Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
5/2004
vol. 7
 
Share:
Share:
abstract:

Oczny zespół niedokrwienny - opis przypadków

Danuta Korporowicz
,
Elżbieta Sawicka
,
Justyna Żyszko
,
Roman Sobecki

Przew Lek 2004; 5: 102-105
Online publish date: 2004/06/16
View full text Get citation
 
opis przypadku





Objawy niedokrwienia oka są częstą manifestacją niedrożności tętnicy szyjnej wewnętrznej. Mogą występować w formie ostrej, jako przemijające i zwykle jednooczne zaniewidzenia (amaurosis fugax) lub jako cięższe schorzenie: zator tętnicy centralnej siatkówki. Mniej powszechna jest przewlekła forma niedokrwienia – opisana jako oczny zespół niedokrwienny (OZN) [1, 2].


Jest to rzadkie schorzenie, najczęściej jednostronne, w zaawansowanej postaci dotyczy przedniego i tylnego odcinka oka. Często występuje u pacjentów z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobą naczyń wieńcowych i mózgowych, przy nikotynizmie. Z powodu różnorodnych i czasami bardzo subtelnych objawów, może stwarzać trudności diagnostyczne. Objawia się stopniowym lub nagłym obniżeniem ostrości wzroku, czasami bólami okolicy oczodołowej, przemijającymi przy pochyleniu głowy. Niektóre przypadki przebiegają bezobjawowo. Przedmiotowo, w przednim odcinku można stwierdzić poszerzenie naczyń nadtwardówkowych, obrzęk i pofałdowania rogówki, przymglenie ciała szklistego imitujące stan zapalny błony naczyniowej, proliferację naczyń tęczówki i w kącie przesączania, w zaawansowanych przypadkach zaćmę. W tylnym odcinku: poszerzenie żył jako wczesny, bardzo charakterystyczny objaw [3], mikrotętniaki, krwotoki kształtu kropek i plamek na średnim obwodzie, zwężenie tętniczek, czasem proliferacje naczyń na tarczy nerwu wzrokowego lub siatkówce, neuropatię niedokrwienną, obrzęk plamki. Często obserwowanym objawem może być jaskra, będąca następstwem upośledzonego krążenia krwi w obrębie oka, z obecnością nowotwórstwa naczyń tęczówki i w kącie przesączania [1, 4, 5].

W pracy przedstawiono 2 przypadki powikłań ocznych zwężenia tętnic szyjnych. Pierwszy to zaawansowany OZN. Drugi jest przykładem wczesnej bezobjawowej formy niedokrwienia, z obserwowanymi na dnie oka poszerzonymi żyłami, która może rozwinąć się w retinopatię zastoju żylnego i jawny OZN.
Przypadek I
56-letni mężczyzna z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu 2, przyjęty na oddział celem diagnostyki niedowidzenia oka lewego i nowotwórstwa naczyń tęczówki oka lewego. W wywiadzie: wylew krwi do komory przedniej oka lewego miesiąc wcześniej; od kilku miesięcy stopniowe obniżenie ostrości wzroku tego oka.

Badanie przedmiotowe: Vod = 1,0 s.c., Snod = 0,5 cc + 3.0 Dsph. Vos = r.r.p.o., rzut.pr.,...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.