Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
1/2002
vol. 5
 
Share:
Share:
more
 
 
abstract:

Nowoczesne badania diagnostyczne w jaskrze

Małgorzata Krajewska

Przew Lek, 2002, 5, 1/2, 99-101
Online publish date: 2003/07/29
View full text
Get citation
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 


Gwałtowny rozwój okulistyki w ostatnich latach wiąże się m.in. z zastosowaniem coraz doskonalszych metod diagnostycznych. Do badania struktur gałki ocznej od wielu lat wykorzystuje się wzierniki, biomikroskopy okulistyczne, funduskamery. Jednak ocena dna oka metodami konwencjonalnymi ma pewne ograniczenia. Oftalmoskopia i stereofundoskopia to metody subiektywne, zaś fotografowanie dna oka jest metodą bardzo dobrą do wykrywania niektórych zmian, natomiast trudno jest w taki sposób oceniać parametry przestrzenne badanych struktur.


W świetle rozwijających się nowych teorii o przyczynach powstawania jaskry, szczególnie zrozumiałe staje się zastosowanie nowych technik umożliwiających wizualizację tylnego bieguna gałki ocznej. Dlatego właśnie w wielu najnowocześniejszych urządzeniach diagnostycznych wykorzystuje się promieniowanie laserowe. Światło lasera ma pewne cechy, umożliwiające uzyskanie bardzo dobrej rozdzielczości badanych struktur. Te cechy to monochromatyczność, spójność i mała rozbieżność wiązki. W urządzeniach tych obraz powstaje w wyniku przemiatania wiązką laserową wybranych obszarów i detekcji promieniowania odbitego. Dodatkowo dzięki zastosowaniu w tych urządzeniach oprogramowania możliwa jest nie tylko jakościowa, ale również ilościowa analiza zebranych danych. Ta dokładna analiza parametrów dostarcza bardzo wielu cennych diagnostycznie informacji, niedostępnych metodami konwencjonalnymi.

Do najnowocześniejszych zdobyczy diagnostycznych w tej dziedzinie należą:

- HRT/HRF – tomograf i przepływomierz siatkówkowy Heidelberg (Heidelberg Retina Tomograph/Flowmeter),

- TopSS – skaningowy oftalmoskop laserowy (Topographic Scanning System),

- GDx – analizator włókien nerwowych (Nerve Fiber Analyzer),

- RTA – analizator grubości siatkówki (Retinal Thickness Analyzer),

- OCT – optyczny koherentny tomograf (Optical Coherence Tomography).Tomograf siatkówkowy Heidelberg – HRT


HRT jest to urządzenie służące do otrzymywania i analizy trójwymiarowych obrazów tylnego odcinka gałki ocznej, przy pomocy konfokalnego (współogniskowego) lasera skaningowego współpracującego z komputerem. Urządzenie to umożliwia wykonanie...


View full text...
Quick links
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe