Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
8/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Nowości farmaceutyczne

Zbigniew Wojtasiński

Przew Lek 2000, 8, 31
Online publish date: 2004/03/02
View full text Get citation
 



Mikropigułki bezpieczne
Antykoncepcyjne pigułki hormonalne jedynie nieznacznie zwiększają u kobiet groźbę udaru mózgu. Korzyści z ich zażywania są znacznie większe niż ewentualne ryzyko, jakie mogą powodować – przekonuje najnowszy raport specjalistów amerykańskich. Do takiego wniosku skłania przedstawiona na łamach pisma Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego JAMA metaanaliza 16 badań, jakie opublikowano w ostatnich 40 latach, czyli od momentu wprowadzenia tego typu antykoncepcji. Po sterylizacji jest ona najczęściej wykorzystywaną metodą zapobiegania ciąży: jedynie w USA stosuje ją 10 mln kobiet, a na całym świecie – 78,5 mln (12 proc. żeńskiej populacji). Dotychczas stosowało je 80 proc. Amerykanek urodzonych po II wojnie światowej. Nic więc dziwnego, że wszelkim doniesieniom o bezpieczeństwie ich stosowania zawsze towarzyszy ogromne zainteresowanie.
Najnowsze badania sugerują, że nie ma powodów do obaw, przynajmniej w odniesieniu do udarów mózgu. Kobiety zażywające doustne pigułki najnowszej (tzw. trzeciej) generacji, o mniejszej zawartości sztucznie wytwarzanych estrogenów, są jedynie 2-krotnie bardziej narażone na tę chorobę. 3-krotnie większe ryzyko stwarzają pigułki drugiej generacji, o nieco większej zawartości tego hormonu.
– W obu przypadkach zagrożenie jest nieznaczne – przekonuje jeden z autorów raportu prof. S. Claiborne Johnston z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Jego zdaniem 2-krotnie większe ryzyko oznacza, że na 24 tys. kobiet w wieku reprodukcyjnym zażywających mikropigułki (o małej zawartości hormonu), udaru mózgu może doznać w ciągu roku jedynie jedna z nich. Jeżeli chodzi o pigułki drugiej generacji – w ciągu roku może zachorować jedna spośród 12 tys. pań.
Viagra bez stresów
Nadal jedyny lek na impotencję nie zwiększa ryzyka zawału serca u mężczyzn cierpiących na zaawansowaną miażdżycę tętnic wieńcowych. Nie mogą oni jednocześnie zażywać nitratów na bóle w klatce piersiowej, do których należy np. nitrogliceryna (trójazotan glicerolu). Wykazały to badania dr. Howarda C. Herrmanna z uniwersytetu w Pensylwanii, przeprowadzone u mężczyzn z 70 proc. zawężeniem co najmniej jednej tętnicy wieńcowej. Miażdżyca serca często współwystępuje z impotencją, gdyż obydwa schorzenia są powodowane przez te same czynniki: cukrzycę, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze krwi oraz podwyższony poziom cholesterolu. –...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.