Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
9/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Nowości farmaceutyczne

Zbigniew Wojtasiński

Przew Lek 2000, 9, 116
Online publish date: 2004/03/04
View full text Get citation
 

Dla kobiet i mężczyzn
Wkrótce pojawi się nowy lek na osteoporozę o nazwie Actonel (Risedronate) – poinformowano podczas światowego kongresu amerykańskiej Narodowej Fundacji Osteoporozy w Chicago. Trzyletnie obserwacje ponad 9,3 tys. kobiet wykazały, że o 39 proc. obniża on ryzyko złamania szyjki kości udowej u tych pań, które mają zmniejszoną gęstość kości. U kobiet z zaawansowaną osteoporozą (bardziej zagrożonych złamaniem) korzyści te są jeszcze większe, gdyż ryzyko zmniejsza się o 59 proc. – Szczególnie ważne jest uniknięcie pierwszego złamania kości udowej, gdyż często pociąga ono za sobą kolejne – ostrzega dr Robert Lindsay, dotychczasowy prezes Fundacji. Inne badania wykazały, że u mężczyzn cierpiących na osteoporozę, podobnie jak u kobiet, przydatny jest znany także w Polsce bisfosfonian fosamax (alendronate). – Cierpiący z tego powodu mężczyźni częściej niż kobiety doznają złamań i doprowadzających nawet do zgonu powikłań – twierdzi dr Rene Rizzoli, endokrynolog z Genewy. Przeprowadzone w naszym kraju obserwacje alarmują, że mężczyźni prawie tak samo często chorują na osteoporozę jak kobiety.

Szczepionka na raka piersi
Pierwsze próby leczenia raka piersi szczepionką rozpoczęli specjaliści Uniwersytetu Północnej Karoliny. Dotychczas tego typu preparat był stosowany jedynie w przypadku czerniaka skóry. Nowy środek nazwano szczepionką, gdyż ma pobudzać organizm chorych kobiet do bardziej wydajnej walki z nowotworem. Zawiera on czynnik pobudzający wytwarzanie we krwi białych ciałek krwi (tzw. komórek dendrytycznych), rozpoznających białko HER/2, które znajduje się na powierzchni komórek nowotworowych u co 3. kobiety cierpiącej na ten typ raka. – Jest go w organizmie zbyt mało, dlatego w ten sposób chcemy zwiększyć jego poziomy, a tym samym bardziej pobudzić niszczenie rozsianych komórek rakowych – twierdzi dr Jonathan Serody. Preparat jest nową nadzieją dla kobiet, które już mają przerzuty, albo są nimi zagrożone. Nie ma jeszcze pewności, że jest bardziej skuteczny od stosowanej obecnie chemioterapii.
Aspiryna chroni przed Alzheimerem
Jednym z głównych czynników ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera są predyspozycje genetyczne, ale specjaliści pocieszają, że częściowo chroni przed nią regularne zażywanie aspiryny i jej pochodnych oraz innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofenu). Badania 5...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.