobami urologicznymi i nowotworowymi, a także omówiono rodzaje leczenia, które opłaci budżet państwa.






Wymogi dla gabinetów


Warunki, jakim zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 21 września 1992 r. powinny odpowiadać pomieszczenia zakładu opieki zdrowotnej, będą egzekwowane dopiero po pięciu lub dziesięciu latach, w zależności od rodzaju zakładu. Ustalił to minister zdrowia w podpisanej przez niego 19 listopada 1999 r. nowelizacji swego wcześniejszego rozporządzenia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładów opieki zdrowotnej. Z przepisów tych wynika także, że zakład opieki zdrowotnej, którego pomieszczenia nie spełniają wymagań określonych w rozporządzeniu, może wystąpić z wnioskiem o wpis do rejestru zoz, jeżeli przedstawi program dostosowywania do tych wymagań.
O prolongatę na dziesięć lat mogą ubiegać się szpitale, zakłady opiekuńczo-lecznicze, sanatoria, prewentoria, na pięć lat: przychodnie, pogotowie ratunkowe, pracownie diagnostyczne, protetyki stomatologicznej, zakłady rehabilitacji leczniczej.
Jednocześnie minister przedstawił opis wzorowego gabinetu należącego do lekarza rodzinnego. Otóż, pomieszczenia związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych przez lekarza rodzinnego powinny spełniać następujące wymagania: powierzchnia pomieszczeń przeznaczonych na konsultacje i na badania lekarskie nie może wynosić mniej niż 15 m2. Muszą być wydzielone osobne poczekalnie dla dorosłych, dla dzieci zdrowych, dla dzieci chorych. Wspólna poczekalnia jest możliwa pod warunkiem wprowadzenia rozdziału czasowego przyjęć dzieci zdrowych od pozostałych pacjentów.
Szczegóły: Dziennik Ustaw nr 94, 1999 r., pozycja 1097.



Samodzielność pod kontrolą


Minister zdrowia podpisał 18 listopada 1999 r. rozporządzenie określające zasady sprawowania nadzoru nad samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej, kolumnami transportu sanitarnego oraz Centralnym Zespołem...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.