Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
6/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Nowości farmaceutyczne

Zbigniew Wojtasiński

Online publish date: 2004/02/19
View full text Get citation
 




Antybiotyk nowej generacji


W USA został dopuszczony do użycia od dawna oczekiwany antybiotyk nowej generacji, jakiego nie było od 35 lat, o nazwie zyvox. Będzie on przydatny w najbardziej opornych na leczenie infekcjach bakteryjnych, na które nie działa już ostatnia do tej pory przeciwbakteryjna zapora, jaką jest wankomycyna – antybiotyk stosowany wyłącznie w szpitalach. Podawany zarówno doustnie, jak i dożylnie, zyvox jest przydatny w zwalczaniu zapalenia płuc oraz zakażeń skóry oraz wyjątkowo opornych supermikrobów, do jakich zaliczane są paciorkowce Enterococcus faecium, wywołujące górne zakażenia ran operacyjnych oraz dróg moczowych i zastawek serca. Tak dużą skuteczność zawdzięcza on zdolności do hamowania rozwoju bakterii we wczesnym stapie, w przeciwieństwie do innych antybiotyków.



Nowy lek na chorobę Alzheimera


Wkrótce w Europie będzie dostępny 3. lek nowej generacji na chorobę Alzheimera, dostępny na razie w Szwecji. Jest nim reminyl, uzyskany z kaukazkiego przebiśniegu przez specjalistów austriackiej firmy biotechnologicznej Sanochemia. Wyróżnia się podwójnym działaniem: zwiększa wytwarzanie mającej wpływ na procesy pamięci acetylocholiny oraz spowalnia jej rozkładanie w mózgu. Obecnie dostępne są także w Polsce 2 leki na Alzheimera: aricept oraz exelon, stosowane w początkowej fazie tej choroby i spowalniające jej rozwój mniej więcej o rok. Kolejna odmiana reminylu testowana dopiero na pierwszych pacjentach ma opóźniać jej postęp nawet o 3 lata.

Lek na nadciśnienie
Jeszcze w tym roku prawdopodobnie w USA będzie dostępny lek nowej generacji na nadciśnienie tętnicze krwi o nazwie chemicznej omapatrilat (koncernu Bristol-Myers): obniża ciśnienie skurczowe, które jest podwyższone (przekracza 140 mm Hg) u 15–20 proc. osób powyżej 60. roku życia. Niektórzy specjaliści uznają go za kolejny przełom w leczeniu tego schorzenia. Podwyższone ciśnienie skurczowe jest bowiem tak samo niebezpieczne jak zbyt duże ciśnienie rozkurczowe, które nie powinno przekraczać 90 mm Hg. Lek otwiera nową grupę farmaceutyków, określanych mianem inhibitorów wazopeptydazy. Jego rejestracja w Stanach Zjednoczonych jest przewidywana w czasie najbliższego lata.

Skuteczniejsze leczenie
choroby oczu

Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdził nowy lek, bardziej skuteczny od dotychczas...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.