eISSN: 1897-4309
ISSN: 1428-2526
Contemporary Oncology/Współczesna Onkologia
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Addendum Special Issues Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
1/2002
vol. 6
 
Share:
Share:

Evaluation of the sentinel node in breast cancer - preliminary results

Andrzej Kopacz
,
Janusz Zdzitowiecki
,
Maciej Świerblewski
,
Piotr Lass
,
Tomasz Bandurski
,
Tomasz Jastrzębski

Współcz Onkol (2002), vol. 6, 1, 24-28
Online publish date: 2003/03/26
Article file
- Ocena.pdf  [1.81 MB]
Get citation
 
 

WSTĘP



Wycięcie węzłów chłonnych pachy jest standardowym postępowaniem w chirurgicznym leczeniu raka piersi, zarówno w przypadku amputacji, jak i leczenia oszczędzającego [2, 5]. Celem tego postępowania jest ocena węzłów chłonnych dla określenia stopnia zaawansowania choroby i wdrożenia odpowiedniego postępowania leczniczego po wycięciu miejscowym. Obecność przerzutów do węzłów chłonnych jest także bardzo istotnym czynnikiem rokowniczym u chorych z rakiem piersi.
W ostatnich latach ukazało się wiele prac dotyczących określania obecności przerzutów w węzłach chłonnych poprzez badanie węzła wartownika - pierwszego węzła chłonnego na drodze naczyń chłonnych, biegnących od guza [1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 10, 11] (ryc.). Technika biopsji węzła wartownika została opisana po raz pierwszy przez Mortona w 1992 r. jako element śródoperacyjnej diagnostyki przerzutów czerniaka do regionalnych węzłów chłonnych [9].



MATERIAŁ I METODA



Od października 1998 r. do kwietnia 1999r. w Klinice Chirurgii Onkologicznej AM w Gdańsku u 31 chorych z pierwotnie operacyjnym rakiem piersi oznaczono węzły wartownicze. Wiek chorych wahał się od 38 do 65 lat (średnio 52 lata). Badaniem klinicznym określono zaawansowanie nowotworu jako T1aN0M0 u 3 chorych, T1bN0M0 u 2, T1cN0M0 - 10, T2N0M0 - 9, T1bN1M0 - 1, T1cN1M0 - 1, T2N1M0 - 5. U 15 chorych guz umiejscowiony był w kwadrancie górnym zewnętrznym (Gz), u 6 - na pograniczu kwadrantów górnych (Gz/Gp), u 3 - w kwadrancie dolnym zewnętrznym (Dz), u 2 w kwadrancie górnym przyśrodkowym (Gp) i u 2 - na pograniczu kwadrantów zewnętrznych (Gz/Dz), u jednej w kwadrancie dolnym przyśrodkowym (Dp), u następnej na pograniczu kwadrantów dolnych (Dz/Dp) oraz u jednej zabrodawkowo. Za pomocą limfoscyntygrafii (fot. 1.) określono kierunek spływu chłonki. U 28 chorych odbywał się on w kierunku węzłów pachowych, u 2 w kierunku węzłów piersiowych wewnętrznych oraz u jednej chorej zarówno w kierunku węzłów pachowych, jak i piersiowych wewnętrznych (tab.).



U wszystkich badanych chorych w dniu poprzedzającym zabieg operacyjny wykonywano badanie limfoscyntygraficzne z użyciem filtrowanego koloidu siarkowego znakowanego 99mTc. Radioznacznik o łącznej aktywności 0,5 mCi podawano w odległości ok. 1,0 cm od brzegu guza w 4 punktach oraz dodatkowo śródskórnie nad guzem. Po 15 min od wstrzyknięcia, miejsca podania przesłaniano płytkami ołowianymi i wykonywano akwizycję dynamiczną (określano kierunek rozprzestrzeniania się izotopu). Po 3 godz. wykonywano akwizycję statyczną (określano, w którym miejscu gromadził się izotop - zaznaczano miejsce występowania węzła wartownika). Używano gammakamery o dużym polu widzenia (Diacam, Siemens) wyposażonej w kolimator niskoenergetyczny ogólnego stosowania. Ocena jakościowa polegała na lokalizacji miejsc zwiększonej radioaktywności, odpowiadającej naczyniom limfatycznym i węzłom chłonnym. Ilościowo obliczano procent przypadający na obszary rzutu poszczególnych węzłów chłonnych.



Po zlokalizowaniu węzła wartownika za pomocą gammakamery stacjonarnej, określano jego umiejscowienie za pomocą aparatu NeoProbe (fot. 2.) i zaznaczano na skórze miejsce, w okolicy którego znajdował się ten węzeł. W przypadku guzów umiejscowionych w kwadrantach przyśrodkowych izotop podawano jedynie śródskórnie, nad guzem, aby promieniowanie z okolicy guza nie przesłaniało ewentualnego promieniowania z węzłów piersiowych wewnętrznych.
Na 10 min. przed zabiegiem podawano 1,0-1,5 ml błękitu metylenowego w miejsca opisane powyżej (fot. 3.). Nacinano skórę nad wyznaczonym uprzednio miejscem lokalizacji węzła wartownika i szukano wybarwionych naczyń chłonnych, po których dochodzono do węzła (fot. 4.). W trakcie szukania węzła wartownika, w niektórych przypadkach wspomagano się użyciem ręcznego detektora promieniowania NeoProbe. Używano go w każdym przypadku po wycięciu wartownika do określenia jego wielkości promieniowania w stosunku do innych węzłów i otaczających tkanek. Węzeł wartownik był osobno przesyłany do badania histopatologicznego, wykonywanego w trybie zwykłym.
Po wycięciu węzła wartownika wykonywano zaplanowany zabieg operacyjny (amputacja piersi lub zabieg oszczędzający), wraz z pełną, trójpiętrową limfadenektomią. W przypadku stwierdzenia w badaniu limfoscyntygraficznym kierunku spływu chłonki w stronę węzłów piersiowych wewnętrznych i określeniu lokalizacji węzła wartownika wycinano 3-centymetrowy odcinek przymostkowy żebra i pobierano węzły do badania.



WYNIKI



Węzeł wartownik oceniono metodą barwnikową i izotopową u 16 chorych, zaś jedynie metodą barwnikową u 15 chorych. U 10 chorych (32 proc.) badaniem histopatologicznym stwierdzono obecność przerzutów w węźle wartowniku. U 7 chorych węzeł wartownik był jedynym węzłem zawierającym komórki rakowe (7/31 - 22,5 proc.). W 8 przypadkach znaleziono 1 węzeł wartownik, w jednym - 2 i w jednym - 3 węzły. Wśród 3 chorych, u których oznaczono kierunek spływu chłonki do węzłów piersiowych wewnętrznych, u 1 stwierdzono w nich obecność przerzutów raka piersi. W tym przypadku wykonano dodatkowo napromienianie okolicy przymostkowej jako leczenie uzupełniające.



U 19 chorych badanie histopatologiczne potwierdziło prawidłowość badania klinicznego (u 17 N0 = pN0, u 2 N1 = pN1). U 7 badaniem histologicznym stwierdzono obecność przerzutów w węźle chłonnym niewyczuwalnym klinicznie (N0&→pN1). W tych przypadkach jedynym węzłem zawierającym przerzuty był węzeł wartownik. U 5 chorych wykluczono obecność przerzutów w węzłach chłonnych (N1→pN0). U jednej chorej badanie histologiczne nie wykazało obecności przerzutów w węzłach chłonnych pachy, ale wykryło je w węzłach piersiowych wewnętrznych. Wyniki przedstawiono w tab.



OMÓWIENIE



Usunięcie pachowych węzłów chłonnych jest standardem postępowania w chirurgicznym leczeniu raka piersi. Postępowanie to dotyczy zarówno zabiegów amputacji, jak i zabiegów oszczędzający gruczoł piersiowy. Częstość przerzutów do węzłów chłonnych zależy od wielu czynników, takich jak wielkość guza, naciekanie naczyń limfatycznych, stopień złośliwości histologicznej [1, 4, 5]. Przerzuty te występują u ok. 5-16 proc. chorych z guzem wielkości poniżej 1 cm [1, 4, 5, 13, 14]. W przypadku guzów wielkości 1-2 cm częstość zmian w węzłach wynosi ok. 30 proc. [1, 4, 5, 13]. W guzach większych niż 2 cm przerzuty do węzłów występują u ok. 40-70 proc. chorych [1, 15].


Zabieg limfadenektomii pachowej obarczony jest powikłaniami. U ok. 40 proc. chorych obserwuje się ostry obrzęk kończyny o różnym stopniu nasilenia, u 40 proc. - parestezje, u 10 proc. dochodzi do wytworzenia się torbieli chłonnej, zaś u 5 proc. obserwuje się przewlekły obrzęk kończyny.
Metodą pozwalająca zdiagnozować węzły chłonne jest metoda znakowania węzła wartownika . Liczne prace prowadzone w różnych ośrodkach starają się odpowiedzieć na pytanie, czy ewentualne zaniechanie wycięcia regionalnych węzłów chłonnych po stwierdzeniu braku przerzutów w węźle wartowniku jest postępowaniem bezpiecznym dla chorego i czy sama metoda jest wystarczająco wiarygodna jako postępowanie diagnostyczne [1, 2, 3, 5, 6, 7, 10, 11, 12].


Określenie obecności przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych za pomocą badania palpacyjnego nie jest wiarygodne. W Klinice Chirurgii Onkologicznej AM w Gdańsku w latach 1995-1997 operowano 325 chorych z pierwotnie operacyjnym rakiem piersi. U 118 z nich przed zabiegiem nie stwierdzono powiększonych węzłów (N0). Badanie histopatologiczne wykazało obecność przerzutów do węzłów (pN1) u 22 proc. U 201 chorych, u których określono przed zabiegiem węzły jako powiększone (N1), aż u 60 proc. badanie histopatologiczne nie wykazało obecności przerzutów (pN0). W grupie wszystkich chorych z przerzutami do węzłów u 76 proc. były one obecne w 1-3 węzłach. Pozostałe węzły były wolne od przerzutów. Spośród wszystkich 325 chorych u 92 proc. z nich brak było przerzutów do węzłów lub obecne były one w 1-3 węzłów. Ta wielka grupa chorych nie odniosła korzyści z zabiegu wycięcia wszystkich 3 poziomów węzłów chłonnych pachy.



W grupie chorych, u których wykonano wycięcie węzła wartownika , u 7 chorych węzeł ten był jedynym zajętym przez przerzuty, zaś wszyscy chorzy z przerzutami do węzłów mieli przerzuty wykryte w węźle wartowniku . Nie obserwowano ani jednego przypadku, gdy przy braku obecności przerzutów do węzła wartownika obecne byłyby przerzuty w innych węzłach (tzw. przerzuty skaczące - skip metastases). Limfoscyntygrafia wykazała natomiast, że przerzuty mogą być obecne w węzłach piersiowych wewnętrznych, przy jednoczesnym braku przerzutów do węzłów chłonnych pachy. Bardzo ważne jest zidentyfikowanie węzła wartownika w przypadku guzów umiejscowionych w kwadrantach przyśrodkowych, skąd spływ chłonki może odbywać się w stronę węzłów przymostkowych. U 60 proc. chorych z tą lokalizacją nie udaje się znaleźć węzła wartownika w węzłach pachowych [3]. Koniecznym badaniem jest w tych przypadkach limfoscyntygrafia przedoperacyjna.



Przed podjęciem decyzji o wykonaniu ograniczonej limfadenektomii, kierując się wynikiem badania węzła wartownika należy zdać sobie sprawę z problemów związanych z takim postępowaniem. Należą do nich m.in. określenie kierunku spływu chłonki z poszczególnych kwadrantów piersi (węzły pachowe czy piersiowe wewnętrzne) [2, 6, 8], wiarygodność metody (barwnikowa czy izotopowa, czas i sposób oceny) [1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12], technika wykonania badania (podanie znacznika w okolicę guza czy śródskórne) [1, 2, 5, 6] oraz doświadczenie operatora [1].



PIŚMIENNICTWO


1. Albertini J, Lyman G, Cox C, et al. JAMA 1996; 276: 1817- 22.
2. Alazraki N, Eshima D, Eshima L, Herda S, Murray D, Vansant J, Taylor A. Semin Nucl Med. 1997; 27: 55-67.
3. Barth A, Craig P, Silverstein M. Cancer 1997; 79: 1918-22.
4. Borgstein P, Meijer S. Eur J Surg Oncol 1998; 24: 85-95.
5. Borgstein P, Pijpers R, Comans E, van Diest P, Boom R, Meijer S. J Am Coll Surg 1998; 186: 275-83.
6. Chu K, Bilchik A, Brennan M, Giuliano A. WFSOS Cancer Symposium, 26-29 March, 1998, San Diego, USA. Abstracts, p. 20: Reintgen D. What is the role and impact of the sentinel node sampling technique in breast cancer staging? Cancer Control: JMCC, 1997; 4: 5-8.
7. Cox C, Pendas S, Cox J, et al. Ann Surg 1998; 227: 645-53.
8. McIntosh S, Purushotham A. Lymphatic mapping and sentinel node biopsy in breast cancer. Br J Surg 1998; 85: 1347-56.
9. Morton D, Wen D, Wong J, Economou J, Cagle L, Storm F, Foshag L, Cochran A. Arch Surg 1992; 127: 392-99.
10. O’Hea B, Hill A, El-Shirbiny A, Yeh S, Rosen P, Coit D, Borgen P, Cody III H. J Am Coll Surg 1998; 186: 423- 7.
11. Pawlęga J, Kurek S, Hartwich A, Łabza H, Kosowski B, Łabęcki M. Nowotwory 1998; 48: 903-7.
12. Pieńkowski T. Nowotwory 1997; 47: 3-17.
13. Reintgen D, Joseph E, Lyman G, et al. JMCC 1997; 4: 211-9.
14. Rutgers E, Jansen L, Nieweg O, de Vriest J, Schrafford Koops H, Kroon B. Eur J Surg Oncol 1998; 24: 316-30.
15. Veronesi U, Paganelli G, Galimberti Z, et al. Lancet 1997; 349: 1864-67.



PIŚMIENNICTWO

dr med. Tomasz Jastrzębski /b>
Klinika Chirurgii Onkologicznej
Akademii Medycznej
ul. Dębinki 7
80-211 Gdańsk
e-mail: jasek@post.pl



Copyright: © 2003 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.