Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
5/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Najnowsze przepisy w ochronie zdrowia

Elżbieta Chmielnicka

Online publish date: 2004/02/09
View full text Get citation
 




Opieka zdrowotna poza domem

Choroba poza domem


Gdy choroba zaskoczy pacjenta poza domem, może zgłosić się on do najbliższego miejscowego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Za leczenie zapłaci lekarzowi miejscowa kasa chorych, która później rozliczy się z kasą pacjenta. Lekarz miejscowy nie ma prawa odmówić leczenia, a podstawowe badania zlecone przez niego są bezpłatne. W bardzo wyjątkowej sytuacji pacjent może skorzystać z pomocy lekarza lub szpitala prywatnego, bez kontraktu z kasą. Aby kasa zwróciła pacjentowi wyłożone pieniądze, będzie on musiał udowodnić, że innego lekarza nie było, a natychmiastowa pomoc była konieczna.



Uraz i wypadek


Są to sytuacje, w których lekarz pogotowia lub szpitala udziela natychmiastowej, bezpłatnej pomocy. Odnosi się to do każdej sytuacji zagrożenia życia lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia oraz sytuacji związanych z ciążą lub porodem. Pacjent może wtedy wezwać pogotowie lub sam zgłosić się do szpitala. Przy udzielaniu pomocy szpital nie ma prawa żądać skierowania ani od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego ani z pogotowia.



Gdy zaboli ząb


Pacjent może odwiedzić pierwszy czynny lub dyżurujący gabinet dentystyczny, który ma podpisany kontrakt z kasą. Udzielona tam pomoc będzie darmowa w ramach stomatologicznych świadczeń standardowych. Znieczulenie jest bezpłatne. Obecnie w wielu miejscowościach działa pogotowie stomatologiczne. Podczas pobytu w innym województwie pacjent nie może skorzystać z darmowego leczenia zachowawczego, gdyż takie leczenie może mieć miejsce tylko na terenie województwa. Ponadto kasa nie zwróci pieniędzy za rachunki z gabinetów, które nie mają kontraktu oraz za leczenie inne niż standardowe.
Dokumenty uprawniające do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej
Do dokumentów tych należą:

- książeczka RUM,

- legitymacja ubezpieczeniowa, szkolna lub studencka,

- odcinek renty lub emerytury,

- identyfikacyjna karta magnetyczna.
W ostateczności pacjent może oświadczyć na piśmie (podając adres i PESEL), że jest ubezpieczony w danej kasie.



Apteki i punkty apteczne


Każda placówka tego typu na terenie kraju ma obowiązek zrealizowania właściwie wypisanej, ważnej recepty. Musi być na niej wskazana kasa chorych, do...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.